Տատա խմբի նախագահ Ն. Չանդրասեկարանայի անսպասելի հրաժարականը վտանգում է ռազմավարական ներդրումները
Տատա խմբի նախագահ Ն. Չանդրասեկարանայի անսպասելի հրաժարականը վտանգում է India's first semiconductor plant-ի և Apple's համար Չինաստանի փոխարինման հավակնությունների ապագան: Չանդրասեկարանայի ղեկավարությամբ Տատա խմբի ներդրումներն ազդել են խմբի շահութաբերության վրա:
Չանդրասեկարանան, ով նշանակվել էր Ռատան Տատայի կողմից, հայտարարել է, որ չի ցանկանում նորից ընտրվել: Նրա հրաժարականը առաջացրել է մտահոգություններ, թե ինչպես կշարունակվեն Տատա խմբի ռազմավարական ծրագրերը, որոնք ներառում են Air India-ի ձեռքբերումը, iPhone արտադրությունը և India's first semiconductor plant-ի կառուցումը:
Տատա խմբի ֆինանսական արդյունքները 2026 թվականի ֆինանսական տարվա ընթացքում նվազել են 35% -ով, իսկ բաժնետոմսերի շուկայի կապիտալիզացիան նվազել է 12%:
Տատա Trusts-ի և Տատա Sons-ի միջև ընթացող պայքարը, որը կապված է կապիտալի բաշխման հետ, այժմ առավել կարևոր է, քանի որ ընկերությունը գտնվում է լուրջ ներդրումային ցիկլի մեջ:

Tata chairman’s shock exit move puts JLR owner's bets on chips, iPhones and Air India at risk
The sudden resignation of Tata chairman N. Chandrasekaran puts the future of India's first semiconductor plant and the country's ambitions to replace China as a major supplier to Apple in jeopardy. Under Chandrasekaran's leadership, Tata Group made significant capital investments that have impacted the group's profitability.
Chandrasekaran, appointed by the late Ratan Tata, announced he would not seek reappointment. His resignation raises concerns about the continuation of Tata Group's strategic projects, including the acquisition of Air India, iPhone production, and the construction of India's first semiconductor plant.
Tata Group's financial results for the fiscal year 2026 showed a 35% decline, and the market capitalization of its shares dropped by 12%.
The ongoing struggle between Tata Trusts and Tata Sons over capital allocation is particularly pressing as the company is in the midst of a serious investment cycle.