Թրամփը ասում է, որ ԱՄՆ-ը և Կանադան «պետք է կարողանան» հասնել առևտրային համաձայնության
ԱՄՆ-ը և Կանադան դեռ չեն հայտարարել վերջնական առևտրային համաձայնության մասին, որը կպահպանի նախագահ Դոնալդ Թրամփի 50%-անոց տուրքերը:
Թրամփը, երբ ուրբաթ օրը հարցվեց, թե արդյոք երկու երկրները համաձայնության են եկել, ասաց. «Ես կարծում եմ, որ այո: Կտեսնենք»: Եթե համաձայնություն չհասցվի մինչև շաբաթ օրը առավոտյան 12:01 ET, ապա 50%-անոց տուրքերը կգործեն մոտ 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ կանադական ներմուծման վրա:
Ներկայումս բանակցությունները շարունակվում են, և Կանադան հայտարարում է, որ դեռ աշխատում է «առևտրային խնդիրները լուծելու» ուղղությամբ:
Դոմինիկ Լեբլանկը, Կանադայի ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար, ժամանել է ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմսոն Գրերի գրասենյակ, որպեսզի քննարկի հարցերը:
Թրամփը նշել է, որ «մեր ֆերմերները շատ կարևոր են ինձ համար» և հավելել, որ «կողմերը մոտ են համաձայնության»: Նա նաև նշել է, որ Կանադան պատրաստվում է նվազեցնել առևտրային խոչընդոտները ԱՄՆ-ի նկատմամբ:
«Կանադացիները ակնկալում են, որ մենք կստանանք համաձայնություն, որը կլինի Կանադայի և կանադացի աշխատողների տնտեսական շահերի համար», - ասել է Լեբլանկը:

Трамп заявил, что США и Канада «должны быть в состоянии» достичь торговой сделки
США и Канада еще не объявили о финальной торговой сделке, которая предотвратит введение 50%-ных тарифов президента Дональда Трампа:
Трамп, когда его спросили в пятницу, достигли ли две страны соглашения, сказал: «Я думаю, что да. Посмотрим». Если соглашение не будет достигнуто до 12:01 по восточному времени в субботу, то 50%-ные тарифы на товары из Канады стоимостью около 20 миллиардов долларов вступят в силу:
Переговоры продолжаются, и Канада сообщает, что все еще работает над «разрешением торговых вопросов» с США:
Доминик Леблан, канадский министр по торговле с США, прибыл в офис торгового представителя США Джеймсона Грира для обсуждения вопросов:
Трамп отметил, что «наши фермеры очень важны для меня» и добавил, что «сделка с Канадой движется вперед». Он также отметил, что Канада готова снизить торговые барьеры для США:
«Канадцы ожидают, что мы достигнем соглашения, которое будет в экономических интересах Канады и канадских рабочих», - сказал Леблан: