Toyota-ն իր նորագույն GR GT սուպերքարի վաճառքի մեկնարկը հետաձգել է մինչև 2027 թվականը, սակայն ԱՄՆ-ի համար նախատեսված ամբողջ քվոտան արդեն բաշխվել է, հայտնել է ընկերության տարածաշրջանային ստորաբաժանման բարձրաստիճան ղեկավար Էնդրյու Գիլելանդը:
Հյուսիսային Ամերիկայում Toyota GR GT-ի պահանջարկը զգալիորեն գերազանցում է արտադրության ակնկալվող ծավալը, որը առաջին փուլում կկազմի 200-ից 250 միավոր: Գիլելանդի խոսքով՝ Toyota-ն չի նախատեսում GR GT-ը վաճառել վերավաճառողներին, քանի որ ավտոմեքենան ստեղծվել է ակտիվ շահագործման, ոչ թե պարզապես հավաքածուում պահելու համար:
«Մենք ցանկանում ենք, որ մեքենաները գնեն նրանք, ովքեր իրականում վարելու են դրանք»,- նշել է նա:
Միաժամանակ Գիլելանդը չի բացահայտել սուպերքարների արտադրության ընդհանուր ծավալը:
The Drive պորտալի տվյալներով՝ Toyota-ն GR GT-ն առաջին անգամ ներկայացրել է 2025 թվականի վերջին: Խոշոր կուպեն համալրվելու է 4.0 լիտրանոց V8 շարժիչով և էլեկտրաշարժիչով, որոնց համակցված հզորությունը կկազմի շուրջ 650 ձիաուժ: Կթողարկվի նաև GT3 մրցարշավային տարբերակը: Մեքենայի գինը կսկսվի 220 000 դոլարից:

Квота на новый спортивный автомобиль Toyota распродана за год до старта продаж
Toyota отложила запуск продаж своего нового суперкара GR GT до 2027 года, однако вся квота, предназначенная для США, уже распродана, сообщил старший руководитель регионального подразделения компании Эндрю Гилеланд:
Спрос на Toyota GR GT в Северной Америке значительно превышает ожидаемые объемы производства, которые на первом этапе составят от 200 до 250 единиц. По словам Гилеланда, Toyota не планирует продавать GR GT перекупщикам, так как автомобиль создан для активной эксплуатации, а не просто для хранения в коллекции:
«Мы хотим, чтобы автомобили покупали те, кто действительно будет их водить», - отметил он:
В то же время Гилеланд не раскрыл общий объем производства суперкаров:
По данным портала The Drive, Toyota впервые представила GR GT в конце 2025 года. Большой купе будет оснащен 4,0-литровым V8 двигателем и электрическим двигателем, суммарная мощность которых составит около 650 лошадиных сил. Также будет выпущена гоночная версия GT3. Цена автомобиля начнется от 220 000 долларов: