Toyota-ի զուտ շահույթն առաջին ֆինանսական եռամսյակում 1.8 անգամ ավելացել է
Ճապոնական Toyota Motor Corp. ավտոարտադրողը 2027 ֆինանսական տարվա առաջին եռամսյակում գրեթե 1.8 անգամ ավելի զուտ շահույթ է ունեցել և 10.4%-ով ավելի հասույթ։ Երկու ցուցանիշներն էլ գերազանցել են շուկայի սպասումները:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամուլի հաղորդագրությունում, ապրիլ-հունիս ամիսներին Toyota-ի զուտ շահույթը կազմել է 1.48 տրիլիոն իեն (9.42 միլիարդ դոլար)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 841.3 միլիարդ իենի դիմաց:
Հասույթն աճել է մինչև 13.53 տրիլիոն իեն՝ նախորդ տարվա 12.25 տրիլիոն իենի համեմատ:
Quick-ի կողմից հարցված փորձագետները միջինում կանխատեսում էին 978.5 միլիարդ իենի զուտ շահույթ և 13.09 տրիլիոն իենի հասույթ:
Միաժամանակ ընկերության գործառնական շահույթը նվազել է 8.8%-ով՝ հասնելով 1.06 տրիլիոն իենի։ LSEG-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների միջին կանխատեսումը կազմում էր 1.11 տրիլիոն իեն:
Անցած ֆինանսական եռամսյակի ընթացքում Toyota-ն վաճառել է 2.395 միլիոն ավտոմեքենա, ինչը 0.7%-ով պակաս է 2026 ֆինանսական տարվա առաջին եռամսյակի ցուցանիշից:
Toyota-ն բարելավել է նաև ընթացիկ ֆինանսական տարվա իր կանխատեսումները։ Այժմ ընկերությունը սպասում է, որ տարեկան հասույթը կկազմի 54 տրիլիոն իեն (նախկինում՝ 51 տրիլիոն իեն), իսկ զուտ շահույթը՝ 3.25 տրիլիոն իեն (նախկինում՝ 3 տրիլիոն իեն):
Ընկերությունը նաև հայտարարել է մինչև 1 տրիլիոն իենի սեփական բաժնետոմսերի հետգնման ծրագրի հաստատման մասին:
2026 թվականի սկզբից Toyota-ի շուկայական կապիտալիզացիան նվազել է 13%-ով և կազմել 31.5 տրիլիոն իեն:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն։ Կասկոն կօգնի անսպասելի իրավիճակներում պահպանել կայուն ֆինանսական վիճակ:

Toyota's net profit increased by 1.8 times in the first financial quarter
The Japanese automaker Toyota Motor Corp. reported nearly a 1.8-fold increase in net profit and a 10.4% rise in revenue for the first quarter of the 2027 financial year. Both figures exceeded market expectations:
According to the company's press release, from April to June, Toyota's net profit reached 1.48 trillion yen ($9.42 billion), compared to 841.3 billion yen in the same period last year:
Revenue grew to 13.53 trillion yen from 12.25 trillion yen a year earlier:
Experts surveyed by Quick had forecast an average net profit of 978.5 billion yen and revenue of 13.09 trillion yen:
At the same time, the company's operating profit fell by 8.8% to 1.06 trillion yen. The average forecast by analysts surveyed by LSEG was 1.11 trillion yen:
In the last financial quarter, Toyota sold 2.395 million vehicles, which is a 0.7% decrease from the first quarter of the 2026 financial year:
Toyota has also improved its forecasts for the current financial year. The company now expects annual revenue to reach 54 trillion yen (previously 51 trillion yen), and net profit to be 3.25 trillion yen (previously 3 trillion yen):
The company also announced a share buyback program of up to 1 trillion yen:
Since the beginning of 2026, Toyota's market capitalization has decreased by 13% to 31.5 trillion yen:
News from the automotive world is published with the support of REGO INSURANCE, which offers CASCO insurance. CASCO will help maintain financial stability in unexpected situations: