Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի (ԱՄԲ) ցուցակները շարունակաբար ընդլայնվում են, ինչը նպաստում է կապիտալ շուկայի զարգացմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը բիզնեսի համար: Այսօր «Սոլիս» ՓԲԸ-ն, որը վերականգնվող էներգիայի ընկերություն է, մտնում է կապիտալ շուկա: Ընկերության հիմնական գործունեությունը արևային էլեկտրակայանների կողմից արտադրած էլեկտրաէներգիայի վաճառքն է:
«Սոլիս» ՓԲԸ-ի ներկայությունը կապիտալ շուկայում կուժեղացնի Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի ոլորտի և ֆինանսական շուկայի կապը: ԱՄԲ-ում տեղի ունեցած ավանդական «ժողովրդական զանգի» արարողությունը պաշտոնապես նշանավորեց «Սոլիս» ՓԲԸ-ի մուտքը կապիտալ շուկա:
Ավելի քան 2,000,000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր անվանական արժեքով «Սոլիս» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերը ներառվել են Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի առաջնային Աբոնդ ցուցակում: Ներառված են 20,000 պարտատոմսեր, յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 100 ԱՄՆ դոլար է և առաջարկում է 8% տարեկան եկամուտ:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից:
«Սոլիս» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարեն Արաբյանը նշել է, որ կապիտալ շուկա մուտքը կարևոր քայլ է ընկերության զարգացման համար:
«Մեր պարտատոմսերի նկատմամբ ներդրողների ուժեղ հետաքրքրությունը և դրանց ամբողջական տեղաբաշխումը ժամանակից առաջ կարևոր վստահության նշաններ են մեզ համար»,- նշել է նա:
ԱՄԲ-ն շարունակելու է աջակցել պատասխանատու և թափանցիկ ընկերությունների մուտքը շուկա, նպաստելով վստահելի ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը:

Облигации ЗАО «Солис» были включены в список на фондовой бирже Армении
Диапазон компаний, зарегистрированных на фондовой бирже Армении (АМБ), продолжает расширяться, способствуя развитию капитального рынка и создавая новые возможности для бизнеса. Сегодня ЗАО «Солис», компания в области возобновляемой энергии, выходит на капитальный рынок. Основная деятельность компании заключается в продаже электроэнергии, производимой солнечными электростанциями.
Присутствие ЗАО «Солис» на капитальном рынке укрепит связь между сектором возобновляемой энергии Армении и финансовым рынком. Традиционная церемония «звонка» на фондовой бирже Армении (АМБ) официально отметила выход ЗАО «Солис» на капитальный рынок.
С 18 августа инвесторы смогут покупать и продавать облигации ЗАО «Солис» на бирже через банки или инвестиционные компании, которые являются членами биржи.
Облигации ЗАО «Солис» с общим номинальным значением 2,000,000 долларов США будут включены в основной список облигаций фондовой биржи Армении. Всего будет размещено 20,000 облигаций, каждая с номинальной стоимостью 100 долларов США и предлагающая 8% годовых.
Размещение облигаций было проведено Америабанком.
Генеральный директор фондовой биржи Армении Хайк Еганян заявил: «Выход «Солис» на капитальный рынок представляет собой значительный шаг не только для будущего развития компании, но и для диверсификации сектора на капитальном рынке». Это размещение открывает новые инвестиционные возможности для инвесторов.