Թղթաբանություն, էլփոստ, ծախսեր․ նպաստի նոր համակարգը թակարդ է դարձել
2026 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում ներդրված անապահովության գնահատման նոր, ամբողջությամբ թվայնացված համակարգը պետք է պարզեցներ սոցիալական աջակցության, նպաստների ստացումը, սակայն հազարավոր քաղաքացիների համար դարձել է գլխացավանք։
Սմարթֆոնների, էլեկտրոնային փոստի, տպող սարքերի պահանջն ու Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից հրաժարումը՝ տեղում օգնելու քաղաքացիներին, ձևավորել են «ստվերային ծառայությունների» շուկա, որտեղ անապահով մարդիկ ստիպված են վճարել սեփական դիմումը լրացնելու համար։
Օրեր առաջ ծանոթս թղթերի մի տրցակով մոտեցավ և խնդրեց իր ընտանիքի անդամին, որն ունի հաշմանդամություն, գրանցել «սոցապի կայքում», որից հետո նրա համար «նպաստի» դիմում գրել։
Մինչ այդ գնացել էր Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) տարածքային կենտրոն՝ ընտանիքի համար անապահովության նպաստի դիմում ձևակերպելու։ Ծառայության աշխատակիցներն ասել էին, թե արդեն իրավունք չունեն դա տեղում անելու, և քաղաքացին պետք է ինքնուրույն լրացնի անապահովության գնահատման դիմումը։
Տվել էին լրացնելու քայլերից բաղկացած մի թերթիկ։ Թվում էր՝ ամեն ինչ պարզ է․ հետևել թերթիկի հրահանգներին ու արագ լրացնել։ Իրականում դա պահանջում է հմտություններ, որոնց տիրապետելը հատկապես ավագ սերնդի և հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիների համար դժվար է, եթե ոչ՝ անհնար։
Նախ՝ որևէ առցանց գործողություն անելու համար քաղաքացին պետք է ունենա բջջային հեռախոս կամ համակարգիչ, ինչպես նաև ինտերնետ կապ։
Արսեն Թորոսյանի ղեկավարած Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որը հավակնում է դառնալ Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն, իհարկե, համոզված է, որ անապահովության նպաստի կամ մեկ այլ աջակցության համար դիմող բոլոր քաղաքացիներն ունեն համակարգիչ, սմարթֆոն կամ ինտերնետ հասանելիություն։
Ենթադրենք՝ ունեն։ Անապահովության գնահատման համակարգով աջակցություն ստանալու համար անհրաժեշտ է առցանց դիմել id.e-social.am միասնական սոցիալական հարթակի միջոցով:
Գրանցվելու համար այն քաղաքացին, որը չունի էլեկտրոնային ստորագրություն և չի կարող այդ եղանակով մուտք գործել, պետք է ունենա հեռախոսահամար, էլեկտրոնային փոստ, ինչպես նաև լրացնի իր ՀԾՀ-ն (սոցիալական քարտի համարը)։ Գրանցումը հաստատվում է էլեկտրոնային փոստով։
Ենթադրենք նաև, որ անապահովության նպաստի կամ սոցիալական այլ աջակցության համար դիմող քաղաքացիներն ունեն էլեկտրոնային փոստ, հաջողությամբ գրանցվում են համակարգում և ունենում իրենց, այսպես կոչված, «անձնական էջը» (անհատական օգտահաշիվը) կամ դա անում են էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով։ Սակայն չբացառենք, որ նրանց մեջ կարող են լինել մարդիկ, որոնք տարրական գործողություններ չեն կարողանում անել համացանցում և հենց գրանցվելու ու մուտք գործելու փուլում արդեն հայտնվում են փակուղում։
Իսկ խոչընդոտների կամ որևէ անհասկանալի խնդրի դեպքում, երբ փորձում ես կապ հաստատել Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) կամ նախարարության որևէ հեռախոսահամարով, զանգերին հաճախ չեն պատասխանում։
Այս ամենի արդյունքում, քաղաքացիները ստիպված են դիմել մասնավոր ծառայությունների, որոնք գումար են պահանջում դիմումների լրացման համար՝ 5,000-10,000 դրամ։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան աղքատության «հարկ», որը ձևավորվել է ՄՍԾ կենտրոնների անգործության և ուղղորդված մերժումների արդյունքում։

Документация, электронная почта, расходы: новая система пособий стала ловушкой
С 1 июля 2026 года в Армении была внедрена новая полностью цифровая система оценки нуждаемости, которая должна была упростить получение социальной помощи и пособий, однако для тысяч граждан она стала настоящей головной болью.
Требования к смартфонам, электронной почте и печатающим устройствам, а также отказ от помощи гражданам в территориальных центрах Единой социальной службы создали рынок "теневых услуг", где нуждающиеся люди вынуждены платить за заполнение своих заявлений.
На днях мой знакомый подошел с пачкой документов и попросил зарегистрировать его члена семьи с инвалидностью на "сайте соцзащиты", а затем написать заявление на "пособие" для него.
Перед этим он посетил территориальный центр Единой социальной службы (ЕСС), чтобы оформить заявление на получение пособия по нуждаемости для своей семьи. Сотрудники службы сказали, что они больше не имеют права делать это на месте, и гражданин должен самостоятельно заполнить заявление на оценку нуждаемости.
Им был выдан листок с шагами для заполнения. Казалось, что все просто: следовать инструкциям на листке и быстро заполнить. На самом деле это требует навыков, которыми особенно трудно овладеть пожилым людям и гражданам с инвалидностью.
Во-первых, для выполнения любых онлайн-операций гражданин должен иметь мобильный телефон или компьютер, а также доступ в интернет.
Министерство труда и социальных вопросов под руководством Арсена Торосяна, которое стремится стать Министерством труда и благосостояния, уверено, что все граждане, обращающиеся за пособием по нуждаемости или другой помощью, имеют компьютер, смартфон или доступ в интернет.
Предположим, что они есть. Для получения помощи по системе оценки нуждаемости необходимо подать онлайн-заявление через id.e-social.am.
Для регистрации гражданин, не имеющий электронной подписи и не имеющий возможности войти таким образом, должен иметь номер телефона, электронную почту, а также заполнить свой ИНН (номер социального карты). Регистрация подтверждается по электронной почте.
Предположим также, что граждане, обращающиеся за пособием по нуждаемости или другой социальной помощью, имеют электронную почту, успешно регистрируются в системе и получают свою так называемую "личную страницу" (индивидуальный аккаунт) или делают это с помощью электронной подписи. Однако не исключено, что среди них могут быть люди, которые не могут выполнять элементарные действия в интернете и уже на этапе регистрации и входа оказываются в тупике.
При возникновении препятствий или непонятных проблем, когда вы пытаетесь связаться с Единой социальной службой (ЕСС) или любым номером министерства, на звонки часто не отвечают.
В результате граждане вынуждены обращаться к частным услугам, которые требуют деньги за заполнение заявлений — от 5,000 до 10,000 драмов. Это не что иное, как "налог на бедность", который возник в результате бездействия центров ЕСС и целенаправленных отказов.