Թոմ Լիի համարձակ կանխատեսումը: S&P 500-ը կհասնի 8000
Օգոստոսի առաջին շաբաթում ենք, սակայն Թոմ Լի արդեն կանխատեսում է բաժնետոմսերի ուժեղ ամիս: Fundstrat Capital-ի հետազոտությունների ղեկավարն իր հաճախորդներին ուղղված տեսանյութում ասել է, որ կարծում է, թե S&P 500-ը կարող է այս ամսվա ընթացքում հասնել 7900-8000-ի: Այս նպատակային միջակայքը ենթադրում է 2.3%-ից 3.6%-ի աճ, հաշվի առնելով չորեքշաբթի օրը 7723.55-ի փակումը:
«Շուկան վերջին 8-10 շաբաթների ընթացքում համախմբվել է, և ինչպես գիտեք, որքան մեծ է հիմքը, այնքան մեծ է պայթյունը», - ասել է Լին: «Կարծում եմ, որ կարող ենք հասնել 7900 կամ 8000-ի այս ամսվա ընթացքում»: Բաժնետոմսերը արդեն ուժեղ մեկնարկ են ունեցել օգոստոսին: S&P 500-ը այս ամսվա ընթացքում 3.1% աճել է, հասնելով պատմական բարձր մակարդակի, ինչը պայմանավորված է ուժեղ երկրորդ եռամսյակի շահույթներով և հույսով, որ կարող է ձեռք բերվել համաձայնություն Հորմուզի նեղուցը վերաբացել և ազատել նավթի տրանսպորտը Պարսից ծոցում:
Տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը վերջին աճի առաջատարն են, այս ոլորտը արդեն 5.8% աճել է: Տեխնոլոգիայի շրջանակներում, չիպերի բաժնետոմսերը գերազանցել են, VanEck Semiconductor ETF-ը (SMH) օգոստոսին 5.4% աճել է, իսկ Roundhill Memory ETF-ը (DRAM) 6.7%:
Լին նաև նշել է, որ Nasdaq-100 ինդեքսը գերազանցում է իր 20-, 50- և 200-օրյա շարժական միջինները: «Այսպիսով, ինձ համար, տեխնիկապես, դա բավականին դրական է թվում», - ասել է նա:
«Բայց մենք կարծում ենք, որ դուք պետք է բազմազան լինեք: Ես դեռ դրական եմ տրամադրված սեմի և DRAM-ի նկատմամբ, նույնիսկ եթե դրանք ուղղում են: Կարծում եմ, որ նրանք կվերականգնվեն, ինչպես 1997 և 1998 թվականներին: Բայց այս վերականգնման առաջնորդը, կարծում եմ, կլինի [Հիանալի յոթը], ծրագրային ապահովումը և ethereum», - ասել է նա:
Լին նաև ասել է, որ ուժեղ շահույթի դինամիկան ոչ միայն ավելի լավ, քան սպասված Q2 արդյունքների պատճառ է դարձել, այլ նաև բարձրացնում է 2027-ի կանխատեսումները:

Смелый прогноз Тома Ли: S&P 500 достигнет 8000
Мы только в первой неделе августа, но Том Ли уже прогнозирует сильный месяц для акций. Глава исследований Fundstrat Capital в видео для клиентов в среду заявил, что считает, что S&P 500 может подняться до 7900-8000 в этом месяце. Этот целевой диапазон предполагает рост на 2,3%-3,6% от закрытия в среду на уровне 7723,55.
«Рынок консолидировался последние 8-10 недель, и, как вы знаете, чем больше база, тем больше прорыв», - сказал Ли в видео. «Я думаю, что мы можем достичь 7900 или 8000 в этом месяце». Акции уже начали август с сильного роста. S&P 500 вырос на 3,1% в этом месяце, достигнув исторических максимумов, благодаря сильным квартальным прибылям и надежде на то, что может быть достигнута сделка по повторному открытию Ормузского пролива и освобождению нефтяного трафика в Персидском заливе.
Технологические акции возглавили последний рост, сектор уже вырос на 5,8%. В рамках технологии акции чипов показали лучшие результаты, ETF VanEck Semiconductor (SMH) вырос на 5,4% в августе, в то время как ETF Roundhill Memory (DRAM) вырос на 6,7%.
Ли также отметил, что индекс Nasdaq-100 находится выше своих 20-, 50- и 200-дневных скользящих средних. «Поэтому, на мой взгляд, технически это выглядит довольно позитивно», - сказал он.
«Но мы считаем, что вам нужно диверсифицироваться. Я все еще оптимистично настроен на полупроводники и DRAM, даже несмотря на то, что они корректируются. Я думаю, что они восстановятся, как в 1997 и 1998 годах. Но это восстановление, я думаю, будет возглавлено [Великолепной семеркой], программным обеспечением и ethereum», - добавил он.
Ли также сказал, что сильная динамика прибыли не только приводит к лучшим, чем ожидалось, результатам за второй квартал. Это также поднимает прогнозы на 2027 год.