Հարավկորեական SK Hynix ընկերությունը հայտարարել է, որ նախատեսում է 38.1 միլիարդ դոլար ներդնել հիշողության չիպերի արտադրության երկու նոր գործարանների կառուցման մեջ՝ արհեստական բանականության համար նախատեսված բաղադրիչների նկատմամբ աճող պահանջարկի ֆոնին: Այս մասին հաղորդում է CNBC-ն:
Տեխնոլոգիական հսկան միջոցները կուղղի Յոնգին և Չհոնջու քաղաքներում արտադրական համալիրների ստեղծմանը։ Որոշումն ընդունվել է շուկայում առաջարկի պակասի և ենթակառուցվածքային լուծումների մշակողների, այդ թվում՝ Nvidia ամերիկյան կորպորացիայի կողմից բարձր պահանջարկի պայմաններում:
Հիշողության չիպերի գների աճն արդեն հանգեցրել է ոլորտի խոշոր արտադրողների՝ SK Hynix-ի, Samsung-ի և Micron-ի բաժնետոմսերի զգալի թանկացմանը:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ համաշխարհային առաջարկը զգալիորեն կընդլայնվի մինչև 2028 թվականը, սակայն արտադրանքի գները, ամենայն հավանականությամբ, չեն նվազի մինչև այդ ժամանակահատվածը, քանի որ շուկայի պահանջարկն աճում է ավելի արագ, քան արտադրական հզորությունները:
«Արհեստական բանականության դարաշրջանում միայն տեխնոլոգիական մրցունակությունը բավարար չէ. անհրաժեշտ ծավալները ճիշտ պահին մատակարարելու կարողությունը դարձել է գլխավոր առավելությունը», – նշել են ընկերությունում:
Նոր ներդրումները կդառնան կորպորացիայի անցյալ տարի ներկայացված ռազմավարական ծրագրի հաջորդ փուլը։ Այդ ռազմավարությունը նախատեսում է լայնածավալ ներդրումներ կիսահաղորդչային կլաստերի զարգացման և գործող արտադրական հարթակների ընդլայնման համար՝ դինամիկ օպերատիվ հիշողության (DRAM) համաշխարհային շուկայում մրցակցային դիրքերն ամրապնդելու նպատակով:

SK Hynix to invest $38.1 billion in new memory chip production facilities
The South Korean company SK Hynix has announced plans to invest $38.1 billion in the construction of two new memory chip production facilities in response to the growing demand for components intended for artificial intelligence. This was reported by CNBC.
The tech giant will direct funds towards the creation of production complexes in Yongin and Cheongju. The decision comes amid a shortage of supply in the market and high demand from developers of infrastructure solutions, including the American corporation Nvidia.
The rise in memory chip prices has already led to significant increases in the stock prices of major producers such as SK Hynix, Samsung, and Micron.
Experts estimate that the global supply will significantly expand by 2028, but product prices are unlikely to decrease until that time, as market demand is growing faster than production capacities.
“In the era of artificial intelligence, mere technological competitiveness is not enough. The ability to deliver necessary volumes at the right time has become the main advantage,” the company stated.
The new investments will be the next phase of the strategic plan presented by the corporation last year. This strategy includes large-scale investments in the development of semiconductor clusters and the expansion of existing production platforms to strengthen competitive positions in the global dynamic random-access memory (DRAM) market.