Իրանի խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ Իրանը պետք է ծրագրեր մշակի «անարդար պատժամիջոցները» հաղթահարելու համար:
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարեց Իրանի նկատմամբ երբևէ կիրառված ամենակոշտ պատժամիջոցների մասին:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Թեհրանի նկատմամբ կկիրառի «պատմության մեջ ամենակոշտ պատժամիջոցները», միաժամանակ ակնարկելով, որ տնտեսական ճնշումն ուժեղացնելու ծրագրերը նշանակում են, որ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի լայնածավալ ռազմական հարձակումները մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, չեն վերսկսվի:
«Սա լինելու է համաշխարհային պատմության մեջ երբևէ իրականացված ամենամեծ համակարգված տնտեսական մեկուսացումը», - ասել է Բեսենթը:

Председатель парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил, что Иран должен разработать планы по преодолению «несправедливых санкций».
Это заявление было сделано после того, как министр финансов США Скотт Бенсет объявил о введении самых жестких санкций против Ирана в истории.
Министр финансов США Скотт Бенсет заявил, что Соединенные Штаты введут «самые жесткие санкции в истории» против Тегерана, одновременно намекнув, что планы по усилению экономического давления означают, что широкомасштабные военные атаки США на Иран в ближайшем будущем, скорее всего, не возобновятся.
«Это будет крупнейшая систематическая экономическая изоляция, когда-либо осуществленная в мировой истории», - сказал Бенсет.