Toyota-ն իր նորագույն GR GT սուպերքարի վաճառքի մեկնարկը հետաձգել է մինչև 2027 թվականը, սակայն ԱՄՆ-ի համար նախատեսված ամբողջ քվոտան արդեն բաշխվել է, հայտնել է ընկերության տարածաշրջանային ստորաբաժանման բարձրաստիճան ղեկավար Էնդրյու Գիլելանդը:
Հյուսիսային Ամերիկայում Toyota GR GT-ի պահանջարկը զգալիորեն գերազանցում է արտադրության ակնկալվող ծավալը, որը առաջին փուլում կկազմի 200-ից 250 միավոր: Գիլելանդի խոսքով՝ Toyota-ն չի նախատեսում GR GT-ը վաճառել վերավաճառողներին, քանի որ ավտոմեքենան ստեղծվել է ակտիվ շահագործման, ոչ թե պարզապես հավաքածուում պահելու համար:
«Մենք ցանկանում ենք, որ մեքենաները գնեն նրանք, ովքեր իրականում վարելու են դրանք»,- նշել է նա:
Միաժամանակ Գիլելանդը չի բացահայտել սուպերքարների արտադրության ընդհանուր ծավալը:
The Drive պորտալի տվյալներով՝ Toyota-ն GR GT-ն առաջին անգամ ներկայացրել է 2025 թվականի վերջին: Խոշոր կուպեն համալրվելու է 4.0 լիտրանոց V8 շարժիչով և էլեկտրաշարժիչով, որոնց համակցված հզորությունը կկազմի շուրջ 650 ձիաուժ: Կթողարկվի նաև GT3 մրցարշավային տարբերակը: Մեքենայի գինը կսկսվի 220 000 դոլարից:

Toyota has postponed the launch of sales for its new GR GT supercar until 2027, but the entire quota allocated for the U.S. has already been sold out, said Andrew Gileland, a senior executive at the company's regional division:
Demand for the Toyota GR GT in North America significantly exceeds the expected production volume, which will range from 200 to 250 units in the first phase. According to Gileland, Toyota does not plan to sell the GR GT to resellers, as the car is designed for active use, not just for collection:
“We want the cars to be bought by those who will actually drive them,” he noted:
At the same time, Gileland did not disclose the total production volume of the supercars:
According to The Drive portal, Toyota first unveiled the GR GT at the end of 2025. The large coupe will be equipped with a 4.0-liter V8 engine and an electric motor, with a combined power of around 650 horsepower. A GT3 racing version will also be released. The price of the car will start at $220,000: