TotalEnergies-ը շարունակում է նավթ տեղափոխել Հորմուզի նեղուցով
Ֆրանսիական TotalEnergies-ը շարունակում է տանկերներով նավթ տեղափոխել Հորմուզի նեղուցով, Նորվեգիայում անցկացվող էներգետիկ համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Պատրիկ Պույանեն, հաղորդում է Reuters-ը։
«Հավանաբար, այժմ մենք Իրաքից և Քաթարից նավթի խոշորագույն թրեյդերն ենք,— ասել է նա։— Կարող եմ ասել, որ ներկայում նավթը Հորմուզի նեղուցով տեղափոխվում է շատ անաղմուկ և առանց հրապարակայնության»։
Մինչ Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտության սկսվելը նեղուցով անցնում էր նավթի համաշխարհային հոսքերի մոտ 20%-ը։ Այժմ նավագնացությունը կտրուկ նվազել է՝ Իրանի կողմից հնարավոր հարձակումների սպառնալիքի, ինչպես նաև ծովային ականների առկայության պատճառով։
Պույանեի խոսքով՝ ընկերությունը Մերձավոր Արևելքի երկրներից նավթ է գնում Brent-ի ընթացիկ գնանշումների նկատմամբ զգալի զեղչով՝ մեկ բարելի դիմաց մոտ 50–60 դոլարով, քանի որ «արտադրողները հուսահատորեն փորձում են իրենց նավթը շուկա հասցնել»։
Երկուշաբթի Brent տեսակի նավթը վաճառվում է մեկ բարելի դիմաց մոտ 93.4 դոլարով։
«Սուպերտանկերը Հորմուզի նեղուցով անցկացնելն ու հետ վերադարձնելն արժե մոտ 20 մլն դոլար,— ասել է Պույանեն։— Եթե այդ գումարը բաժանենք տեղափոխվող 2 մլն բարելի վրա, հավելյալ ծախսը կկազմի մոտ 10 դոլար մեկ բարելի դիմաց»։
Նավթամթերքների տեղափոխման դեպքում հավելյալ ծախսը հասնում է արդեն 50 դոլարի մեկ բարելի դիմաց, քանի որ դրանք տեղափոխող տանկերներն ավելի փոքր են, հավելել է TotalEnergies-ի ղեկավարը։ Նրա խոսքով՝ հենց այդ պատճառով շուկայում նավթամթերքների պակաս կա։
TotalEnergies-ը ուսումնասիրում է նաև այլընտրանքային մատակարարման ուղիներ։ Մասնավորապես, ընկերությունը ներդրումներ է կատարում Habshan–Fujairah նավթամուղի թողունակությունը կրկնապատկելու համար, որը ներկայում կազմում է օրական մոտ 1.8 մլն բարել, ասել է Պույանեն։
2026 թվականի սկզբից TotalEnergies-ի շուկայական կապիտալիզացիան աճել է 37%-ով՝ հասնելով 172.9 մլրդ եվրոյի։

TotalEnergies продолжает перевозить нефть через Ормузский пролив
Французская TotalEnergies продолжает перевозить нефть через Ормузский пролив, заявил генеральный директор компании Патрик Пуянен на энергетической конференции в Норвегии, сообщает Reuters.
«Вероятно, мы сейчас крупнейшие трейдеры нефти из Ирака и Катара», — сказал он. — «Могу сказать, что сейчас нефть транспортируется через Ормузский пролив очень тихо и без публичности».
До начала военного конфликта на Ближнем Востоке через пролив проходило около 20% мировых потоков нефти. Теперь навигация резко сократилась из-за угрозы возможных атак со стороны Ирана, а также из-за наличия морских мин.
По словам Пуянена, компания покупает нефть из стран Ближнего Востока с значительной скидкой по сравнению с текущими котировками Brent — около 50–60 долларов за баррель, так как «производители отчаянно пытаются доставить свою нефть на рынок».
В понедельник нефть марки Brent продавалась по цене около 93,4 доллара за баррель.
«Перевозка супертанкеров через Ормузский пролив и обратно стоит около 20 миллионов долларов», — сказал Пуянен. — «Если разделить эту сумму на перевозимые 2 миллиона баррелей, дополнительные расходы составят около 10 долларов за баррель».
При перевозке нефтепродуктов дополнительные расходы уже достигают 50 долларов за баррель, так как танкеры, которые их перевозят, меньше, добавил руководитель TotalEnergies. По его словам, именно поэтому на рынке наблюдается нехватка нефтепродуктов.
TotalEnergies также изучает альтернативные маршруты поставок. В частности, компания инвестирует в удвоение пропускной способности нефтепровода Habshan–Fujairah, который в настоящее время составляет около 1,8 миллиона баррелей в сутки, сказал Пуянен.
С начала 2026 года рыночная капитализация TotalEnergies увеличилась на 37%, достигнув 172,9 миллиарда евро.