Smarkets-ը փորձում է ԱՄՆ-ում միաժամանակ իրականացնել կանխատեսման շուկաներ և սպորտային խաղադրույքներ
Smarkets-ը, որը հիմնադրվել է 2008 թվականին, փորձում է ԱՄՆ-ում իրականացնել երկու տարբեր ուղիներ: Ընկերությունը, որը ունի ավելի քան $60 միլիարդ lifetime trading volume, մարտին դիմել է Commodity Futures Trading Commission-ին (CFTC) լիցենզիա ստանալու համար:
Ըստ Smarkets-ի հիմնադիր Ջեյսոն Թրոստի, ընկերությունը նաև սպասում է Illinois, Iowa և Michigan նահանգներում սպորտային խաղադրույքների համար լիցենզիաների:
«Մենք անում ենք այս երկկողմանի մոտեցումը, քանի որ իրավաբանական իրավիճակը պարզ չէ, թե CFTC-ն ունի՞ ֆեդերալ առաջնահերթություն», - ասել է Թրոստը:
Ամերիկյան նահանգների մի շարք ներկայացուցիչներ պնդում են, որ կանխատեսման շուկաները գործում են որպես ապօրինի խաղադրույքների հարթակներ: CFTC-ն, սակայն, հակադարձել է, դատական հայցերով պայքարելով տարբեր նահանգների դեմ:
Smarkets-ը արդեն գործում է Indiana նահանգում որպես սպորտային խաղադրույքների հարթակ:
«Որոշ մրցակիցներ վտանգում են այս արդյունաբերության հեղինակությունը, քանի որ կարծում եմ, որ նրանք գործում են անպատասխանատու և չեն հետևում կանոնակարգերին», - ասել է Ջեյսոն Թրոստը:

Smarkets is trying to simultaneously operate prediction markets and sports betting in the U.S.
Smarkets, founded in 2008, is making its way into the U.S. by pursuing two separate avenues. The company, which has over $60 billion in lifetime trading volume, first filed for a license with the Commodity Futures Trading Commission (CFTC) in March.
According to Smarkets' founder Jason Trost, the company also has pending applications to operate as a sportsbook in Illinois, Iowa, and Michigan:
"The reason we're doing the dual track is because the legal situation is unclear if the CFTC has federal preemption or not," Trost said.
A growing number of states have argued that prediction markets are operating as illegal gambling platforms. However, the CFTC has hit back, suing multiple states.
Smarkets already operates as a sportsbook in Indiana.
"Some of my competitors are in danger of ruining the reputation of this industry because I think they're acting irresponsibly [and] not following regulation closely enough," said Jason Trost.