Տարբեր արտադրողների ավելի քան 600 հազար ավտոմեքենա հետկանչման տակ է հայտնվել պոտենցիալ վտանգավոր տեխնիկական անսարքությունների պատճառով, հայտնում է Express-ը։
Ամենախոշոր հետկանչը վերաբերում է Toyota-ին․ ընկերությունը հետ է կանչում 2025–2026 մոդելային տարիների ավելի քան 508 հազար Camry Hybrid։ Ծրագրային խափանման պատճառով գործիքակալի վահանակը կարող է չցուցադրել կարևոր տեղեկատվություն, ինչպես նաև կարող են դադարել աշխատել վթարային ազդանշանը, շրջադարձի ցուցիչները և ամրակապված չլինելու մասին նախազգուշացումը։ Ծրագրային ապահովման թարմացումը դիլերները կիրականացնեն անվճար։
Tesla-ն հետ է կանչում 20 349 Model 3 և Model Y ավտոմեքենա։ Խնդիրը կապված է լուսարձակների մոտ լույսի հետ, որը կարող է չափազանց պայծառ լինել հանդիպակաց վարորդների համար և մեծացնել վթարի ռիսկը։
Եվս 48 777 Dodge Hornet և Alfa Romeo Tonale ավտոմեքենա հետ է կանչվում հետևի անվտանգության գոտիների հնարավոր անսարքության պատճառով։ Դրանք կարող են սխալ կերպով հետ քաշվել և բախման դեպքում չապահովել անհրաժեշտ պաշտպանությունը։
Բացի այդ, Honda-ն հետ է կանչում գրեթե 44 հազար մոտոցիկլ՝ ղեկի կողպեքի ամրացման հետ կապված խնդիրների պատճառով։

Более 600 тысяч автомобилей различных производителей оказались под отзывом из-за потенциально опасных технических неисправностей, сообщает Express.
Самый крупный отзыв касается Toyota: компания отзывает более 508 тысяч гибридов Camry 2025-2026 модельных годов. Из-за программного сбоя приборная панель может не отображать важную информацию, а также могут перестать работать аварийный сигнал, указатели поворота и предупреждение о непристегнутом ремне безопасности. Обновление программного обеспечения будет выполнено дилерами бесплатно.
Tesla отзывает 20 349 автомобилей Model 3 и Model Y. Проблема связана с фарами, которые могут быть слишком яркими для встречных водителей и увеличивать риск аварии.
Также отзываются 48 777 автомобилей Dodge Hornet и Alfa Romeo Tonale из-за возможной неисправности задних ремней безопасности. Они могут неправильно втягиваться и не обеспечивать необходимую защиту при столкновении.