Թրամփի վարչակազմը օգոստոսի 12-ին աճուրդի է դնելու նավթ և գազի լիցենզիաներ, որոնք ընդգրկում են ավելի քան 81 միլիոն ակր տարածք Մեքսիկայի ծոցում։ Աճուրդը կլինի 30 Gulf լիցենզիայի վաճառքի երրորդը, որը նախատեսված է 2025-ի հարկային և ծախսերի օրենքով։ Այս աճուրդը նաև երկրորդն է, որը տեղի է ունենում ԱՄՆ-Իսրայել պատերազմի սկսվելուց հետո, ինչը խափանել է Մերձավոր Արևելքի նավթի մատակարարումները և բարձրացրել նավթի գները մինչև չորս տարվա բարձրագույն մակարդակ։
Ներքին գործերի նախարարությունը առաջարկելու է 15,100 չլիցենզավորված բլոկներ ԱՄՆ-ի արտաքին մայրցամաքայինShelf-ում, որոնք գտնվում են երեքից մինչև 231 մղոն հեռավորության վրա, ջրի խորությամբ՝ 9-ից մինչև 11,100 ֆուտ։ Չնայած մեծ տարածքին, ընկերությունները առաջարկում են միայն դրա փոքր մասն։ Տասներկու ընկերություններ ներկայացրել են 69 առաջարկ, որոնք ընդգրկում են մոտ 330,000 ակր, ինչը կազմում է մոտ 0.4% առաջարկվող 81 միլիոն ակրից։
Մինչև այս աճուրդը, մարտին տեղի ունեցած վերջին Gulf աճուրդը 46.98 միլիոն դոլար բարձր առաջարկներ է հավաքել 25 բլոկների համար, որոնք ընդգրկում են մոտ 141,000 ակր։ Դա շատ քիչ է 2025-ի օրենքի առաջին վաճառքի 300.4 միլիոն դոլար բարձր առաջարկների համեմատ, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերին։
Մեքսիկայի ծոցը ներկայումս կազմում է ԱՄՆ նավթի արտադրության մոտ 15%-ը, սակայն ծովային զարգացումը վերջին տարիներին զիջել է շեյլին, քանի որ նախագծերը պահանջում են զգալիորեն ավելի շատ նախնական կապիտալ և ավելի երկար ժամանակ, որպեսզի արտադրության մեջ մտնեն։ Այս աճուրդը, հետևաբար, քիչ բան կանի անմիջական մատակարարման խափանումը մեղմելու համար, նույնիսկ եթե բարձր նավթի գները բարելավեն ապագա Gulf նախագծերի տնտեսությունը։
Վարչակազմի 30 վաճառքի ծրագիրը սահմանում է կանոնավոր Gulf աճուրդներ մինչև 2039 թվականը, ինչը արտադրողներին տալիս է կանխատեսելի ժամանակացույց նոր դաշնային ծովային տարածքներ ձեռք բերելու համար։

The Trump administration will put oil and gas leases covering more than 81 million acres in the Gulf of Mexico up for auction on Wednesday, August 12, in the third of 30 Gulf lease sales mandated under President Donald Trump’s 2025 tax and spending law. Wednesday’s auction is also the second Gulf lease sale since the U.S.-Israeli war with Iran began in February, disrupting Middle East crude supplies and sending oil prices to four-year highs.
The Interior Department will offer 15,100 unleased blocks across the U.S. Outer Continental Shelf, located between three and 231 miles offshore in water ranging from nine feet to more than 11,100 feet deep. Despite the enormous area available, companies are bidding on only a small portion of it. Twelve companies submitted 69 bids covering roughly 330,000 acres, equivalent to about 0.4% of the 81 million acres offered, according to pre-sale documents released Tuesday.
The previous Gulf auction in March generated $46.98 million in high bids for 25 blocks covering roughly 141,000 acres. That was a fraction of the $300.4 million in high bids submitted in the first sale mandated under the 2025 law, held in December. The Gulf currently accounts for roughly 15% of U.S. oil production, but offshore development has lost ground to shale in recent years because projects require substantially more upfront capital and take much longer to bring into production. That means Wednesday’s auction will do little to alleviate the immediate supply disruption caused by the Iran war, even if higher crude prices improve the economics of future Gulf projects.