Սոցիալականից՝ բարեկեցության. իշխանությունը փոխո՞ւմ է հանձնաժողովի և նախարարության անվանումը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի անվանումը, ոչ թե սոցիալական հարցերի, այլ բարեկեցության. «Քաղաքացիական պայմանագրի» վարչության նիստից հետո Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական հանձնաժողովների ղեկավարների թեկնածուներին ներկայացնելիս հընթացս փոխեց անվանումը:
«Հիմնական միտքը եկել է դեռևս նախընտրական ծրագրի մշակման ընթացքում՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի», - ասաց ԱԺ աշխատանքի և բարեկեցության հարցերի հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Նազելի Բաղդասարյանը։
ՔՊ-ի կուսակցական ծրագրում բարեկեցություն բառը շատ ենք տեսնում՝ հարստանալու, որտեղ հաց, այնտեղ կենալու, պետությունը բարեկեցության գործիք դիտարկելու համատեքստում։ Շուտով բառը նաև պետական գերատեսչության ցուցանակին կհայտնվի։ Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունն էլ կվերանվանվի աշխատանքի ու բարեկեցության նախարարություն։
«Ոչ միայն զուտ տիտղոսային անվանումն ենք փոխում, այլ ուզում ենք փոխել տվյալ գերատեսչության առաքելությունը, բովանդակությունը», - նշեց Բաղդասարյանը։
Ո՞րն է նոր փիլիսոփայությունը. «Երբ որ մենք փոխում ենք փիլիսոփայությունը, մենք ուզում ենք ոչ միայն սոցիալական այդ խնդիրները դնել առանցքում, այլ մարդուն տալ հնարավորություն, կարողություններ, հմտություններ, որպեսզի մարդը ապրի բարեկեցիկ»։
Ըստ բարեկեցության հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուի՝ 90-ականներից է սկսվել մարդկանց կախվածությունը տարբեր նպաստներից։ Հիմա ուզում են ոչ թե նպաստով ապրեն մարդիկ, այլ կրթվեն, աշխատեն ու բարեկեցիկ ապրեն։
Կառավարության հնգամյա ծրագրում բարեկեցության նախարարության մասին խոսք չկա, բայց աղքատությունը կրկնակի կրճատելու խոստում կա։ Այսինքն՝ այս տարի Հայաստանում աղքատության ցուցանիշը պիտի 13.5 տոկոսից ցածր լիներ։ Վիճակագրական կոմիտեն առայժմ 24-ի պատկերն է ներկայացրել, և ոչ մի հույս, որ աղքատության կրկնակի նվազում է լինելու։ Վերջին պաշտոնական թվով Հայաստանում 21.7 տոկոսը՝ ավելի քան 600 հազար մարդ աղքատ է, 18 հազարն էլ ծայրահեղ աղքատության մեջ են ապրում։ Այսինքն՝ ամսական մինչև 29000 դրամ են ծախսում:
Աղքատության շատ ավելի ծանր պատկեր է մի քանի մարզերում. Շիրակում այն 43 տոկոսի է հասնում:
«Հայաստանում աղքատություն կա միայն աղքատ չլինելու հմտության բացակայության կամ սակավ լինելու պատճառով այն մարդկանց շրջանում, ովքեր աղքատ են, աղքատության մեջ են գտնվում», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Աղքատության պատճառն այն չէ, որ գործ չկա անցած տարեվերջին բացատրում էր վարչապետ Փաշինյանը ուղղակի մարդիկ հմուտ չեն, ժամանակին չեն կրթվում. «Եթե աշխատանքը մարդու բարեկեցությունը չի ապահովում, ի՞նչ է պետք անել։ Պետք է վերադառնալ կրթությանը, աշխատանքային հմտությունների զարգացմանը»։
«Ինքը ունի՞ կրթություն, որ ինքը կրթություն է պահանջում», - այս տղամարդու կարծիքով միայն կրթությամբ բարեկեցության հասնել չի լինի, նաև աշխատատեղեր ու արժանապատիվ աշխատավարձ է պետք։ Կարծում է՝ «բարեկեցությունից դեռ շատ ենք հեռու, բայց եթե անունը փոխում են որպես ձգտում, լավ»։
Քաղաքացիներից ում հարցրինք դեմ չեն. բարեկեցություն ավելի լավ է հնչում, քան սոցիալականը։ Հարմար հոմանիշներ էլ ունի՝ դյուրակեցություն, բարօրություն, կարող է լինել փարթամակեցության նախարարություն, միայն թե ասում են՝ իր գործն անի։
Ի դեպ, Վիճակագրական կոմիտեն աղքատության պատկերը ներկայացնում է նաև բնակչության զրկվածության տեսանկյունից։ Հայաստանի բնակչության ամեն երրորդը ձմռանը տունը տաքացնել չի կարողանում։ 80 տոկոսը գոնե մի շաբաթով չի կարող հանգստի գնալ։ 65 տոկոսը, եթե անսպասելի 45000 դրամ պետք գա, չունի, պարտք է անում։ Շուրջ 50 տոկոսը օր ու մեջ անգամ մսով ճաշ չի ուտում։ Պատկեր, որ շատ հեռու է բարեկեցությունից, առավել ևս փարթամակեցությունից։

The name of the Labor and Social Issues Committee has been changed from social issues to welfare. After the meeting of the Civil Contract party, Nikol Pashinyan changed the name while presenting the candidates for the heads of parliamentary committees:
“The main idea came during the development of the pre-election program of the Civil Contract,” said Nazeli Baghdasaryan, candidate for the head of the Committee on Labor and Welfare.
The word welfare is often seen in the Civil Contract party program in the context of wealth, where there is bread, there is life, viewing the state as a tool for welfare. Soon this word will also appear on the sign of a state agency. The Ministry of Labor and Social Issues will also be renamed the Ministry of Labor and Welfare.
“We are changing not only the title but also want to change the mission and content of this agency,” Baghdasaryan noted.
What is the new philosophy? “When we change the philosophy, we want to not only put social issues at the center but also give people opportunities, abilities, and skills so that they can live well.”
According to the candidate for the head of the Welfare Committee, the dependency of people on various benefits began in the 1990s. Now they want people to not live on benefits but to be educated, work, and live well.
There is no mention of the Ministry of Welfare in the government’s five-year program, but there is a promise to halve poverty. This means that this year the poverty rate in Armenia should be below 13.5%. The Statistical Committee has so far presented a picture of 24, and there is no hope that poverty will decrease by half. According to the latest official figures, 21.7% of the population in Armenia, more than 600,000 people, are poor, and 18,000 live in extreme poverty. That is, they spend up to 29,000 drams per month.
The picture of poverty is much heavier in several regions, reaching 43% in Shirak.
“In Armenia, poverty exists only due to the lack of skills to not be poor or their scarcity among those who are poor,” Pashinyan stated.
The reason for poverty is not that there are no jobs, Prime Minister Pashinyan explained at the end of last year, but simply people are not skilled, not educated in time. “If work does not provide a person with welfare, what should be done? We need to return to education, to the development of work skills.”
“Does he have the education to demand education?” - in this man's opinion, only education will not lead to welfare, jobs and decent wages are also needed. He believes that “we are still far from welfare, but if the name is changed as an aspiration, that’s good.”
Citizens we asked are not against it; welfare sounds better than social. There are also convenient synonyms: convenience, well-being, it could be the Ministry of Abundance, as long as they do their job.
By the way, the Statistical Committee also presents the picture of poverty from the perspective of deprivation of the population. Every third resident of Armenia cannot heat their home in winter. 80% cannot afford to take at least one week off. 65% do not have money to borrow 45,000 drams in case of an unexpected expense. About 50% cannot even afford a meat dish a day. A picture that is very far from welfare, especially from abundance.