SK Hynix-ը 720 մլրդ դոլար կներդնի հիշողության արտադրության խոշորագույն գործարանների ցանցի ստեղծման համար
Լուրեր | 2026/08/14 08:37
Հարավկորեական ընկերությունը նախատեսում է մեծացնել արտադրական հզորությունները
Հարավկորեական SK Hynix ընկերությունը 720 մլրդ դոլար կներդնի արհեստական բանականության համար նախատեսված համակարգչային հիշողության արտադրության աշխարհի խոշորագույն գործարանների ցանցի ստեղծման համար: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում SK Hynix-ի շուկայական կապիտալիզացիան ավելի քան հինգ անգամ աճել է և գերազանցել 1 տրլն դոլարը՝ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների նկատմամբ բարձր պահանջարկի ֆոնին: Առաջին եռամսյակում ընկերությունը զբաղեցրել է բարձր թողունակությամբ հիշողության շուկայի 58%-ը՝ առաջ անցնելով Samsung-ից և ամերիկյան Micron-ից, որոնց բաժինը կազմել է 21-ական տոկոս:
Նախագիծը ֆինանսավորելու համար արտադրողը հուլիսին 26.5 մլրդ դոլար է ներգրավել՝ բաժնետոմսերը Nasdaq բորսայում ցուցակագրելու միջոցով: SK Group-ի նախագահ Չեյ Թե Վոնը նշել է, որ շուկայում բաղադրիչների սուր պակաս է նկատվում:
Ընդլայնման շրջանակում SK Hynix-ը նաև ԱՄՆ-ում իր առաջին՝ 4 մլրդ դոլար արժողությամբ ձեռնարկությունն է կառուցում Ինդիանա նահանգում: Դրա շինարարության ավարտը նախատեսվում է 2028 թվականին:
Ավելի վաղ՝ 2020 թվականին, ընկերությունը 9 մլրդ դոլարով ձեռք բերելու պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Intel-ի NAND հիշողության արտադրության բիզնեսի վերաբերյալ: Իսկ ընթացիկ տարվա հունվարին ԱՄՆ-ում գործարկել է 10 մլրդ դոլար կապիտալով դուստր ընկերություն:
Միաժամանակ ամերիկյան մրցակիցներն ընդլայնում են արտադրական հզորությունները: Micron-ը 50 մլրդ դոլար է ներդնում Այդահո նահանգում գործարանների կառուցման համար և Նյու Յորքում 100 մլրդ դոլար արժողությամբ արտադրական համալիր է կառուցում:

Южнокорейская компания SK Hynix инвестирует 720 миллиардов долларов в создание крупнейшей сети заводов по производству компьютерной памяти, предназначенной для искусственного интеллекта. Об этом сообщает CNBC.
За последний год рыночная капитализация SK Hynix увеличилась более чем в пять раз и превысила 1 триллион долларов на фоне высокого спроса на технологии искусственного интеллекта. В первом квартале компания заняла 58% рынка высокопроизводительной памяти, обогнав Samsung и американскую Micron, доля которых составила по 21%.
Для финансирования проекта производитель в июле привлек 26,5 миллиарда долларов через размещение акций на бирже Nasdaq. Президент SK Group Чей Тэ Вон отметил, что на рынке наблюдается острый дефицит компонентов.
В рамках расширения SK Hynix также строит свое первое предприятие в США стоимостью 4 миллиарда долларов в штате Индиана. Завершение строительства запланировано на 2028 год.
Ранее, в 2020 году, компания достигла соглашения о приобретении бизнеса по производству NAND-памяти Intel за 9 миллиардов долларов. А в январе текущего года в США была запущена дочерняя компания с капиталом 10 миллиардов долларов.
В то же время американские конкуренты расширяют производственные мощности. Micron инвестирует 50 миллиардов долларов в строительство заводов в штате Айдахо и строит производственный комплекс стоимостью 100 миллиардов долларов в Нью-Йорке.