Սոֆիայի և Երևանի միջև ուղիղ ավիաչվերթները վերականգնվում են նոյեմբերի 7-ից
Բուլղարիայի դեսպանությունը Հայաստանում հայտնում է, որ նոյեմբերի 7-ից վերականգնվում են ուղիղ ավիաչվերթները Սոֆիայի և Երևանի միջև: «Այս չվերթի մեկնարկը դարձել է Բուլղարիայի դեսպան Նիկոլա Նիկոլովի ջանքերի և «ԳուլլիվԱիր» ավիաընկերության ներկայացուցիչ, կապիտան Յանко Իվանովի բացառիկ աջակցության արդյունք», - նշվում է Բուլղարիայի դեսպանության Facebook էջում:
Նշվում է, որ այս չվերթը բացում է նոր հնարավորություններ Բուլղարիայի և Հայաստանի քաղաքացիների միջև ուղիղ կապերի համար, ինչպես նաև բիզնեսի, մշակույթի, սպորտի, զբոսաշրջության և այլ նախաձեռնությունների և ծրագրերի զարգացման համար, որոնք ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն:
«Դեսպան Նիկոլովը sincernely շնորհակալություն է հայտնում բուլղարական հաստատություններին Հայաստանի Հանրապետության հետ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման համար: Սոֆիա-Երևան-Սոֆիա ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնումը կարևոր քայլ է երկու ժողովուրդների միջև կապերի խորացման ուղղությամբ և բացում է նոր հնարավորություններ երկկողմ երկխոսության զարգացման համար», - ավելացրել են Բուլղարիայի դեսպանությունում:

С 7 ноября возобновятся прямые авиарейсы из Софии в Ереван
Посольство Болгарии в Армении сообщает о возобновлении с 7 ноября 2026 года прямого авиарейса София-Ереван-София. "Запуск этого рейса стал результатом усилий посла Николы Николова и исключительной поддержки, представляющего авиакомпанию "ГулливАир" капитана Янко Иванова", - говорится в публикации посольства Болгарии на Facebook.
Отмечается, что этот рейс открывает новые возможности для прямых контактов между гражданами Болгарии и Армении, а также для развития двустороннего сотрудничества в сферах бизнеса, культуры, спорта, туризма и других инициатив и программ, представляющих взаимный интерес.
"Посол Николов выражает искреннюю благодарность болгарским учреждениям за понимание и поддержку в интенсификации двусторонних отношений с Республикой Армения. Восстановление прямого авиасообщения София-Ереван-София является важным шагом на пути к углублению контактов между двумя народами и открывает новые возможности для развития и укрепления двустороннего диалога", - добавили в посольстве Болгарии.