Թաիլանդը նախատեսում է արագացնել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ներդրումը և առաջին անգամ ընդունել միջուկային էներգիա՝ նվազեցնելու համար ներմուծվող LNG-ից կախվածությունը Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամի ֆոնին, ինչպես հայտնել է էներգետիկայի նախարար Ականատ Պրոմփհանը:
Թաիլանդը բնական գազի վրա հիմնված է իր էլեկտրաէներգիայի արտադրության 60%-ից ավելի մասը, և increasingly կախված է ներմուծվող LNG-ից:
Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությունը ցույց է տալիս, որ մենք urgently պետք է նվազեցնենք LNG-ի և այլ վառելիքների ներմուծումը:
Նախարարը նշել է, որ Թաիլանդը հոկտեմբերին կներկայացնի իր էներգետիկ համակարգի 25-ամյա նոր պլանը, որը կներառի ավելի շատ վերականգնվող աղբյուրներ, ինչպես նաև միջուկային էներգիա՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների (SMR) միջոցով:
Երկիրը նախատեսում է, որ 2050 թվականին էլեկտրաէներգիայի արտադրության 60%-ը կգա արևային, քամու և ջրային էներգիայից:

Таиланд ускоряет переход на чистую энергию, чтобы сократить зависимость от СПГ
Таиланд планирует ускорить внедрение возобновляемых источников энергии и впервые принять ядерную энергетику, чтобы сократить зависимость от импортируемого СПГ на фоне кризиса на Ближнем Востоке, как сообщил министр энергетики Аканат Промпхан в интервью Bloomberg:
Таиланд полагается на природный газ более чем на 60% своей генерации электроэнергии и становится все более зависимым от импортируемого СПГ:
Конфликт на Ближнем Востоке показывает, что мы должны срочно сократить импорт СПГ и других видов топлива:
Министр отметил, что Таиланд в октябре представит обновленный 25-летний план своей энергетической системы, который будет включать больше возобновляемых источников, а также ядерную энергетику через малые модульные реакторы (SMR):
Страна планирует, что 60% генерации электроэнергии будет поступать от солнечной, ветровой и гидроэнергии к 2050 году: