Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից հետո Կանադան նախապատրաստում է պատասխան մաքսատուրքեր։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Կանադան ձգտում է օգտվել նահանգի կարգավիճակի ընձեռած հնարավորություններից՝ առանց նահանգ դառնալու, ինչը տեղի է ունեցել երկկողմ առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո։ Truth Social հարթակում նա գրել է, որ Կանադան տարիներ շարունակ բարձր մաքսատուրքեր է գանձել ամերիկացի ֆերմերներից, և հավելել, որ դրան վերջ է տրված։
BBC News-ի փոխանցմամբ՝ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին ամերիկյան կողմի նոր մաքսատուրքերը որակել է որպես «սխալ հաշվարկ», որի նպատակն է վնասել ու պառակտել իրենց։ Նա հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 8-ից կիրառվելու են պատասխան քայլեր՝ «դոլարը դոլարի դիմաց» սկզբունքով։ Քարնին տեղի ունեցողը բնութագրել է որպես առևտրային պատերազմ՝ ընդգծելով, որ իրենց վրա հարձակվել են։
ԱՄՆ-ի սահմանած 50-տոկոսանոց նոր մաքսատուրքերը տարածվում են կանադական ներմուծման շուրջ 20 մլրդ դոլարի վրա, ինչը կազմում է ընդհանուր ծավալի մոտ 5%-ը։ Սահմանափակումների ցանկում ընդգրկվել են կաթնամթերքը, գինին, հագուստը, ցեմենտը և հոկեյի սարքավորումները, որոնք լրացնում են պողպատի, ավտոմեքենաների, ալյումինի ու շինափայտի նկատմամբ արդեն գործող սահմանափակումները։
Վարչապետը նշել է, որ Կանադան ստիպված է դիմում պատասխան միջոցների, սակայն վճռական է սեփական շահերը պաշտպանելու հարցում։ Ըստ նրա՝ Վաշինգտոնի պահանջները չափազանցված են եղել, այդ թվում՝ այլ պետությունների հետ առևտրային համաձայնագրեր կնքելու հնարավորության սահմանափակման մասով։
Ամերիկյան կողմն իր հերթին Կանադային մեղադրել է նոր պահանջներ ներկայացնելու և նախկինում ձեռք բերված համաձայնություններից հրաժարվելու մեջ։ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը հայտնել է, որ Վաշինգտոնը ներկայումս չի պլանավորում վերսկսել քննարկումները։
Բանակցությունների խափանումը գրանցվել է ավելի քան մեկ տարի տևած առևտրային խորհրդակցություններից հետո՝ վտանգելով երկու երկրների սերտ տնտեսական կապերը։ ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Մեքսիկայի միջև տարեկան առևտրաշրջանառությունը կազմում է շուրջ 1,6 տրլն դոլար, որը կարգավորվում է USMCA համաձայնագրով։

После заявления Дональда Трампа Канада готовит ответные пошлины.
Президент США Дональд Трамп сообщил, что Канада стремится воспользоваться возможностями, предоставляемыми статусом штата, не становясь при этом штатом, что произошло после провала двусторонних торговых переговоров. На платформе Truth Social он написал, что Канада на протяжении многих лет взимала высокие пошлины с американских фермеров, и добавил, что этому положен конец.
По данным BBC News, премьер-министр Канады Марк Карни охарактеризовал новые пошлины со стороны США как «ошибочный расчет», целью которого является причинение вреда и раскол. Он заявил, что с 8 сентября будут введены ответные меры по принципу «доллар за доллар». Карни охарактеризовал происходящее как торговую войну, подчеркнув, что на них напали.
Новые 50-процентные пошлины, введенные США, распространяются на канадский импорт на сумму около 20 миллиардов долларов, что составляет около 5% от общего объема. В список ограничений вошли молочные продукты, вино, одежда, цемент и хоккейное оборудование, которые дополняют уже действующие ограничения на сталь, автомобили, алюминий и строительную древесину.
Премьер-министр отметил, что Канада вынуждена прибегнуть к ответным мерам, но решительно настроена защищать свои интересы. По его словам, требования Вашингтона были чрезмерными, в том числе в отношении ограничения возможности заключения торговых соглашений с другими государствами.
Американская сторона, в свою очередь, обвинила Канаду в выдвижении новых требований и отказе от ранее достигнутых соглашений. Торговый представитель США Джеймисон Гриир сообщил, что Вашингтон в настоящее время не планирует возобновлять переговоры.
Срыв переговоров произошел после более чем года торговых консультаций, что поставило под угрозу тесные экономические связи между двумя странами. Годовой объем торговли между США, Канадой и Мексикой составляет около 1,6 триллиона долларов и регулируется соглашением USMCA.