Strategy-ն քննադատել է MSCI-ի առաջարկած ցուցակների exclusion կանոնները
Strategy-ն պնդում է, որ ցուցակProviders-ը պետք է չափի շուկաները, այլ ոչ թե որոշի, թե որ ակտիվները կարող են ունենալ ընկերությունները:
Strategy ընկերությունը քննադատել է MSCI-ի առաջարկած «ոչ-գործող ընկերությունների» կանոնները, որոնք կարող են հանգեցնել ընկերության exclusion-ից MSCI-ի համաշխարհային բաժնետոմսերի ցուցակներից:
• Ընկերությունը նշել է, որ նոր առաջարկը կրկնում է MSCI-ի նախկին ծրագրի խնդիրները, որոնք վերաբերում էին թվային ակտիվներին և անարդար կերպով պատժում են ընկերություններին, որոնք ունեն բիթքոյն:
Strategy-ն, որը հանդիսանում է բիթքոյնի մեծագույն գանձատերերից մեկը, դեմ է MSCI-ի առաջարկած մեթոդաբանությանը, որը նախատեսում է «ոչ-գործող ընկերությունների» նույնականացման համար:
Strategy-ն նշել է, որ «Թվային ակտիվները ակտիվներ են: ՑուցակProviders-ը պետք է չափի շուկաները, այլ ոչ թե որոշի, թե որ ակտիվները կարող են ունենալ ընկերությունները»: Ընկերությունը նաև նշել է, որ MSCI-ի առաջարկը դուրս է գալիս կարգավորող մարմինների, շուկաների և իր սեփական հաճախորդների հետ:
Նոր առաջարկը փոխարինում է նախորդ ծրագրին, որը կենտրոնացած էր թվային ակտիվների մեծ քանակությամբ ընկերությունների վրա:
Strategy-ն պնդում է, որ այն գործող ընկերություն է, այլ ոչ թե ներդրումային ֆոնդ կամ պասիվ բիթքոյնի միջոց, և պահանջում է, որ MSCI-ն պահի չեզոք ցուցակային չափանիշներ:

Strategy has criticized MSCI’s proposed “non-operating company” rules, which could lead to its exclusion from the index provider’s global equity indexes:
- The company stated that the new proposal repeats the issues of MSCI’s earlier digital asset-specific plan and unfairly penalizes companies for holding bitcoin.
Strategy, the largest bitcoin treasury company, has pushed back against MSCI’s proposed methodology for identifying “non-operating companies,” which could result in the company being removed from MSCI’s global equity indexes.
Strategy said, “Digital assets are assets. Index providers should measure markets, not decide which assets companies are allowed to own.” The company also noted that MSCI’s proposal is out of step with regulators, markets, and its own customers.
The latest consultation replaces an earlier proposal focused specifically on companies with significant digital asset holdings.
Strategy argued that it is an operating company, not an investment fund or passive bitcoin vehicle, and urged MSCI to maintain neutral index standards.