S&P: Հայաստանի բանկային հատվածը լավ կապիտալիզացված և բարձր շահութաբեր է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի բանկային հատվածը շարունակում է մնալ լավ կապիտալիզացված և բարձր շահութաբեր, ինչը պայմանավորված է բարձր մաքուր տոկոսային եկամուտներով և կայուն տնտեսական աճով: Այս մասին նշվում է միջազգային վարկային գործակալություն S&P Global Ratings-ի զեկույցում:
«Կրեդիտավորման աճը մնում է բարձր, հիմնականում աջակցված սպառողական և ипотեկան կրեդիտավորմամբ, սակայն մակրո-պրուդենցիալ միջոցների խստացումը և ипотեկան հարկային արտոնությունների աստիճանական վերացումը սկսել են սառեցնել բնակարանների պահանջարկը, հատկապես Երևանում», - ասվում է ակնարկում:
Չնայած արագ կրեդիտավորման աճը հանգեցրել է մասնավոր հատվածի պարտքի աճին, գործակալության վերլուծաբանները կարծում են, որ այս փուլում առկա ռիսկերը կառավարելի են, հաշվի առնելով բանկերի զգալի կապիտալի պաշարները, ակտիվների կայուն որակը և ակնկալիքները, որ շահութաբերությունը կմնա բարձր, չնայած վերջերս տեղի ունեցած գագաթային ցուցանիշների աստիճանական նորմալացմանը:
Գործակալությունում նշում են, որ կանխարգելիչ միջոցառումների շրջանակներում կենտրոնական բանկը հուլիսին բարձրացրել է հակացիկլային բուֆերը 0.25 տոկոսային կետով, ուստի նոր տոկոսադրույքը 2.0% ուժի մեջ կմտնի 2027 թվականի փետրվարին:
«Բանկերի հաշվեկշիռների աստիճանական դեդոլարիզացիան ևս ավելի նվազեցրել է արժույթային ռիսկերը, իսկ բանկերի կողմից արտասահմանյան և միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ֆինանսավորման ներգրավումը հազիվ թե հանգեցնի ֆինանսավորման պայմանների էական վատթարացմանը: Բանկային հատվածի հիմնական ռիսկը մնում է բարձր աշխարհաքաղաքական անորոշությունը», - ընդգծվում է զեկույցում:
Ըստ «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. 2026 թվականի II եռամսյակի օպերատիվ տվյալներ» տեղեկագրի, որը կազմվել է Հայաստանի բանկերի միջազգային ստանդարտների (IFRS) հաշվետվությունների հիման վրա, 2026 թվականի առաջին կեսի արդյունքներով Հայաստանի բանկերի համախառն մաքուր շահույթը կազմել է 219.72 մլրդ դրամ, աճելով 9.48%-ով: Հայաստանի բանկերի համախառն ակտիվները 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել են 13.84 տրիլիոն դրամ (տարվա աճ 19.15%); բանկերի կրեդիտային ներդրումների ծավալը՝ 8.56 տրիլիոն դրամ (աճ 23.56%); համախառն պարտավորությունները՝ 11.61 տրիլիոն դրամ (աճ 20.27%); ընդհանուր կապիտալի ծավալը՝ 2.23 տրիլիոն դրամ (աճ 13.63%).

S&P: банковский сектор Армении хорошо капитализирован и высокоприбыльный
ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Банковский сектор Армении остается хорошо капитализированным и высокоприбыльным, чему способствуют высокие чистые процентные доходы и устойчивый экономический рост. Об этом говорится в докладе международного рейтингового агентства S&P Global Ratings.
«Рост кредитования остается высоким, в основном поддерживаемый потребительским и ипотечным кредитованием, хотя ужесточение макропруденциальных мер и постепенная отмена налоговых льгот по ипотеке начали охлаждать спрос на жилье, особенно в Ереване», — говорится в обзоре.
Несмотря на то, что быстрый рост кредитования привел к увеличению задолженности частного сектора, аналитики агентства считают сопутствующие риски на данном этапе управляемыми, учитывая значительные запасы капитала банков, устойчивое качество активов и ожидания того, что прибыльность останется высокой, несмотря на постепенную нормализацию показателей после недавних пиковых значений.
В агентстве отмечают, что в качестве превентивной меры центральный банк повысил антициклический буфер на 0,25 процентного пункта в июле; таким образом, новая ставка на уровне 2,0% вступит в силу в феврале 2027 г.
«Постепенная дедолларизация балансов банков еще больше снизила валютные риски, а все большее привлечение банками финансирования со стороны нерезидентов и международных финансовых организаций вряд ли приведет к существенному ухудшению условий финансирования. Основным риском для банковского сектора остается высокая геополитическая неопределенность», — подчеркивается в докладе.
Согласно данным бюллетеня агентства «АРКА» «Показатели деятельности банков Армении. Оперативные данные за II квартал 2026 года», составленного на основе отчетов армянских банков по международными стандартами МСФО, совокупная чистая прибыль банков Армении по итогам I полугодия 2026 года составила 219,72 млрд д, увеличившись на 9,48%. Совокупные активы банков Армении на 30.06.2026г. составили 13.84 трлн. драмов (годовой рост на 19,15%); объем кредитных вложений банков — 8.56 трлн. драмов (рост на 23,56%); совокупные обязательства — 11.61 трлн. драмов (рост на 20,27%); объем общего капитала — 2,23 трлн. драмов (рост на 13,63%).