Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, այսօր տեղի է ունեցել Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի նախագահների հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում, ըստ լրատվամիջոցների, Թրամփը Ալիևին հրավիրել է G20-ին:
Հաղորդվում է, որ Ադրբեջանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Դոնալդ Թրամփին Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովը հյուրընկալելու և խաղաղության օրակարգում նրա ներդրման համար:
«Գոհունակությամբ նշվեց, որ անցած տարվա ընթացքում տարածաշրջանում ապահովվել է խաղաղություն և կայունություն, և տեղի չի ունեցել որևէ միջադեպ, որը կարող է վնասել խաղաղությանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը խոսել են նաև երկկողմ հարաբերություններից, ընդգծվել, որ «ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունները հասել են որակապես նոր բարձր մակարդակի և ձեռք են բերել ռազմավարական բնույթ»:
Օգոստոսի 8-ի առթիվ այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս առանձին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

По сообщениям азербайджанских СМИ, сегодня состоялся телефонный разговор президентов США и Азербайджана, в ходе которого, согласно сообщениям, Трамп пригласил Алиева на G20.
Сообщается, что президент Азербайджана поблагодарил президента Дональда Трампа за проведение мирного саммита в Вашингтоне и его вклад в мирный процесс.
«С удовлетворением было отмечено, что в прошлом году в регионе была обеспечена мир и стабильность, и не произошло ни одного инцидента, который мог бы повредить миру», - говорится в заявлении.
Указывается, что в ходе телефонного разговора стороны также обсудили двусторонние отношения, подчеркнув, что «азербайджано-американские отношения достигли качественно нового уровня и приобрели стратегический характер».
В связи с 8 августа сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян также провел отдельные телефонные разговоры с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.