Սրտի հիվանդությունները և քաղցկեղը հիմնական պատճառներն են վաղաժամ մահվան, իսկ ծխելը դրանցից միակ կարևոր կանխարգելելի ռիսկային գործոններից է։ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է այս մասին իր Ֆեյսբուքյան էջում.
Նա ընդգծել է, որ հենց այդ պատճառով էլ հասարակական վայրերում ծխելու արգելքը մտցվեց։
2025 թվականին 65 տարեկանից ցածր 3,639 մարդ մահացել է շրջանառու համակարգի հիվանդություններից և չարորակ նորագոյացություններից։ Մահացածներից 2,462-ը տղամարդիկ էին.
«Սա հենց այն պատճառով է, որ ծխախոտի և նիկոտինի արտադրանքների օգտագործման սահմանափակող օրենսդրությունը և հանրային առողջության պաշտպանությունը պարզապես արգելք չէ։ Դա պաշտպանում է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը»,- ասված է գրառման մեջ։

Сердечно-сосудистые заболевания и рак являются основными причинами преждевременной смерти, в то время как курение является одним из самых важных предотвратимых факторов риска. Об этом сообщила министр здравоохранения Анахит Авнесян в своем посте в Facebook.
Она отметила, что именно поэтому был введен запрет на курение в общественных местах.
В 2025 году 3,639 человек младше 65 лет умерли в Армении от заболеваний сердечно-сосудистой системы и злокачественных новообразований. Из них 2,462 были мужчинами.
«Именно поэтому законодательство, ограничивающее использование табачных и никотиновых изделий и защищающее общественное здоровье, не является просто запретом. Оно защищает жизни и здоровье людей», - говорится в посте.