Այսօր հեռախոսազրույց են ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, հեռախոսազրույցի ընթացքում նրանք գոհունակություն են հայտնել Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի տարեդարձի կապակցությամբ։
Ընդգծվել է, որ Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված Համատեղ հռչակագիրը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը վերջ են դրել տարածաշրջանում հակամարտությանը և հաստատել խաղաղություն։
Ըստ ադրբեջանական կողմի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության, նշվել է, որ անցած տարվա ընթացքում տարածաշրջանում պահպանվել են խաղաղությունն ու կայունությունը, և տեղի չեն ունեցել միջադեպեր, որոնք կարող էին խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությունը։ Դրական զարգացումներ են գնահատվել ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ապրանքների տարանցումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային կապերի հաստատումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծվել է TRIPP նախագծի կարևորությունը տարածաշրջանային կապակցվածության տեսանկյունից և նշվել է, որ Ադրբեջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։ ԿՈղմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանում TRIPP նախագծի շրջանակում աշխատանքները շուտով կմեկնարկեն։

Сегодня состоялся телефонный разговор между президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. По сообщениям азербайджанских СМИ, в ходе разговора они выразили удовлетворение по поводу годовщины Вашингтонского саммита.
Подчеркнуто, что Вашингтонский саммит по миру, совместная декларация, подписанная в присутствии президента США Дональда Трампа, и предварительная подпись соглашения о установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией положили конец конфликту в регионе и утвердили мир.
Согласно официальному сообщению, распространенному азербайджанской стороной, отмечено, что в течение прошлого года в регионе сохранялись мир и стабильность, и не было инцидентов, которые могли бы нарушить региональный мир. Положительно оценены экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, транзит товаров через территорию Азербайджана в Армению, а также установление торговых связей между двумя странами.
В ходе телефонного разговора подчеркнута важность проекта TRIPP с точки зрения региональной связанности, и отмечено, что работы по развитию транспортной инфраструктуры в Азербайджане близки к завершению. Стороны выразили надежду, что работы в рамках проекта TRIPP в Армении начнутся в ближайшее время.