Reuters-ի փոխանցմամբ՝ SpaceX-ն ավելի հաճախ է իր Falcon 9 հրթիռների մեկնարկային հզորությունները հատկացնում սեփական Starlink արբանյակների արձակմանը, ինչի հետևանքով սահմանափակվում են այն տիեզերական ընկերությունների հնարավորությունները, որոնք երկար ժամանակ ապավինում էին Իլոն Մասկի ընկերությանը՝ իրենց արբանյակները ուղեծիր դուրս բերելու համար:
Reuters-ի վերլուծության համաձայն՝ Starlink-ի բաժինը SpaceX-ի առաքելություններում 2020 թվականի 54%-ից 2026 թվականին աճել է մինչև մոտ 79%:
Վերջին ամիսներին առնվազն յոթ տիեզերական ընկերություն տեղեկացվել է, որ Falcon 9-ի բոլոր մեկնարկները մինչև 2028–2029 թվականները գրեթե ամբողջությամբ ամրագրված են: Սա պայմանավորված է SpaceX-ի՝ ամբողջությամբ բազմակի օգտագործման Starship հրթիռին անցնելու ծրագրերով:
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ Starship-ով իրականացվող մեկ Starlink առաքելությունը կարող է ընկերությանը տասնյակ միլիոնավոր դոլարներով ավելի մեծ եկամուտ ապահովել, քան առևտրային հաճախորդի բեռի արձակումը: 2025 թվականին Starlink-ը բերել է 11.4 մլրդ դոլարի եկամուտ, մինչդեռ SpaceX-ի տիեզերական և արձակման բիզնեսը՝ 4.1 մլրդ դոլար: Անցած տարի Starlink-ն ապահովել է ընկերության ընդհանուր եկամտի մոտ 60%-ը:
SpaceX-ը նախատեսում է 2026 թվականի վերջում իրականացնել Starship-ի առաջին ուղեծրային թռիչքը՝ հաջորդ սերնդի Starlink արբանյակների արձակմամբ: Ընկերությունը նաև հայտարարել է, որ ապագայում կարող է ուղեծիր դուրս բերել մինչև 1 միլիոն արևային էներգիայով աշխատող արբանյակ, որոնք կծառայեն որպես արհեստական բանականության (AI) ուղեծրային տվյալների մշակման կենտրոններ:
Միաժամանակ NASA-ն պայմանագիր է կնքել SpaceX-ի հետ՝ 2028 թվականից Starship-ը Լուսնի վայրէջքի մոդուլ օգտագործելու համար: Փորձագետները կարծում են, որ NASA-ի ծրագրերը և Starlink-ի ընդլայնումը կարող են առաջին տարիներին զգալիորեն սահմանափակել երրորդ կողմի հաճախորդների հասանելիությունը:
SpaceX-ն իր IPO-ի ազդագրում նույնպես նշել է, որ կարող է առաջնահերթություն տալ սեփական բեռների արձակմանը՝ ԱՄՆ կառավարության կամ այլ հաճախորդների լրացուցիչ պատվերների փոխարեն:
Falcon 9-ը երկար տարիներ եղել է ԱՄՆ տիեզերական արդյունաբերության հիմնական հրթիռը՝ բազմակի օգտագործման առաջին աստիճանի և բարձր արձակման հաճախականության շնորհիվ: Սակայն դրա արժեքը 2013 թվականի մոտ 54 մլն դոլարից աճել է մինչև մոտ 74 մլն դոլար:
Միաժամանակ մրցակիցները շարունակում են բախվել դժվարությունների: Blue Origin-ի New Glenn հրթիռը մայիսին պայթել է մեկնարկային հարթակում և շահագործման չի վերադառնա առնվազն մինչև տարեվերջ: United Launch Alliance-ի Vulcan հրթիռը փետրվարից չի օգտագործվում արագացուցիչի հետ կապված խնդիրների պատճառով:
Մինչդեռ Rocket Lab-ը մշակում է ամբողջությամբ բազմակի օգտագործման Neutron հրթիռը և 8 մլրդ դոլարով ձեռք է բերում Iridium-ը: Ընկերությունը նաև արտադրում է արբանյակային բաղադրիչներ և ընդգծում է, որ իր բիզնեսի հաջողությունը կախված է նրանից, թե հաճախորդները որքան հեշտ կկարողանան օգտվել արձակման ծառայություններից:
Վերլուծաբանների կարծիքով՝ եթե SpaceX-ը շարունակի սեփական արբանյակներին առաջնահերթություն տալ, տիեզերք հասանելիության արժեքը կարող է շարունակել աճել, իսկ սեփական ուղեծրային դասի հրթիռ չունեցող փոքր և նորաստեղծ տիեզերական ընկերությունները կհայտնվեն ավելի բարդ մրցակցային պայմաններում:

According to Reuters, SpaceX is increasingly allocating the launch capabilities of its Falcon 9 rockets for its own Starlink satellites, limiting the options for those space companies that have long relied on Elon Musk's company to launch their satellites into orbit.
Reuters' analysis indicates that the share of Starlink in SpaceX's missions has increased from 54% in 2020 to about 79% in 2026.
In recent months, at least seven space companies have been informed that all Falcon 9 launches are almost fully booked until 2028-2029. This is due to SpaceX's plans to transition to the fully reusable Starship rocket.
Aanalysts estimate that a single Starlink mission conducted with Starship could generate the company tens of millions of dollars more in revenue than a commercial payload launch. In 2025, Starlink generated $11.4 billion in revenue, while SpaceX's space and launch business generated $4.1 billion. Last year, Starlink accounted for about 60% of the company's total revenue.
SpaceX plans to conduct the first orbital flight of Starship by the end of 2026, launching the next generation of Starlink satellites. The company has also announced that it could eventually launch up to 1 million solar-powered satellites that would serve as centers for artificial intelligence (AI) data processing in orbit.
At the same time, NASA has signed a contract with SpaceX to use Starship as a lunar landing module starting in 2028. Experts believe that NASA's plans and the expansion of Starlink could significantly limit access for third-party customers in the early years.
SpaceX also noted in its IPO prospectus that it may prioritize launching its own payloads over additional orders from the U.S. government or other customers.
For many years, Falcon 9 has been the main rocket of the U.S. space industry due to its reusable first stage and high launch frequency. However, its cost has risen from about $54 million in 2013 to about $74 million.
At the same time, competitors continue to face difficulties. Blue Origin's New Glenn rocket exploded on the launch pad in May and will not return to service until at least the end of the year. United Launch Alliance's Vulcan rocket has not been used since February due to issues with its booster.
Meanwhile, Rocket Lab is developing a fully reusable Neutron rocket and acquiring Iridium for $8 billion. The company also manufactures satellite components and emphasizes that its business success depends on how easily customers can access launch services.
Analysts believe that if SpaceX continues to prioritize its own satellites, the cost of access to space may continue to rise, and small and new space companies without their own orbital-class rockets will find themselves in more challenging competitive conditions.