Հարավկորեական SK Hynix ընկերությունը հայտարարել է, որ նախատեսում է 38.1 միլիարդ դոլար ներդնել հիշողության չիպերի արտադրության երկու նոր գործարանների կառուցման մեջ՝ արհեստական բանականության համար նախատեսված բաղադրիչների նկատմամբ աճող պահանջարկի ֆոնին: Այս մասին հաղորդում է CNBC-ն:
Տեխնոլոգիական հսկան միջոցները կուղղի Յոնգին և Չհոնջու քաղաքներում արտադրական համալիրների ստեղծմանը։ Որոշումն ընդունվել է շուկայում առաջարկի պակասի և ենթակառուցվածքային լուծումների մշակողների, այդ թվում՝ Nvidia ամերիկյան կորպորացիայի կողմից բարձր պահանջարկի պայմաններում:
Հիշողության չիպերի գների աճն արդեն հանգեցրել է ոլորտի խոշոր արտադրողների՝ SK Hynix-ի, Samsung-ի և Micron-ի բաժնետոմսերի զգալի թանկացմանը:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ համաշխարհային առաջարկը զգալիորեն կընդլայնվի մինչև 2028 թվականը, սակայն արտադրանքի գները, ամենայն հավանականությամբ, չեն նվազի մինչև այդ ժամանակահատվածը, քանի որ շուկայի պահանջարկն աճում է ավելի արագ, քան արտադրական հզորությունները:
«Արհեստական բանականության դարաշրջանում միայն տեխնոլոգիական մրցունակությունը բավարար չէ. անհրաժեշտ ծավալները ճիշտ պահին մատակարարելու կարողությունը դարձել է գլխավոր առավելությունը», – նշել են ընկերությունում:
Նոր ներդրումները կդառնան կորպորացիայի անցյալ տարի ներկայացված ռազմավարական ծրագրի հաջորդ փուլը։ Այդ ռազմավարությունը նախատեսում է լայնածավալ ներդրումներ կիսահաղորդչային կլաստերի զարգացման և գործող արտադրական հարթակների ընդլայնման համար՝ դինամիկ օպերատիվ հիշողության (DRAM) համաշխարհային շուկայում մրցակցային դիրքերն ամրապնդելու նպատակով:

Южнокорейская компания SK Hynix объявила о планах инвестировать 38,1 миллиарда долларов в строительство двух новых заводов по производству памяти на фоне растущего спроса на компоненты для искусственного интеллекта. Об этом сообщает CNBC.
Технологический гигант направит средства на создание производственных комплексов в городах Ёнги и Чхонжу. Решение было принято в условиях нехватки предложения на рынке и высокого спроса со стороны разработчиков инфраструктурных решений, включая американскую корпорацию Nvidia.
Рост цен на память уже привел к значительному удорожанию акций крупных производителей, таких как SK Hynix, Samsung и Micron.
По оценкам экспертов, мировое предложение значительно расширится к 2028 году, однако цены на продукцию, скорее всего, не снизятся до этого времени, так как спрос на рынке растет быстрее, чем производственные мощности.
«В эпоху искусственного интеллекта одной технологической конкурентоспособности недостаточно. Способность поставлять необходимые объемы в нужный момент стала главным преимуществом», - отметили в компании.
Новые инвестиции станут следующим этапом стратегического плана, представленного корпорацией в прошлом году. Этот план предполагает масштабные инвестиции в развитие полупроводникового кластера и расширение существующих производственных платформ с целью укрепления конкурентных позиций на мировом рынке динамической оперативной памяти (DRAM).