Սպասվում է, որ S&P 500 ֆյուչերսները նվազեն երկուշաբթի օրը, քանի որ աճում են կասկածները, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը շուտով կհասնեն գործարքի, որը թույլ կտա նավերի ազատ անցնել Հորմուզի նեղուցով:
Ֆյուչերսները, որոնք կապված են լայն ինդեքսի հետ, մնացել են անփոփոխ, մինչդեռ Nasdaq-100 ֆյուչերսները ավելացել են 0.2%-ով: Dow Jones Industrial Average ֆյուչերսները նվազել են 58 միավորով, կամ 0.11%-ով:
Ասիայում, Ճապոնիայի Nikkei 225-ը ավելացել է 0.54%-ով, մինչդեռ Topix-ը փոքր-ինչ բարձրացել է: Կոսպին աճել է 0.53%-ով, իսկ փոքր կապիտալ Կոսդակը 1.48%-ով:
Նախորդ շաբաթ, ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտի մեկնաբանությունները CNBC-ին նշում էին, որ գործարքը մոտ է: Սակայն նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի օրը Axios-ին ասել է, որ ԱՄՆ-ն «միայն կես-քննարկում» է վարում Իրանի հետ:
Երեք հիմնական ինդեքսները գալիս են իրենց լավագույն շաբաթներից, իսկ S&P 500-ը ավարտել է նախորդ շաբաթը բոլոր ժամանակների փակման ռեկորդով:
Արդյունաբերական տվյալները, որոնք սպասվում են այս շաբաթ, կօգնեն ներդրողներին հասկանալ ինֆլյացիայի վերջին միտումները:

S&P 500 futures slip as traders watch for Strait of Hormuz deal, inflation data
S&P 500 futures are expected to slip on Monday amid growing doubts that the U.S. and Iran will soon strike a deal to allow vessels to freely transit the Strait of Hormuz.
Futures tied to the broad index remained flat, while Nasdaq-100 futures added 0.2%. Dow Jones Industrial Average futures shed 58 points, or 0.11%.
In Asia, Japan's Nikkei 225 added over 0.54% while the Topix was marginally higher. The Kospi gained 0.53% and the small-cap Kosdaq advanced 1.48%.
Last week, Treasury Secretary Scott Bessent's comments to CNBC suggested a deal was imminent. But President Donald Trump told Axios on Sunday that the U.S. was "only semi-negotiating" with Iran.
The three major indexes are coming off their best weeks since April, with the S&P 500 finishing last week at an all-time closing record.