Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հաղորդում են Կառավարության լրատվական ծառայություններից:
«Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավար Եղիազար Վարդանյանը մանրամասներ է ներկայացրել շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության թվայնացման և իրավական կարգավորումների արդիականացման վերաբերյալ, որոնք ուղղված են լինելու նախագծերի փորձաքննության և որակի բարելավմանը, գնագոյացման նոր քաղաքականության ընդունմանը, շինարարական, կառուցապատող ընկերությունների վարկանիշավորմանը, շենքերի միջազգային հավաստագրման համակարգերի կիրառության խրախուսմանը, բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման ինստիտուտի զարգացմանը:
Ընդգծվել է, որ բարեփոխումների արդյունքում ակնկալվում է գործընթացի բոլոր մասնակիցների մեկտեղում մեկ միասնական էլեկտրոնային համակարգում, համաձայնեցումների առցանց իրականացում, աշխատանքների արձանագրում իրական ժամանակում, տեղեկատվության առցանց հասանելիություն վերահսկող մարմինների համար, գործընթացների թափանցիկության և վերահսկելիության ապահովում, շինարարության որակի բարելավում:
Այս համատեքստում, ծավալվել է քննարկում շինարարական ծրագրերի կառավարման և տեխնիկական հսկողություն իրականացնող համակարգի ներդրման, մասշտաբայնության, շահագործման և սպասարկման վերաբերյալ:
Վարչապետը կարևորել է շինարարության որակի ապահովման և վերահսկողության բարձրացմանն ուղղված գործընթացը, ընդգծել բոլոր փուլերում ստանդարտներին համապատասխանության ստուգման կարևորությունը և հանձնարարել մեկնարկել համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ քայլերը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

A meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan was held to discuss issues related to institutional reforms in the field of technical quality control of construction. This was reported by the press service of the government.
The head of the Urban Development Committee, Eghiazary Vardanyan, provided details on the digitization of technical quality control in construction and the modernization of legal regulations aimed at improving project expertise and quality, adopting a new pricing policy, rating construction and development companies, encouraging the application of international building certification systems, and developing the institute for the management and operation of multi-apartment buildings.
It was emphasized that as a result of the reforms, it is expected that all participants in the process will be united in a single electronic system, online agreements will be made, work will be recorded in real time, and online access to information will be provided for controlling bodies, ensuring transparency and manageability of processes, and improving construction quality.
In this context, discussions were held on the implementation of a system for managing construction projects and conducting technical control, scalability, operation, and maintenance.
The Prime Minister emphasized the importance of the process aimed at ensuring and enhancing quality control in construction, highlighted the importance of verifying compliance with standards at all stages, and instructed to begin the necessary steps for the implementation of the system,” the statement said.