Սոցիալականից՝ բարեկեցության. իշխանությունը փոխո՞ւմ է հանձնաժողովի և նախարարության անվանումը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի անվանումը, ոչ թե սոցիալական հարցերի, այլ բարեկեցության. «Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչության նիստից հետո Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական հանձնաժողովների ղեկավարների թեկնածուներին ներկայացնելիս հընթացս փոխեց անվանումը:
«Հիմնական միտքը եկել է դեռևս նախընտրական ծրագրի մշակման ընթացքում՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի», - ասաց ԱԺ աշխատանքի և բարեկեցության հարցերի հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Նազելի Բաղդասարյանը։
ՔՊ-ի կուսակցական ծրագրում բարեկեցություն բառը շատ ենք տեսնում՝ հարստանալու, որտեղ հաց, այնտեղ կենալու, պետությունը բարեկեցության գործիք դիտարկելու համատեքստում։ Շուտով բառը նաև պետական գերատեսչության ցուցանակին կհայտնվի։ Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունն էլ կվերանվանվի աշխատանքի ու բարեկեցության նախարարություն։
«Ոչ միայն զուտ տիտղոսային անվանումն ենք փոխում, այլ ուզում ենք փոխել տվյալ գերատեսչության առաքելությունը, բովանդակությունը», - նշեց Բաղդասարյանը։
Ո՞րն է նոր փիլիսոփայությունը. «Երբ որ մենք փոխում ենք փիլիսոփայությունը, մենք ուզում ենք ոչ միայն սոցիալական այդ խնդիրները դնել առանցքում, այլ մարդուն տալ հնարավորություն, կարողություններ, հմտություններ, որպեսզի մարդը ապրի բարեկեցիկ»։
Ըստ բարեկեցության հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուի՝ 90-ականներից է սկսվել մարդկանց կախվածությունը տարբեր նպաստներից։ Հիմա ուզում են ոչ թե նպաստով ապրեն մարդիկ, այլ կրթվեն, աշխատեն ու բարեկեցիկ ապրեն։
Կառավարության հնգամյա ծրագրում բարեկեցության նախարարության մասին խոսք չկա, բայց աղքատությունը կրկնակի կրճատելու խոստում կա։ Այսինքն՝ այս տարի Հայաստանում աղքատության ցուցանիշը պիտի 13.5 տոկոսից ցածր լիներ։ Վիճակագրական կոմիտեն առայժմ 24-ի պատկերն է ներկայացրել, և ոչ մի հույս, որ աղքատության կրկնակի նվազում է լինելու։ Վերջին պաշտոնական թվով Հայաստանում 21.7 տոկոսը՝ ավելի քան 600 հազար մարդ աղքատ է, 18 հազարն էլ ծայրահեղ աղքատության մեջ են ապրում։ Այսինքն՝ ամսական մինչև 29000 դրամ են ծախսում:
Աղքատության շատ ավելի ծանր պատկեր է մի քանի մարզերում. Շիրակում այն 43 տոկոսի է հասնում:
«Հայաստանում աղքատություն կա միայն աղքատ չլինելու հմտության բացակայության կամ սակավ լինելու պատճառով այն մարդկանց շրջանում, ովքեր աղքատ են, աղքատության մեջ են գտնվում», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Աղքատության պատճառն այն չէ, որ գործ չկա անցած տարեվերջին բացատրում էր վարչապետ Փաշինյանը ուղղակի մարդիկ հմուտ չեն, ժամանակին չեն կրթվում. «Եթե աշխատանքը մարդու բարեկեցությունը չի ապահովում, ի՞նչ է պետք անել։ Պետք է վերադառնալ կրթությանը, աշխատանքային հմտությունների զարգացմանը»։
«Ինքը ունի՞ կրթություն, որ ինքը կրթություն է պահանջում», - այս տղամարդու կարծիքով միայն կրթությամբ բարեկեցության հասնել չի լինի, նաև աշխատատեղեր ու արժանապատիվ աշխատավարձ է պետք։ Կարծում է՝ «բարեկեցությունից դեռ շատ ենք հեռու, բայց եթե անունը փոխում են որպես ձգտում, լավ»։
Քաղաքացիներից ում հարցրինք դեմ չեն. բարեկեցություն ավելի լավ է հնչում, քան սոցիալականը։ Հարմար հոմանիշներ էլ ունի՝ դյուրակեցություն, բարօրություն, կարող է լինել փարթամակեցության նախարարություն, միայն թե ասում են՝ իր գործն անի։
Ի դեպ, Վիճակագրական կոմիտեն աղքատության պատկերը ներկայացնում է նաև բնակչության զրկվածության տեսանկյունից։ Հայաստանի բնակչության ամեն երրորդը ձմռանը տունը տաքացնել չի կարողանում։ 80 տոկոսը գոնե մի շաբաթով չի կարող հանգստի գնալ։ 65 տոկոսը, եթե անսպասելի 45000 դրամ պետք գա, չունի, պարտք է անում։ Շուրջ 50 տոկոսը օր ու մեջ անգամ մսով ճաշ չի ուտում։ Պատկեր, որ շատ հեռու է բարեկեցությունից, առավել ևս փարթամակեցությունից։

Название Комиссии по труду и социальным вопросам изменено с социального на благосостояние. После заседания управления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян представил кандидатуры руководителей парламентских комиссий и в процессе изменил название:
«Основная идея пришла еще на этапе разработки предвыборной программы «Гражданского договора», - сказала кандидат на пост председателя Комиссии по труду и благосостоянию Назели Багдасарян.
В партийной программе КП много раз встречается слово благосостояние - в контексте обогащения, где хлеб, там и жить, рассматривая государство как инструмент благосостояния. Скоро это слово также появится на табличке государственного ведомства. Министерство труда и социальных вопросов также будет переименовано в Министерство труда и благосостояния.
«Мы меняем не только чисто титульное название, но и хотим изменить миссию и содержание данного ведомства», - отметила Багдасарян.
Какова новая философия? «Когда мы меняем философию, мы хотим не только поставить социальные проблемы в центр, но и дать человеку возможности, способности, навыки, чтобы он жил благосостоянием».
По словам кандидата на пост председателя Комиссии по благосостоянию, зависимость людей от различных пособий началась с 90-х годов. Теперь они хотят, чтобы люди не жили на пособия, а учились, работали и жили благосостоянием.
В пятилетней программе правительства нет упоминания о министерстве благосостояния, но есть обещание сократить уровень бедности вдвое. То есть в этом году уровень бедности в Армении должен быть ниже 13,5%. Статистический комитет пока представил картину на уровне 24, и нет никаких надежд на то, что бедность сократится вдвое. По последним официальным данным, 21,7% населения Армении, более 600 тысяч человек, живут за чертой бедности, а 18 тысяч находятся в крайней бедности. То есть они тратят до 29000 драм в месяц.
Картинка бедности гораздо более тяжелая в нескольких регионах. В Шираке она достигает 43%:
«В Армении бедность существует только из-за отсутствия навыков не быть бедным или их недостатка среди тех, кто беден», - заявил Пашинян.
Причина бедности не в том, что работы нет, объяснял в конце прошлого года премьер-министр Пашинян, просто люди не квалифицированы, не обучены вовремя. «Если работа не обеспечивает благосостояние человека, что нужно делать? Нужно вернуться к образованию, развитию трудовых навыков».
«Есть ли у него образование, чтобы он требовал образование?» - по мнению этого человека, только с образованием не достичь благосостояния, также нужны рабочие места и достойная зарплата. Он считает, что «мы еще далеки от благосостояния, но если название меняют как стремление, это хорошо».
Мнения опрошенных граждан не против, благосостояние звучит лучше, чем социальное. Есть и удобные синонимы: удобство, благополучие, может быть, министерство изобилия, только бы они делали свою работу.
Кстати, Статистический комитет также представляет картину бедности с точки зрения лишений населения. Каждый третий житель Армении не может отопить свой дом зимой. 80% не могут позволить себе хотя бы одну неделю отдыха. 65% не имеют денег, чтобы занять 45000 драм в случае непредвиденной ситуации. Около 50% даже не могут позволить себе мясное блюдо в день. Картина, которая очень далека от благосостояния, тем более от изобилия.