Ֆրանկ Մուրադ Պապազյանը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահը, հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության համար սփյուռքի թուլացումը նշանակում է Հայաստանի թուլացում: Նա այս հայտարարությունը արել է ի պատասխան Հայաստանի խորհրդարանի իշխող խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի խոսքերին, ով հարցրել էր, թե ովքեր են Արամ Ամբարյանը, Գասպար Կարամպետյանը և ինքը:
Պապազյանը նշել է, որ Եղոյանը փորձել է արժեզրկել սփյուռքը և նրա օգտակարությունը, պաշտպանելով այն անհեթեթ թեզը, որ ավելի ուժեղ սփյուռքը նշանակում է ավելի թույլ Հայաստան: Նա ընդգծել է, որ սփյուռքը ձևավորվել է պատմական պայմանների արդյունքում, այդ թվում՝ ցեղասպանության, արտաքսման և համայնքների ոչնչացման հետևանքով:
Պապազյանը հավելել է, որ սփյուռքի կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Հայ Առաքելական եկեղեցին, Հայկական հեղափոխական դաշնակցությունը և բազմաթիվ այլ մշակութային և բարեգործական կազմակերպություններ, կարևոր դեր են խաղացել սփյուռքի պահպանման գործում:
Նա նաև նշել է, որ սփյուռքի ուժեղացումը Հայաստանի անվտանգության, զարգացման և միջազգային հեղինակության համար կարևոր է:

Укрепление диаспоры означает укрепление Армении
Франк Мурад Папазян, сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), заявил, что для режима Николы Пашиняна ослабление диаспоры означает ослабление Армении. Он сделал это заявление в ответ на слова депутата парламента Армении от правящей фракции "Гражданский договор" Армана Егояна, который спросил, кто такие Арам Амбарян, Гаспар Карампетян и он сам:
Папазян отметил, что Егоян попытался обесценить диаспору и ее полезность, защищая абсурдный тезис о том, что более сильная диаспора означает более слабую Армению. Он подчеркнул, что диаспора возникла не по собственному желанию и во многом является следствием геноцида, изгнания и уничтожения армянских общин:
Папазян добавил, что такие организации, как Армянская Апостольская церковь, Армянская революционная федерация и многие другие культурные и благотворительные организации, сыграли важную роль в сохранении диаспоры:
Он также отметил, что укрепление диаспоры важно для безопасности, развития и международной репутации Армении.