Տատա խմբի նախագահ Ն. Չանդրասեկարանայի անսպասելի հրաժարականը վտանգում է ռազմավարական ներդրումները
Տատա խմբի նախագահ Ն. Չանդրասեկարանայի անսպասելի հրաժարականը վտանգում է India's first semiconductor plant-ի և Apple's համար Չինաստանի փոխարինման հավակնությունների ապագան: Չանդրասեկարանայի ղեկավարությամբ Տատա խմբի ներդրումներն ազդել են խմբի շահութաբերության վրա:
Չանդրասեկարանան, ով նշանակվել էր Ռատան Տատայի կողմից, հայտարարել է, որ չի ցանկանում նորից ընտրվել: Նրա հրաժարականը առաջացրել է մտահոգություններ, թե ինչպես կշարունակվեն Տատա խմբի ռազմավարական ծրագրերը, որոնք ներառում են Air India-ի ձեռքբերումը, iPhone արտադրությունը և India's first semiconductor plant-ի կառուցումը:
Տատա խմբի ֆինանսական արդյունքները 2026 թվականի ֆինանսական տարվա ընթացքում նվազել են 35% -ով, իսկ բաժնետոմսերի շուկայի կապիտալիզացիան նվազել է 12%:
Տատա Trusts-ի և Տատա Sons-ի միջև ընթացող պայքարը, որը կապված է կապիտալի բաշխման հետ, այժմ առավել կարևոր է, քանի որ ընկերությունը գտնվում է լուրջ ներդրումային ցիկլի մեջ:

Шокирующий уход председателя Tata Н. Чандрасекерана ставит под угрозу будущее India's first semiconductor plant и амбиции страны заменить Китай в качестве основного поставщика для Apple. Под руководством Чандрасекерана Tata Group сделала ряд крупных капиталовложений, которые повлияли на прибыльность группы.
Чандрасекеран, назначенный покойным Ратаном Татой, заявил, что не будет баллотироваться на новый срок. Его уход вызывает вопросы о том, как будут продолжаться стратегические проекты Tata Group, включая приобретение Air India, производство iPhone и строительство India's first semiconductor plant.
Финансовые результаты Tata Group за 2026 год снизились на 35%, а рыночная капитализация акций компании упала на 12%.
Текущая борьба между Tata Trusts и Tata Sons, связанная с распределением капитала, становится особенно актуальной в условиях серьезного инвестиционного цикла.