Ստամբուլի օդանավակայանը ուղևորահոսքով առաջ է անցել Հիթրոուից
Ստամբուլի օդանավակայանը, ըստ BBC-ի, հուլիսին ուղևորահոսքով առաջ է անցել Լոնդոնի Հիթրոու օդանավակայանից: Հիթրոուի չորս տերմինալներով տեղափոխվել է 7.86 միլիոն ուղևոր, մինչդեռ Ստամբուլի օդանավակայանում այդ թիվը կազմել է 8.15 միլիոն:
Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հակամարտությունն Իրանի հետ զգալիորեն ազդել է Հիթրոուի ցուցանիշների վրա, քանի որ Մերձավոր Արևելք ուղղվող չվերթների ուղևորահոսքը հուլիսին նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 20.2%-ով:
Հիթրոուի օդանավակայանը Եվրոպայի ամենածանրաբեռնված օդանավակայանն էր 1996-2019 թվականներին, սակայն կորոնավիրուսային սահմանափակումների պատճառով կորցրել էր այդ կարգավիճակը 2020 թվականին:
2023 թվականին Հիթրոուն կրկին վերականգնել էր իր տիտղոսը, սակայն ներկայումս Ստամբուլի օդանավակայանը գերազանցում է այն:
Հիթրոուի երկու թռիչքուղիներն աշխատում են գրեթե լրացնող ծանրաբեռնվածությամբ, և օդանավակայանի ղեկավարությունը ձգտում է կառավարությունից թույլտվություն ստանալ երրորդ թռիչքուղի կառուցելու համար:

News | 2026/08/12 06:01
According to BBC, Istanbul Airport has surpassed London's Heathrow Airport in passenger traffic in July. Heathrow's four terminals handled 7.86 million passengers, while Istanbul Airport recorded 8.15 million:
The conflict between the US and Israel with Iran in the Middle East has significantly impacted Heathrow's figures, as passenger traffic on flights to the Middle East decreased by 20.2% in July compared to the previous year:
Heathrow was Europe's busiest airport from 1996 to 2019 but lost that status in 2020 due to coronavirus restrictions:
In 2023, Heathrow regained its title, but currently, Istanbul Airport exceeds it:
Heathrow's two runways are operating at nearly full capacity, and the airport's management is seeking government approval to build a third runway.