Subway-ը ծրագրում է բացել 60-ից ավելի ռեստորաններ Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Միջազգային արագ սննդի Subway ցանցը рассматриում է Հայաստանի շուկայում 60-ից ավելի ռեստորաններ բացելու հնարավորությունը, հայտնում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Այս հարցը քննարկվել է Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանի և Subway-ի Մերձավոր Արևելքի, Աֆրիկայի և Հարավային Ասիայի տարածաշրջանային գլխավոր տնօրեն Էֆե Չելիկի և հայ ներդրող Լևոն Այրապետյանի միջև:
Նախարարության տվյալներով, յուրաքանչյուր ռեստորանի բացման ներդրումները կարող են կազմել $150 հազարից մինչև $300 հազար:
Ընկերության ներկայացուցիչները նշել են, որ նախագծի իրականացումը կարող է նպաստել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, միջազգային ֆրանչայզինգի զարգացմանը, տեղական մատակարարների ներգրավմանը և հանրային սննդի ոլորտում միջազգային չափանիշների ներդրմանը:
Քննարկմանը մասնակցել են նաև տնտեսական նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը և «Ներդրումների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոար Աբաջյանը:
Subway-ը՝ ամերիկյան միջազգային արագ սննդի ցանց, հիմնադրվել է 1965 թվականին Կոնեկտիկուտ նահանգում: Ցանցի հիմնական մենյուն ներառում է սենդվիչներ, ռոլլեր և աղցաններ, իսկ մեծամասնությունը գործում է ֆրանչայզային մոդելով: Աշխարհում գործում է 35,000-ից ավելի Subway ռեստորաններ, որոնք ղեկավարում են անկախ ֆրանչայզերները:

Сеть ресторанов Subway собирается открыть более 60 объектов в Армении
ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Международная сеть ресторанов быстрого питания Subway рассматривает возможность выхода на рынок Армении и открытия в стране более 60 заведений, сообщает пресс-служба Министерства экономики РА:
Этот вопрос обсуждался на встрече министра экономики Армении Геворка Папояна с региональным генеральным директором Subway по региону Ближнего Востока, Африки и Южной Азии Эфе Челиком и армянским инвестором Левоном Айрапетяном:
По данным министерства, объем инвестиций в открытие каждого ресторана может составить от $150 тыс. до $300 тыс.:
Представители компании заявили, что реализация проекта может способствовать созданию новых рабочих мест, развитию международного франчайзинга, привлечению местных поставщиков и внедрению международных стандартов в сфере общественного питания:
Во встрече также приняли участие заместитель министра экономики Лиля Сираканян и директор фонда «Центр поддержки инвестиций» Гоар Абаджян:
Subway — американская международная сеть ресторанов быстрого обслуживания, основанная в 1965 году в штате Коннектикут. Основу меню составляют сэндвичи, роллы и салаты, а большинство заведений сети работают по франчайзинговой модели. В мире действует более 35 тыс. ресторанов Subway, которыми управляют независимые франчайзи: