Պանամայի ջրանցքի ծանրաբեռնվածությունը գազատար նավերին ստիպում է կիրառել ոչ ստանդարտ փոխադրումների սխեմաներ՝ նավից նավ փոխաբեռնումից մինչև Հարավային Ամերիկայի շրջանցում, գրում է Bloomberg-ը:
Argus Media-ի տվյալներով՝ ջրանցքով անցնելու սպասման ժամանակը հասել է 19 օրվա՝ 2022 թվականից ի վեր առավելագույնին։ Որոշ օպերատորներ միլիոնավոր դոլարներ են վճարում՝ հերթից դուրս անցնելու համար:
Բալբոայի մոտ Energia Grandeur-ը բեռը փոխաբեռնում է Eneos Wisdom տանկերի վրա։ Թրեյդերների խոսքով՝ այս սխեման թույլ է տալիս նավերից մեկին «շաթլային» ռեժիմով պարբերաբար անցնել ջրանցքով և ապահովել LPG-ի մատակարարումները Ասիա։ Երկու նավերն էլ ֆրախտավորվել են TotalEnergies SE-ի կողմից:
Միաժամանակ Gas Scorpio սուպերտանկերը Պանամայի ջրանցքի խցանումների պատճառով ստիպված է եղել շրջանցել Հարավային Ամերիկան՝ ԱՄՆ-ում բեռ ստանալու համար։ Այս երթուղին փոխադրման ժամանակը երկարացնում է մոտ մեկ ամսով:
Խնդիրը սրվել է Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով բեռնահոսքերի ավելացման և Էլ Նինյոյի պատճառով ջրանցքի սահմանափակումների խստացման ֆոնին:

Загруженность Панамского канала заставляет газовозы применять нестандартные схемы перевозок, включая перевалку с судна на судно и обход Южной Америки, сообщает Bloomberg.
По данным Argus Media, время ожидания для прохода через канал достигло 19 дней, что является максимальным с 2022 года. Некоторые операторы платят миллионы долларов, чтобы пропустить очередь.
У побережья Балбоа судно Energia Grandeur переваливает груз на танкеры Eneos Wisdom. По словам трейдеров, эта схема позволяет одному из судов периодически проходить через канал в «шаттловом» режиме и обеспечивать поставки LPG в Азию. Оба судна были арендованы компанией TotalEnergies SE.
Тем временем супертанкер Gas Scorpio был вынужден обойти Южную Америку, чтобы забрать груз в США из-за пробок в Панамском канале. Этот маршрут увеличивает время перевозки примерно на месяц.
Проблема усугубилась из-за увеличения грузопотоков в результате войны с Ираном и ужесточения ограничений в канале из-за Эль-Ниньо.