Սուպեր Էլ Նինյոն սպառնում է սննդին, ջրին և առևտուրին ամբողջ աշխարհում
Այս տարի աշխարհը պատրաստվում է շատ ուժեղ Էլ Նինյո եղանակային երևույթի, որը կարող է խաթարել սովորական եղանակային պայմանները և հանգեցնել որոշ տարածաշրջաններում ուժեղ անձրևների և ծանր չորացման: ԱՄՆ-ի Ազգային օվկիանոսային և մթնոլորտային վարչությունը (NOAA) կանխատեսում է, որ այս Էլ Նինյոն կարող է դառնալ «շատ ուժեղ»՝ 90%-ից ավելի հավանականությամբ:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Աշխատանքի ծրագրի գնահատմամբ, Էլ Նինյոն կարող է գրեթե 50 միլիոն մարդու ստիպել acute սովի, ինչը ներկայիս մակարդակից 20%-ով ավելի է:
Պանամայի ջրանցքի իշխանությունները արդեն խստացրել են նավերի բեռնման սահմանները, քանի որ երկարատև չոր շրջանը սպառնում է այս կարևոր առևտրային երթուղուն:
Այս երևույթը կարող է հանգեցնել նաև սննդի մատակարարման շղթաների խափանման, ջրի պակասի և նույնիսկ քաղաքացիական հակամարտությունների:

Супер Эль Ниньо угрожает продовольствию, воде и торговле по всему миру
В этом году мир готовится к очень сильному явлению Эль Ниньо, которое может нарушить обычные погодные условия и привести к сильным дождям в некоторых регионах и серьезной засухе в других. Национальное управление океанических и атмосферных исследований США (NOAA) прогнозирует, что этот Эль Ниньо может стать «очень сильным» с вероятностью более 90%:
По оценкам Всемирной продовольственной программы ООН, Эль Ниньо может заставить почти 50 миллионов человек по всему миру столкнуться с острым голодом, что на 20% больше, чем текущие уровни:
Власти Панамского канала уже ужесточили ограничения на загрузку судов, поскольку длительный сухой период угрожает этому важному торговому маршруту:
Это явление также может привести к сбоям в цепочках поставок продовольствия, нехватке воды и даже гражданским конфликтам: