Անտիկոռուպցիոն դատարանը Հայաստանի Հանրապետության դատախազության պահանջը բավարարել է Արաгаծոտնի նախկին մարզպետ Սարիկ Սահակյանի ֆինանսական միջոցների և գույքի բռնագանձման վերաբերյալ:
Դատախազությունը պահանջել էր բռնագանձել 184 միլիոն դրամ և գույք: Դատախազության հաղորդագրության համաձայն, 2026 թվականի հուլիսի 24-ին Անտիկոռուպցիոն դատարանը մասնակիորեն բավարարել է դատախազության պահանջը նախկին մարզպետի և նրա հետ կապված անձանց նկատմամբ:
Դատական ակտի ուժի մեջ մտնելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձվելու են Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող բնակարանի 45%-ը, Աշտարակի քաղաքում գտնվող մեկ բնակելի տուն, ինչպես նաև 184 միլիոն 222 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ Սարիկ Սահակյանը զբաղեցրել է Արաгаծոտնի մարզպետի պաշտոնը 2009 թվականի մայիսից մինչև 2016 թվականի փետրվար:

Суд удовлетворил требование прокуратуры о конфискации имущества бывшего губернатора Арагацотнской области
Новости | 2026/08/06 08:01
Конфискация имущества экс-губернатора Саркиса Саакяна
Антикоррупционный суд Армении удовлетворил требование прокуратуры о конфискации финансовых средств и недвижимости бывшего губернатора Арагацотнской области Саркиса Саакяна. Согласно сообщению пресс-службы надзорного органа, прокуратура требовала конфисковать 184 миллиона драмов и недвижимость.
24 июля 2026 года Антикоррупционный суд частично удовлетворил требование прокуратуры против бывшего губернатора Арагацотна Саргиса Саакяна и взаимосвязанных с ним лиц. После вступления судебного акта в силу о конфискации в пользу Республики Армения подлежат 45% квартиры, расположенной в столичном административном районе Арабкир, один жилой дом в городе Аштарак, а также 184 миллиона 222 тысячи драмов.
Напомним, что Саркис Саакян занимал должность губернатора Арагацотна с мая 2009 года по февраль 2016 года.