ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը կրկին քննադատեց Ֆեդերալ պահուստային համակարգը, նշելով, որ կենտրոնական բանկը չպետք է թույլ տա դրական տնտեսական նորություններին խանգարել տոկոսադրույքների նվազեցմանը:
Թրամփը նշել է, որ Ֆեդ-ի նախագահ Քևին Ուարշը անում է «հիանալի աշխատանք», սակայն դժգոհել է, որ այլ երկրները ունեն շատ ավելի ցածր քաղաքական տոկոսադրույքներ, քան ԱՄՆ-ն:
Թրամփը ընդգծել է, որ Ուարշը, ով նշանակվել է այս տարվա սկզբին, պետք է ավելի ակտիվ լինի տոկոսադրույքների նվազեցման հարցում:
«Պробլեմը նրանում է, որ նա ունի քաղաքական խորհուրդ, որտեղ անդամներ են, որոնք նշանակվել են Օբամայի, Բայդենի և իմ կողմից», - ասել է Թրամփը:
Ֆեդ-ը վերջին երեք տարվա ընթացքում չի բարձրացրել իր հիմնական տոկոսադրույքը, սակայն Թրամփը պնդում է, որ անհրաժեշտ են ավելի արագ նվազեցումներ, որպեսզի տնտեսությունը շարունակի աճել:
«25 տարի առաջ, երբ երկիրը հայտարարում էր լավ թվեր, տոկոսադրույքները նվազում էին, քանի որ մենք ավելի ուժեղ երկիր էինք», - ասել է Թրամփը:
Թրամփը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է համեմատվի այլ երկրների, օրինակ՝ Շվեյցարիայի, հետ, որտեղ տոկոսադրույքները շատ ցածր են:
Այդ ընթացքում, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ ավելացնում է իր պարտքի վերգնման ծրագիրը:

Президент США Дональд Трамп в среду вновь раскритиковал Федеральную резервную систему, заявив, что центральный банк не должен позволять позитивным экономическим новостям мешать снижению процентных ставок.
Трамп отметил, что председатель ФРС Кевин Уарш делает "отличную работу", но также выразил недовольство тем, что в других странах гораздо более низкие процентные ставки, чем в США.
Трамп подчеркнул, что Уарш, назначенный на эту должность в начале этого года, должен быть более активным в вопросе снижения ставок.
"Проблема в том, что у него есть политический совет, в который входят члены, назначенные Обамой, Байденом и мной", - сказал Трамп.
ФРС не повышала свою основную процентную ставку более трех лет, однако Трамп утверждает, что необходимы более быстрые снижения, чтобы экономика продолжала расти.
"25 лет назад, когда страна объявляла хорошие цифры, процентные ставки снижались, потому что мы были более сильной страной", - сказал Трамп.
Трамп также отметил, что США должны сравниваться с другими странами, такими как Швейцария, где процентные ставки очень низкие.
В то же время Министерство финансов США объявило, что увеличивает свою программу выкупа долговых обязательств.