Թրամփը ասում է, որ ԱՄՆ-ը և Կանադան «պետք է կարողանան» հասնել առևտրային համաձայնության
ԱՄՆ-ը և Կանադան դեռ չեն հայտարարել վերջնական առևտրային համաձայնության մասին, որը կպահպանի նախագահ Դոնալդ Թրամփի 50%-անոց տուրքերը:
Թրամփը, երբ ուրբաթ օրը հարցվեց, թե արդյոք երկու երկրները համաձայնության են եկել, ասաց. «Ես կարծում եմ, որ այո: Կտեսնենք»: Եթե համաձայնություն չհասցվի մինչև շաբաթ օրը առավոտյան 12:01 ET, ապա 50%-անոց տուրքերը կգործեն մոտ 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ կանադական ներմուծման վրա:
Ներկայումս բանակցությունները շարունակվում են, և Կանադան հայտարարում է, որ դեռ աշխատում է «առևտրային խնդիրները լուծելու» ուղղությամբ:
Դոմինիկ Լեբլանկը, Կանադայի ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար, ժամանել է ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմսոն Գրերի գրասենյակ, որպեսզի քննարկի հարցերը:
Թրամփը նշել է, որ «մեր ֆերմերները շատ կարևոր են ինձ համար» և հավելել, որ «կողմերը մոտ են համաձայնության»: Նա նաև նշել է, որ Կանադան պատրաստվում է նվազեցնել առևտրային խոչընդոտները ԱՄՆ-ի նկատմամբ:
«Կանադացիները ակնկալում են, որ մենք կստանանք համաձայնություն, որը կլինի Կանադայի և կանադացի աշխատողների տնտեսական շահերի համար», - ասել է Լեբլանկը:

The U.S. and Canada have yet to announce a final trade deal that will keep President Donald Trump's 50% tariffs from taking effect:
Trump, when asked Friday afternoon if the two countries have reached a deal that would avert the looming duties, said, "I think so. We'll see." If no deal is reached by 12:01 a.m. ET Saturday, the tariffs on roughly $20 billion worth of Canadian imports will switch on:
As negotiations continued, Canada said it is still working to "resolve outstanding trade issues" with the U.S.:
Dominic LeBlanc, Canada's minister in charge of US-Canada trade, arrived to meet with US Trade Representative Jamieson Greer to discuss the issues:
Trump emphasized that "we have to take care of our farmers. Our farmers are very important to me" and added that "the deal with Canada is moving along." He also noted that Canada is prepared to lower trade barriers on the U.S.:
"Canadians expect us to get a deal that's in the economic interest of Canada and Canadian workers," LeBlanc stated: