Չինաստանում շքեղության ապրանքների ոլորտը լուրջ ճգնաժամ է ապրում․ առաջատար նորաձևության տների վաճառքները կտրուկ անկում են գրանցել։ Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, հարկային օրենսդրության խստացումը և կապիտալի նկատմամբ վերահսկողությունը զգալի հարված են հասցրել Չինաստանի ամենահարուստ գնորդների ֆինանսական հնարավորություններին։
Նոր տվյալները ցույց են տալիս, որ հուլիսին աշխարհի 25 խոշորագույն շքեղության ապրանքանիշերի շրջանառությունը նվազել է ավելի քան 10%-ով։ Այս ցուցանիշն ավելի վատ է, քան հունիսին գրանցված արդյունքը, և կտրուկ հակասում է տարեսկզբին շուկայում տիրող ակտիվությանը։ Ոլորտի աղբյուրները հայտնում են, որ Louis Vuitton-ը, Dior-ը, Gucci-ն, Bottega Veneta-ն և Balenciaga-ն վաճառքների երկնիշ անկում են գրանցել։ Նույնիսկ Hermes-ը, որը նախկինում կայուն աճ էր ցուցադրում, այժմ հայտնվել է բացասական ցուցանիշների գոտում։ Chanel-ի և Prada-ի աճի տեմպերը նույնպես զգալիորեն դանդաղել են։
Համաշխարհային կորպորացիաների համար նման իրավիճակը լրացուցիչ անորոշություն է ստեղծում առանցքային վաճառքի շուկաներից մեկի հեռանկարների շուրջ։ Երկար տարիներ Չինաստանը եղել է շքեղության ապրանքների արդյունաբերության գլխավոր շարժիչ ուժը, սակայն այժմ ամենահարուստ հաճախորդների համար մրցակցությունն ավելի է սրվել։ Պատճառը պարզ է․ երկրի տնտեսական անկայունության ֆոնին միջին խավը կրճատել է իր ծախսերը։
Անկումը համընկել է Պեկինի կողմից կապիտալի արտահոսքի դեմ պայքարի և պետական բյուջեի համալրման լայնածավալ արշավի հետ։ Իշխանությունները խստացրել են անդրսահմանային բաժնետոմսերի առևտրի կանոնները և քաղաքացիներից պահանջել միլիարդավոր դոլարների հարկեր վճարել օֆշորային հաշիվներից ստացված և ներդրումային եկամուտների համար։
Այս քայլերը զգալիորեն զսպել են չինացի ապահովված քաղաքացիների սպառողական ակտիվությունը և վտանգի տակ են դրել շուկայի վերականգնումը, որը սկսվել էր մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակ առաջ՝ ֆոնդային բորսաներում արհեստական բանականության շուրջ առաջացած մեծ հետաքրքրության շնորհիվ։
Ապրանքանիշերի կողմից տրամադրված տվյալները վկայում են, որ Չինաստանում սպառողների տրամադրությունները շարունակում են վատթարանալ։

Почему бренды роскоши теряют китайский рынок
В Китае сектор товаров класса люкс переживает серьезный кризис: продажи ведущих модных домов резко упали. Как сообщает Bloomberg, ужесточение налогового законодательства и контроль за капиталом нанесли серьезный удар по финансовым возможностям самых богатых покупателей Китая.
Новые данные показывают, что в июле оборот 25 крупнейших мировых брендов класса люкс снизился более чем на 10%. Этот показатель хуже, чем результаты июня, и резко контрастирует с активностью на рынке в начале года. Источники в отрасли сообщают, что Louis Vuitton, Dior, Gucci, Bottega Veneta и Balenciaga зафиксировали двузначное снижение продаж. Даже Hermes, который ранее демонстрировал стабильный рост, теперь оказался в зоне отрицательных показателей. Темпы роста Chanel и Prada также значительно замедлились.
Для мировых корпораций такая ситуация создает дополнительную неопределенность в отношении перспектив одного из ключевых рынков сбыта. На протяжении многих лет Китай был главным двигателем индустрии товаров класса люкс, но теперь конкуренция среди самых богатых клиентов усилилась. Причина проста: на фоне экономической нестабильности в стране средний класс сократил свои расходы.
Падение совпало с масштабной кампанией Пекина по борьбе с оттоком капитала и пополнению государственного бюджета. Власти ужесточили правила торговли акциями за границей и потребовали от граждан уплаты миллиардов долларов налогов на доходы от офшорных счетов и инвестиционных доходов.
Эти меры значительно сдержали потребительскую активность обеспеченных граждан Китая и поставили под угрозу восстановление рынка, которое началось менее года назад на фоне большого интереса к искусственному интеллекту на фондовых рынках.
Данные, предоставленные брендами, свидетельствуют о том, что настроения потребителей в Китае продолжают ухудшаться.