Ֆրանկ Մուրադ Պապազյանը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահը, հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության համար սփյուռքի թուլացումը նշանակում է Հայաստանի թուլացում: Նա այս հայտարարությունը արել է ի պատասխան Հայաստանի խորհրդարանի իշխող խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանի խոսքերին, ով հարցրել էր, թե ովքեր են Արամ Ամբարյանը, Գասպար Կարամպետյանը և ինքը:
Պապազյանը նշել է, որ Եղոյանը փորձել է արժեզրկել սփյուռքը և նրա օգտակարությունը, պաշտպանելով այն անհեթեթ թեզը, որ ավելի ուժեղ սփյուռքը նշանակում է ավելի թույլ Հայաստան: Նա ընդգծել է, որ սփյուռքը ձևավորվել է պատմական պայմանների արդյունքում, այդ թվում՝ ցեղասպանության, արտաքսման և համայնքների ոչնչացման հետևանքով:
Պապազյանը հավելել է, որ սփյուռքի կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Հայ Առաքելական եկեղեցին, Հայկական հեղափոխական դաշնակցությունը և բազմաթիվ այլ մշակութային և բարեգործական կազմակերպություններ, կարևոր դեր են խաղացել սփյուռքի պահպանման գործում:
Նա նաև նշել է, որ սփյուռքի ուժեղացումը Հայաստանի անվտանգության, զարգացման և միջազգային հեղինակության համար կարևոր է:

Frank Mourad Papazyan, co-chairman of the Coordinating Council of Armenian Organizations in France (CCAF), stated that for Nikol Pashinyan's regime, weakening the diaspora means weakening Armenia. He made this statement in response to the remarks of Armenian parliament member Arman Yeghoyan from the ruling faction "Civil Contract," who asked who Araham Ambarian, Gaspar Karampetian, and he himself were:
Papazyan noted that Yeghoyan attempted to devalue the diaspora and its usefulness, defending the absurd thesis that a stronger diaspora means a weaker Armenia. He emphasized that the diaspora did not arise by its own desire and is largely a consequence of genocide, exile, and the destruction of Armenian communities:
Papazyan added that organizations such as the Armenian Apostolic Church, the Armenian Revolutionary Federation, and many other cultural and charitable organizations have played a crucial role in preserving the diaspora:
He also pointed out that strengthening the diaspora is important for the security, development, and international reputation of Armenia.