ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/ Միջազգային վարկանիշային գործակալություն S&P Global Ratings-ը հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ և կարճաժամկետ պետական վարկանիշները «BB-/B» մակարդակում, պահպանելով դրական կանխատեսումը, հայտնում է երկրի ֆինանսների նախարարությունը:
Վարկանիշը պահպանելու հիմնական գործոններից են Հայաստանի տնտեսության կայուն և կանխատեսելի մակրոտնտեսական քաղաքականությունը, տնտեսական աճի բարենպաստ հեռանկարները և պետական պարտքի կառավարելի և կայուն մակարդակը:
Դրական կանխատեսումը պայմանավորված է Հայաստանի արտաքին կայունության հետագա ամրապնդման հնարավորությամբ, հատկապես տարածաշրջանային հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացով:

ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило долгосрочные и краткосрочные суверенные рейтинги Республики Армения на уровне «BB-/B», сохранив «позитивный» прогноз по рейтингу, сообщает Министерство финансов республики.
В числе основных факторов, поддерживающих рейтинг, агентство выделило разумную и предсказуемую основу макроэкономической политики Армении, благоприятные перспективы экономического роста, а также управляемый и устойчивый уровень государственного долга.
«Позитивный» прогноз по рейтингу обусловлен потенциалом дальнейшего укрепления внешней устойчивости Армении, в частности прогрессом, отмечаемым в направлении нормализации региональных отношений.