Թղթաբանություն, էլփոստ, ծախսեր․ նպաստի նոր համակարգը թակարդ է դարձել
2026 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում ներդրված անապահովության գնահատման նոր, ամբողջությամբ թվայնացված համակարգը պետք է պարզեցներ սոցիալական աջակցության, նպաստների ստացումը, սակայն հազարավոր քաղաքացիների համար դարձել է գլխացավանք։
Սմարթֆոնների, էլեկտրոնային փոստի, տպող սարքերի պահանջն ու Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից հրաժարումը՝ տեղում օգնելու քաղաքացիներին, ձևավորել են «ստվերային ծառայությունների» շուկա, որտեղ անապահով մարդիկ ստիպված են վճարել սեփական դիմումը լրացնելու համար։
Օրեր առաջ ծանոթս թղթերի մի տրցակով մոտեցավ և խնդրեց իր ընտանիքի անդամին, որն ունի հաշմանդամություն, գրանցել «սոցապի կայքում», որից հետո նրա համար «նպաստի» դիմում գրել։
Մինչ այդ գնացել էր Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) տարածքային կենտրոն՝ ընտանիքի համար անապահովության նպաստի դիմում ձևակերպելու։ Ծառայության աշխատակիցներն ասել էին, թե արդեն իրավունք չունեն դա տեղում անելու, և քաղաքացին պետք է ինքնուրույն լրացնի անապահովության գնահատման դիմումը։
Տվել էին լրացնելու քայլերից բաղկացած մի թերթիկ։ Թվում էր՝ ամեն ինչ պարզ է․ հետևել թերթիկի հրահանգներին ու արագ լրացնել։ Իրականում դա պահանջում է հմտություններ, որոնց տիրապետելը հատկապես ավագ սերնդի և հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիների համար դժվար է, եթե ոչ՝ անհնար։
Նախ՝ որևէ առցանց գործողություն անելու համար քաղաքացին պետք է ունենա բջջային հեռախոս կամ համակարգիչ, ինչպես նաև ինտերնետ կապ։
Արսեն Թորոսյանի ղեկավարած Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որը հավակնում է դառնալ Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն, իհարկե, համոզված է, որ անապահովության նպաստի կամ մեկ այլ աջակցության համար դիմող բոլոր քաղաքացիներն ունեն համակարգիչ, սմարթֆոն կամ ինտերնետ հասանելիություն։
Ենթադրենք՝ ունեն։ Անապահովության գնահատման համակարգով աջակցություն ստանալու համար անհրաժեշտ է առցանց դիմել id.e-social.am միասնական սոցիալական հարթակի միջոցով:
Գրանցվելու համար այն քաղաքացին, որը չունի էլեկտրոնային ստորագրություն և չի կարող այդ եղանակով մուտք գործել, պետք է ունենա հեռախոսահամար, էլեկտրոնային փոստ, ինչպես նաև լրացնի իր ՀԾՀ-ն (սոցիալական քարտի համարը)։ Գրանցումը հաստատվում է էլեկտրոնային փոստով։
Ենթադրենք նաև, որ անապահովության նպաստի կամ սոցիալական այլ աջակցության համար դիմող քաղաքացիներն ունեն էլեկտրոնային փոստ, հաջողությամբ գրանցվում են համակարգում և ունենում իրենց, այսպես կոչված, «անձնական էջը» (անհատական օգտահաշիվը) կամ դա անում են էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով։ Սակայն չբացառենք, որ նրանց մեջ կարող են լինել մարդիկ, որոնք տարրական գործողություններ չեն կարողանում անել համացանցում և հենց գրանցվելու ու մուտք գործելու փուլում արդեն հայտնվում են փակուղում։
Իսկ խոչընդոտների կամ որևէ անհասկանալի խնդրի դեպքում, երբ փորձում ես կապ հաստատել Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) կամ նախարարության որևէ հեռախոսահամարով, զանգերին հաճախ չեն պատասխանում։
Այս ամենի արդյունքում, քաղաքացիները ստիպված են դիմել մասնավոր ծառայությունների, որոնք գումար են պահանջում դիմումների լրացման համար՝ 5,000-10,000 դրամ։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան աղքատության «հարկ», որը ձևավորվել է ՄՍԾ կենտրոնների անգործության և ուղղորդված մերժումների արդյունքում։

Since July 1, 2026, a new fully digital system for assessing vulnerability has been implemented in Armenia, intended to simplify the process of obtaining social assistance and benefits. However, for thousands of citizens, it has become a headache.
The requirement for smartphones, email, and printing devices, along with the refusal of territorial centers of the Unified Social Service to assist citizens on-site, has created a market for "shadow services" where vulnerable individuals are forced to pay to fill out their applications.
Recently, a friend approached me with a stack of papers and asked me to register a family member with a disability on the "social protection website" and then write a "benefit" application for him.
Prior to that, he had visited the territorial center of the Unified Social Service (USC) to apply for a vulnerability benefit for his family. The service staff informed him that they no longer had the right to do this on-site, and the citizen must fill out the vulnerability assessment application independently.
They provided a sheet detailing the steps for filling out the application. It seemed straightforward: follow the instructions on the sheet and fill it out quickly. In reality, it requires skills that are particularly difficult for the elderly and individuals with disabilities to master.
First, to perform any online action, a citizen must have a mobile phone or computer, as well as internet access.
The Ministry of Labor and Social Affairs, led by Arsen Torosyan, which aims to become the Ministry of Labor and Welfare, is confident that all citizens applying for vulnerability benefits or other assistance have a computer, smartphone, or internet access.
Assuming they do. To receive support through the vulnerability assessment system, one must apply online via id.e-social.am.
To register, a citizen without an electronic signature and unable to log in that way must have a phone number, email, and fill in their social security number. Registration is confirmed via email.
Let’s also assume that citizens applying for vulnerability benefits or other social assistance have email, successfully register in the system, and obtain their so-called "personal page" (individual account) or do this via electronic signature. However, we cannot rule out that there may be people among them who cannot perform basic online actions and find themselves in a dead end at the registration and login stage.
In case of obstacles or any unclear issues, when trying to contact the Unified Social Service (USC) or any ministry phone number, calls often go unanswered.
As a result, citizens are forced to resort to private services, which charge fees for filling out applications — from 5,000 to 10,000 drams. This is nothing more than a "poverty tax" that has arisen due to the inaction of USC centers and directed refusals.