Սինգապուրի ինֆլյացիան հասել է երկու տարվա բարձրագույն մակարդակի, սակայն չի արդարացրել սպասումները
Սինգապուրի ինֆլյացիան, որը հասել է երկու տարվա բարձրագույն մակարդակի, օգոստոսին կազմել է 2.2%, ինչը ցածր է կանխատեսված 2.3%-ից: Հիմնական ինֆլյացիան կազմել է 2%, որը նույնպես չի արդարացրել սպասումները:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, ավելի շատ ներմուծված ապրանքների և ծառայությունների գները սպասվում է, որ կբարձրանան:
Ավելի բարձր էներգիայի գները, որոնք պայմանավորված են Իրանի պատերազմով, բարձրացրել են էլեկտրաէներգիայի գները: Սինգապուրը հաղորդել է, որ սպառողական գները անցյալ ամսվա ընթացքում աճել են 2.2%-ով, ինչը համեմատվում է Reuters-ի կողմից հարցված տնտեսագետների կանխատեսած 2.3%-ի և հունիս ամսվա 1.9%-ի հետ:
Սինգապուրի էլեկտրաէներգիայի և գազի գները բարձրացել են բարձր գլոբալ էներգիայի գների պատճառով, ինչպես նաև բարձրացել են տրանսպորտի տուրքերը:
Մոնետարային իշխանությունները հուլիսին անսպասելիորեն խստացրել են իրենց դրամավարկային քաղաքականությունը, նախազգուշացնելով, որ ներմուծված ինֆլյացիան, հավանաբար, կաճի առաջիկա եռամսյակներում:
Սինգապուրը նաև ներկայացրել է երկու աջակցող փաթեթներ Իրանի պատերազմի արձագանքում, ընդհանուր առմամբ 2 միլիարդ սինգապուրական դոլար, որոնք ներառում են դրամական օգնություններ, սպառման վաուչերներ ընտանիքների համար և հարկային զեղչեր ընկերությունների համար:
Ինֆլյացիայի տվյալները գալիս են այն ժամանակ, երբ Սինգապուրը զգալիորեն բարելավել է իր ՀՆԱ կանխատեսումը 2026 թվականի համար:

Инфляция в Сингапуре, достигшая максимума за почти два года, в августе составила 2,2%, что ниже ожидаемых 2,3%. Основная инфляция составила 2%, что также не оправдало ожиданий:
По сообщению правительства, ожидается, что цены на большее количество импортируемых товаров и услуг вырастут.
Высокие цены на энергоресурсы, вызванные войной в Иране, привели к росту цен на электроэнергию. Сингапур сообщил, что потребительские цены в прошлом месяце выросли на 2,2% по сравнению с 2,3%, ожидаемыми экономистами, опрошенными Reuters, и 1,9% в июне.
Цены на электроэнергию и газ в Сингапуре выросли из-за высоких глобальных цен на энергию, а также увеличились тарифы на транспорт.
Монетарные власти неожиданно ужесточили свою денежно-кредитную политику в июле, предупредив, что импортируемая инфляция, вероятно, вырастет в ближайшие кварталы.
Сингапур также представил два пакета поддержки в ответ на войну в Иране, общей стоимостью 2 миллиарда сингапурских долларов, которые включают денежные выплаты, ваучеры на потребление для домохозяйств и налоговые льготы для компаний.
Данные по инфляции поступают в то время, когда Сингапур значительно улучшил свой прогноз ВВП на 2026 год.