SK Hynix-ը 720 մլրդ դոլար կներդնի հիշողության արտադրության խոշորագույն գործարանների ցանցի ստեղծման համար
Լուրեր | 2026/08/14 08:37
Հարավկորեական ընկերությունը նախատեսում է մեծացնել արտադրական հզորությունները
Հարավկորեական SK Hynix ընկերությունը 720 մլրդ դոլար կներդնի արհեստական բանականության համար նախատեսված համակարգչային հիշողության արտադրության աշխարհի խոշորագույն գործարանների ցանցի ստեղծման համար: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում SK Hynix-ի շուկայական կապիտալիզացիան ավելի քան հինգ անգամ աճել է և գերազանցել 1 տրլն դոլարը՝ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների նկատմամբ բարձր պահանջարկի ֆոնին: Առաջին եռամսյակում ընկերությունը զբաղեցրել է բարձր թողունակությամբ հիշողության շուկայի 58%-ը՝ առաջ անցնելով Samsung-ից և ամերիկյան Micron-ից, որոնց բաժինը կազմել է 21-ական տոկոս:
Նախագիծը ֆինանսավորելու համար արտադրողը հուլիսին 26.5 մլրդ դոլար է ներգրավել՝ բաժնետոմսերը Nasdaq բորսայում ցուցակագրելու միջոցով: SK Group-ի նախագահ Չեյ Թե Վոնը նշել է, որ շուկայում բաղադրիչների սուր պակաս է նկատվում:
Ընդլայնման շրջանակում SK Hynix-ը նաև ԱՄՆ-ում իր առաջին՝ 4 մլրդ դոլար արժողությամբ ձեռնարկությունն է կառուցում Ինդիանա նահանգում: Դրա շինարարության ավարտը նախատեսվում է 2028 թվականին:
Ավելի վաղ՝ 2020 թվականին, ընկերությունը 9 մլրդ դոլարով ձեռք բերելու պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Intel-ի NAND հիշողության արտադրության բիզնեսի վերաբերյալ: Իսկ ընթացիկ տարվա հունվարին ԱՄՆ-ում գործարկել է 10 մլրդ դոլար կապիտալով դուստր ընկերություն:
Միաժամանակ ամերիկյան մրցակիցներն ընդլայնում են արտադրական հզորությունները: Micron-ը 50 մլրդ դոլար է ներդնում Այդահո նահանգում գործարանների կառուցման համար և Նյու Յորքում 100 մլրդ դոլար արժողությամբ արտադրական համալիր է կառուցում:

SK Hynix to invest $720 billion in creating the world's largest memory production factory network
The South Korean company SK Hynix will invest $720 billion in creating the world's largest network of factories for computer memory designed for artificial intelligence. This was reported by CNBC.
Over the past year, SK Hynix's market capitalization has increased more than fivefold, exceeding $1 trillion amid high demand for artificial intelligence technologies. In the first quarter, the company held 58% of the high-performance memory market, surpassing Samsung and American Micron, which each held 21%.
To finance the project, the manufacturer raised $26.5 billion in July through a stock listing on the Nasdaq exchange. SK Group President Chey Tae-won noted that there is a sharp shortage of components in the market.
As part of the expansion, SK Hynix is also building its first $4 billion facility in the United States in Indiana, with completion expected in 2028.
Earlier, in 2020, the company reached an agreement to acquire Intel's NAND memory production business for $9 billion. In January of this year, it launched a subsidiary in the U.S. with a capital of $10 billion.
At the same time, American competitors are expanding their production capacities. Micron is investing $50 billion in building factories in Idaho and is constructing a $100 billion production complex in New York.