Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, այսօր տեղի է ունեցել Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի նախագահների հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում, ըստ լրատվամիջոցների, Թրամփը Ալիևին հրավիրել է G20-ին:
Հաղորդվում է, որ Ադրբեջանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Դոնալդ Թրամփին Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովը հյուրընկալելու և խաղաղության օրակարգում նրա ներդրման համար:
«Գոհունակությամբ նշվեց, որ անցած տարվա ընթացքում տարածաշրջանում ապահովվել է խաղաղություն և կայունություն, և տեղի չի ունեցել որևէ միջադեպ, որը կարող է վնասել խաղաղությանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը խոսել են նաև երկկողմ հարաբերություններից, ընդգծվել, որ «ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունները հասել են որակապես նոր բարձր մակարդակի և ձեռք են բերել ռազմավարական բնույթ»:
Օգոստոսի 8-ի առթիվ այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս առանձին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

According to Azerbaijani media, a phone conversation took place today between the presidents of the United States and Azerbaijan, during which, according to reports, Trump invited Aliyev to the G20.
It is reported that the Azerbaijani president thanked President Donald Trump for hosting the peace summit in Washington and his contribution to the peace agenda.
"It was noted with satisfaction that peace and stability have been ensured in the region over the past year, and no incidents have occurred that could harm the peace," the statement said.
It is noted that during the phone conversation, the parties also discussed bilateral relations, emphasizing that "Azerbaijani-American relations have reached a qualitatively new level and have acquired a strategic nature."
On the occasion of August 8, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan also had separate phone conversations with U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev.