Սինգապուրը ձեռնարկում է միջոցառումներ, որպեսզի խուսափի ժողովրդագրական ճգնաժամից, տրամադրելով ավելի քան 60,000 SGD ($47,000) աջակցություն յուրաքանչյուր քաղաքացի երեխայի համար՝ ծնվելուց մինչև 17 տարեկան դառնալը:
- Նախատեսվում են ավելի ցածր մանկապարտեզի վճարներ, ընդլայնված ծնողական արձակուրդ և բարձրացված բնակարանային առաջնահերթություն առաջին անգամ ընտանիքների համար:
- Մասնագետները նշում են, որ շարունակական աջակցությունը կարող է ծնողներին ավելի մեծ վստահություն տալ, քան մեկանգամյա երեխայի բոնուսները:
- Սակայն, նրանք զգուշացնում են, որ միայն ֆինանսական միջոցները չեն կարող փոխել իրավիճակը:
Սինգապուրը վերջերս ներկայացրել է նոր միջոցառումներ, որոնք նպատակ ունեն վերացնել երեխաներ ունենալու խոչընդոտները:
Պրեմիեր Լոուրենս Վոնգը նշել է, որ այս ջանքերը «ավելի քան incremental improvements» են, և որ կառավարությունը ցանկանում է հիմնովին փոխել ընտանիքներին աջակցելու ձևը:
Սինգապուրի ընդհանուր ծնելիության մակարդակը 2025 թվականին նվազել է 0.87-ի, ինչը աշխարհի երկրորդ ամենացածր ցուցանիշն է:
Այս նոր մոտեցումը ճանաչում է, որ երեխաների խնամքի ֆինանսական և ժամանակի ծախսերը շարունակվում են տարիներ:

Singapore tackles finances and culture to avert a demographic crisis
Singapore is taking measures to avert a demographic crisis by providing over S$60,000 ($47,000) in support for every citizen child from birth to age 17:
• The package includes lower childcare fees, expanded parental leave, and greater housing priority for first-time families.
• Experts say sustained support could give parents more certainty than one-off baby bonuses.
• However, they warn that money alone will not reverse the decline.
The city-state recently unveiled a series of new measures aimed at removing obstacles to having children:
Prime Minister Lawrence Wong described the effort as "more than incremental improvements" and stated that the government aims to make a fundamental shift in how it supports families.
Singapore's total fertility rate dropped to 0.87 in 2025, now the second lowest in the world.
This new approach recognizes that the financial and time costs of raising children continue for many years.