Թաիլանդը նախատեսում է արագացնել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ներդրումը և առաջին անգամ ընդունել միջուկային էներգիա՝ նվազեցնելու համար ներմուծվող LNG-ից կախվածությունը Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամի ֆոնին, ինչպես հայտնել է էներգետիկայի նախարար Ականատ Պրոմփհանը:
Թաիլանդը բնական գազի վրա հիմնված է իր էլեկտրաէներգիայի արտադրության 60%-ից ավելի մասը, և increasingly կախված է ներմուծվող LNG-ից:
Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությունը ցույց է տալիս, որ մենք urgently պետք է նվազեցնենք LNG-ի և այլ վառելիքների ներմուծումը:
Նախարարը նշել է, որ Թաիլանդը հոկտեմբերին կներկայացնի իր էներգետիկ համակարգի 25-ամյա նոր պլանը, որը կներառի ավելի շատ վերականգնվող աղբյուրներ, ինչպես նաև միջուկային էներգիա՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների (SMR) միջոցով:
Երկիրը նախատեսում է, որ 2050 թվականին էլեկտրաէներգիայի արտադրության 60%-ը կգա արևային, քամու և ջրային էներգիայից:

News | 2026/08/27 23:04
Thailand plans to accelerate the rollout of renewable energy sources and embrace nuclear power for the first time to cut reliance on imported LNG in the wake of the Middle East crisis, Energy Minister Akanat Promphan told Bloomberg in an interview:
Thailand relies on natural gas for more than 60% of its electricity generation and has become increasingly dependent on imported LNG:
The ongoing conflict in the Middle East demonstrates that we must urgently reduce imports of LNG and other fuels:
Minister Promphan stated that Thailand will unveil in October an updated 25-year plan for its energy system, which will include more renewables, as well as nuclear – via small modular reactors (SMRs) – for the first time: