Սինգապուրը ձեռնարկում է միջոցառումներ, որպեսզի խուսափի ժողովրդագրական ճգնաժամից, տրամադրելով ավելի քան 60,000 SGD ($47,000) աջակցություն յուրաքանչյուր քաղաքացի երեխայի համար՝ ծնվելուց մինչև 17 տարեկան դառնալը:
- Նախատեսվում են ավելի ցածր մանկապարտեզի վճարներ, ընդլայնված ծնողական արձակուրդ և բարձրացված բնակարանային առաջնահերթություն առաջին անգամ ընտանիքների համար:
- Մասնագետները նշում են, որ շարունակական աջակցությունը կարող է ծնողներին ավելի մեծ վստահություն տալ, քան մեկանգամյա երեխայի բոնուսները:
- Սակայն, նրանք զգուշացնում են, որ միայն ֆինանսական միջոցները չեն կարող փոխել իրավիճակը:
Սինգապուրը վերջերս ներկայացրել է նոր միջոցառումներ, որոնք նպատակ ունեն վերացնել երեխաներ ունենալու խոչընդոտները:
Պրեմիեր Լոուրենս Վոնգը նշել է, որ այս ջանքերը «ավելի քան incremental improvements» են, և որ կառավարությունը ցանկանում է հիմնովին փոխել ընտանիքներին աջակցելու ձևը:
Սինգապուրի ընդհանուր ծնելիության մակարդակը 2025 թվականին նվազել է 0.87-ի, ինչը աշխարհի երկրորդ ամենացածր ցուցանիշն է:
Այս նոր մոտեցումը ճանաչում է, որ երեխաների խնամքի ֆինանսական և ժամանակի ծախսերը շարունակվում են տարիներ:

Сингапур принимает финансовые и культурные меры для предотвращения демографического кризиса
Сингапур предпринимает меры, чтобы избежать демографического кризиса, предоставляя более 60 000 SGD ($47 000) поддержки на каждого гражданского ребенка с момента рождения до 17 лет:
• Предусмотрены более низкие детские садики, расширенные родительские отпуска и повышенные приоритеты для жилья для первичных семей.
• Эксперты отмечают, что постоянная поддержка может дать родителям больше уверенности, чем единовременные детские бонусы.
• Однако они предупреждают, что одних только финансовых средств недостаточно для изменения ситуации.
Сингапур недавно представил новые меры, направленные на устранение препятствий для рождения детей:
Премьер-министр Лоренс Вонг отметил, что эти усилия «больше, чем инкрементальные улучшения», и что правительство хочет кардинально изменить подход к поддержке семей.
Общий коэффициент рождаемости в Сингапуре снизился до 0,87 в 2025 году, что является вторым по низкости показателем в мире.
Этот новый подход признает, что финансовые и временные затраты на воспитание детей продолжаются на протяжении многих лет.