Subway-ը ծրագրում է բացել 60-ից ավելի ռեստորաններ Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Միջազգային արագ սննդի Subway ցանցը рассматриում է Հայաստանի շուկայում 60-ից ավելի ռեստորաններ բացելու հնարավորությունը, հայտնում է ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Այս հարցը քննարկվել է Հայաստանի տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանի և Subway-ի Մերձավոր Արևելքի, Աֆրիկայի և Հարավային Ասիայի տարածաշրջանային գլխավոր տնօրեն Էֆե Չելիկի և հայ ներդրող Լևոն Այրապետյանի միջև:
Նախարարության տվյալներով, յուրաքանչյուր ռեստորանի բացման ներդրումները կարող են կազմել $150 հազարից մինչև $300 հազար:
Ընկերության ներկայացուցիչները նշել են, որ նախագծի իրականացումը կարող է նպաստել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, միջազգային ֆրանչայզինգի զարգացմանը, տեղական մատակարարների ներգրավմանը և հանրային սննդի ոլորտում միջազգային չափանիշների ներդրմանը:
Քննարկմանը մասնակցել են նաև տնտեսական նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը և «Ներդրումների աջակցության կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոար Աբաջյանը:
Subway-ը՝ ամերիկյան միջազգային արագ սննդի ցանց, հիմնադրվել է 1965 թվականին Կոնեկտիկուտ նահանգում: Ցանցի հիմնական մենյուն ներառում է սենդվիչներ, ռոլլեր և աղցաններ, իսկ մեծամասնությունը գործում է ֆրանչայզային մոդելով: Աշխարհում գործում է 35,000-ից ավելի Subway ռեստորաններ, որոնք ղեկավարում են անկախ ֆրանչայզերները:

YEREVAN, August 6. /ARKA/. The international fast-food chain Subway is considering entering the Armenian market and opening over 60 establishments in the country, the press service of the RA Ministry of Economy reports:
This issue was discussed at a meeting between Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan and Subway's regional general director for the Middle East, Africa, and South Asia, Efe Celik, along with Armenian investor Levon Ayrapetyan:
According to the ministry, the investment for opening each restaurant may range from $150,000 to $300,000:
Company representatives stated that the implementation of the project could contribute to the creation of new jobs, the development of international franchising, the attraction of local suppliers, and the introduction of international standards in the food service sector:
The meeting was also attended by Deputy Minister of Economy Lilia Sirakanian and the director of the Investment Support Center, Goar Abadjan:
Subway is an American international fast-food chain founded in 1965 in Connecticut. Its menu primarily consists of sandwiches, rolls, and salads, and most of its establishments operate on a franchising model. There are over 35,000 Subway restaurants worldwide, managed by independent franchisees: