Smarkets-ը փորձում է ԱՄՆ-ում միաժամանակ իրականացնել կանխատեսման շուկաներ և սպորտային խաղադրույքներ
Smarkets-ը, որը հիմնադրվել է 2008 թվականին, փորձում է ԱՄՆ-ում իրականացնել երկու տարբեր ուղիներ: Ընկերությունը, որը ունի ավելի քան $60 միլիարդ lifetime trading volume, մարտին դիմել է Commodity Futures Trading Commission-ին (CFTC) լիցենզիա ստանալու համար:
Ըստ Smarkets-ի հիմնադիր Ջեյսոն Թրոստի, ընկերությունը նաև սպասում է Illinois, Iowa և Michigan նահանգներում սպորտային խաղադրույքների համար լիցենզիաների:
«Մենք անում ենք այս երկկողմանի մոտեցումը, քանի որ իրավաբանական իրավիճակը պարզ չէ, թե CFTC-ն ունի՞ ֆեդերալ առաջնահերթություն», - ասել է Թրոստը:
Ամերիկյան նահանգների մի շարք ներկայացուցիչներ պնդում են, որ կանխատեսման շուկաները գործում են որպես ապօրինի խաղադրույքների հարթակներ: CFTC-ն, սակայն, հակադարձել է, դատական հայցերով պայքարելով տարբեր նահանգների դեմ:
Smarkets-ը արդեն գործում է Indiana նահանգում որպես սպորտային խաղադրույքների հարթակ:
«Որոշ մրցակիցներ վտանգում են այս արդյունաբերության հեղինակությունը, քանի որ կարծում եմ, որ նրանք գործում են անպատասխանատու և չեն հետևում կանոնակարգերին», - ասել է Ջեյսոն Թրոստը:

Smarkets пытается одновременно реализовать прогнозные рынки и спортивные ставки в США
Smarkets, основанная в 2008 году, пытается одновременно реализовать два направления в США. Компания, которая имеет более 60 миллиардов долларов объема торгов за всю историю, подала заявку на получение лицензии в Комиссию по торговле товарными фьючерсами (CFTC) в марте.
По словам основателя Smarkets Джейсона Троста, компания также ожидает лицензий для работы как букмекерская контора в штатах Иллинойс, Айова и Мичиган:
«Мы делаем этот двойной подход, потому что правовая ситуация неясна, имеет ли CFTC федеральное преимущество», - сказал Трост.
Ряд штатов утверждают, что прогнозные рынки действуют как незаконные азартные платформы. Однако CFTC ответила, подавая иски против нескольких штатов.
Smarkets уже работает как букмекерская контора в Индиане.
«Некоторые мои конкуренты рискуют подорвать репутацию этой отрасли, потому что я думаю, что они действуют безответственно и не соблюдают правила», - сказал Джейсон Трост.