Սինգապուրի ինֆլյացիան հասել է երկու տարվա բարձրագույն մակարդակի, սակայն չի արդարացրել սպասումները
Սինգապուրի ինֆլյացիան, որը հասել է երկու տարվա բարձրագույն մակարդակի, օգոստոսին կազմել է 2.2%, ինչը ցածր է կանխատեսված 2.3%-ից: Հիմնական ինֆլյացիան կազմել է 2%, որը նույնպես չի արդարացրել սպասումները:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, ավելի շատ ներմուծված ապրանքների և ծառայությունների գները սպասվում է, որ կբարձրանան:
Ավելի բարձր էներգիայի գները, որոնք պայմանավորված են Իրանի պատերազմով, բարձրացրել են էլեկտրաէներգիայի գները: Սինգապուրը հաղորդել է, որ սպառողական գները անցյալ ամսվա ընթացքում աճել են 2.2%-ով, ինչը համեմատվում է Reuters-ի կողմից հարցված տնտեսագետների կանխատեսած 2.3%-ի և հունիս ամսվա 1.9%-ի հետ:
Սինգապուրի էլեկտրաէներգիայի և գազի գները բարձրացել են բարձր գլոբալ էներգիայի գների պատճառով, ինչպես նաև բարձրացել են տրանսպորտի տուրքերը:
Մոնետարային իշխանությունները հուլիսին անսպասելիորեն խստացրել են իրենց դրամավարկային քաղաքականությունը, նախազգուշացնելով, որ ներմուծված ինֆլյացիան, հավանաբար, կաճի առաջիկա եռամսյակներում:
Սինգապուրը նաև ներկայացրել է երկու աջակցող փաթեթներ Իրանի պատերազմի արձագանքում, ընդհանուր առմամբ 2 միլիարդ սինգապուրական դոլար, որոնք ներառում են դրամական օգնություններ, սպառման վաուչերներ ընտանիքների համար և հարկային զեղչեր ընկերությունների համար:
Ինֆլյացիայի տվյալները գալիս են այն ժամանակ, երբ Սինգապուրը զգալիորեն բարելավել է իր ՀՆԱ կանխատեսումը 2026 թվականի համար:

News | 2026/08/24 05:12
Singapore's inflation, which has reached its highest level in nearly two years, stood at 2.2% in August, which is lower than the expected 2.3%. Core inflation was at 2%, which also did not meet expectations:
A government release stated that prices for more imported goods and services are expected to rise.
Higher energy prices, driven by the Iran war, have lifted electricity prices. The city-state reported that consumer prices last month rose by 2.2% year-on-year, compared to the 2.3% expected by economists polled by Reuters and the 1.9% increase seen in June.
Elevated global energy prices have led to a rise in Singapore's electricity and gas charges, as well as higher transportation fares.
The Monetary Authority of Singapore tightened its monetary policy in a surprise move in July, warning that imported inflation is likely to rise in the coming quarters.
Singapore also rolled out two support packages in response to the Iran war, totaling about 2 billion Singapore dollars, which include cash handouts, consumption vouchers for households, and tax rebates for companies.
The inflation data comes as the city-state sharply upgraded its GDP forecast for the full year 2026.