Այսօր հեռախոսազրույց են ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, հեռախոսազրույցի ընթացքում նրանք գոհունակություն են հայտնել Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի տարեդարձի կապակցությամբ։
Ընդգծվել է, որ Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված Համատեղ հռչակագիրը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը վերջ են դրել տարածաշրջանում հակամարտությանը և հաստատել խաղաղություն։
Ըստ ադրբեջանական կողմի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության, նշվել է, որ անցած տարվա ընթացքում տարածաշրջանում պահպանվել են խաղաղությունն ու կայունությունը, և տեղի չեն ունեցել միջադեպեր, որոնք կարող էին խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությունը։ Դրական զարգացումներ են գնահատվել ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ապրանքների տարանցումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային կապերի հաստատումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է TRIPP նախագծի կարևորությունը տարածաշրջանային կապակցվածության տեսանկյունից և նշվել է, որ Ադրբեջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։ ԿՈղմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանում TRIPP նախագծի շրջանակում աշխատանքները շուտով կմեկնարկեն։

Trump-Aliyev Phone Call. TRIPP Project Work to Start Soon in Armenia
US President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev discussed the importance of the TRIPP project
Today, a phone call took place between US President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev. According to Azerbaijani media, during the conversation, they expressed satisfaction regarding the anniversary of the Washington summit.
It was emphasized that the Washington Peace Summit, the Joint Declaration signed in the presence of US President Donald Trump, and the preliminary signing of the agreement on establishing interstate relations between Azerbaijan and Armenia have put an end to the conflict in the region and established peace.
According to an official statement released by the Azerbaijani side, it was noted that over the past year, peace and stability have been maintained in the region, and there have been no incidents that could disrupt regional peace. Positive developments were noted regarding the export of Azerbaijani oil products to Armenia, the transit of goods through Azerbaijan to Armenia, as well as the establishment of trade relations between the two countries.
During the phone call, the importance of the TRIPP project in terms of regional connectivity was highlighted, and it was noted that the development of transport infrastructure in Azerbaijan is nearing completion. The parties expressed hope that work on the TRIPP project in Armenia will soon commence.