Սիրիայի նավթային արդյունաբերությունը աստիճանաբար վերականգնվում է, ինչը հանգեցնում է Ռուսաստանի ազդեցության թուլացմանը երկրում։ Նավթի հիմնական արտադրական տարածքները կենտրոնացած են Դեյր ez-Զոր և Հասաքա շրջաններում, որոնք նախկինում կորցվել էին Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում:
Դամասկոսը վերականգնել է կարևոր Դեյր ez-Զոր ակտիվները, այդ թվում՝ Օմար և Տանաք նավթային հանքավայրերը, ինչպես նաև Կոնոկո գազի հանքավայրը։ Սիրիայի նավթային ընկերությունը (SPC) սկսել է նավթի տեղափոխումը դեպի Բանիասի ռեֆիներ:
Դամասկոսը արդեն վերահսկում է Հասաքայի հիմնական նավթային ակտիվները, իսկ SPC թիմերը սկսել են դրանց takeover-ը։ ConocoPhillips-ը վերադարձել է Սիրիա՝ համաձայնագիր կնքելով SPC-ի հետ՝ գազի հանքավայրերի վերականգնման և նոր արտադրության զարգացման համար:
Միաժամանակ, արևմտյան և արաբական ընկերությունները սկսում են ներգրավվել ծովային հետազոտություններում, ինչը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանը կորցնում է իր նախկին դիրքերը:

Возрождение нефти в Сирии ослабляет влияние России в стране
Нефтяная промышленность Сирии постепенно восстанавливается, что приводит к ослаблению влияния России в стране. Основные нефтяные производственные районы сосредоточены в Дейр-эз-Зоре и Хасаке, которые были потеряны во время гражданской войны:
Дамаск восстановил важные активы в Дейр-эз-Зоре, включая крупнейшие нефтяные месторождения Омар и Танак, а также газовое месторождение Коноко. Сирийская нефтяная компания (SPC) начала транспортировку нефти на НПЗ в Баниас:
Дамаск уже контролирует основные нефтяные активы в Хасаке, а команды SPC начали их захват. ConocoPhillips вернулась в Сирию, подписав соглашение с SPC о восстановлении газовых месторождений и разработке нового производства:
В то же время западные и арабские компании начинают участвовать в морских исследованиях, что показывает, что Россия теряет свои прежние позиции: