Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հաղորդում են Կառավարության լրատվական ծառայություններից:
«Քաղաքաշինության կոմիտեի ղեկավար Եղիազար Վարդանյանը մանրամասներ է ներկայացրել շինարարության որակի տեխնիկական հսկողության թվայնացման և իրավական կարգավորումների արդիականացման վերաբերյալ, որոնք ուղղված են լինելու նախագծերի փորձաքննության և որակի բարելավմանը, գնագոյացման նոր քաղաքականության ընդունմանը, շինարարական, կառուցապատող ընկերությունների վարկանիշավորմանը, շենքերի միջազգային հավաստագրման համակարգերի կիրառության խրախուսմանը, բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման ինստիտուտի զարգացմանը:
Ընդգծվել է, որ բարեփոխումների արդյունքում ակնկալվում է գործընթացի բոլոր մասնակիցների մեկտեղում մեկ միասնական էլեկտրոնային համակարգում, համաձայնեցումների առցանց իրականացում, աշխատանքների արձանագրում իրական ժամանակում, տեղեկատվության առցանց հասանելիություն վերահսկող մարմինների համար, գործընթացների թափանցիկության և վերահսկելիության ապահովում, շինարարության որակի բարելավում:
Այս համատեքստում, ծավալվել է քննարկում շինարարական ծրագրերի կառավարման և տեխնիկական հսկողություն իրականացնող համակարգի ներդրման, մասշտաբայնության, շահագործման և սպասարկման վերաբերյալ:
Վարչապետը կարևորել է շինարարության որակի ապահովման և վերահսկողության բարձրացմանն ուղղված գործընթացը, ընդգծել բոլոր փուլերում ստանդարտներին համապատասխանության ստուգման կարևորությունը և հանձնարարել մեկնարկել համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ քայլերը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Технический контроль качества строительства будет цифровизирован
Под председательством премьер-министра Николы Пашиняна прошло совещание, на котором обсуждались вопросы институциональных реформ в области технического контроля качества строительства. Об этом сообщают из пресс-службы правительства.
Глава Комитета градостроительства Егиазар Вартанян представил детали о цифровизации технического контроля качества строительства и обновлении правовых норм, направленных на экспертизу проектов и улучшение качества, принятие новой политики ценообразования, рейтингование строительных и застройщицких компаний, поощрение применения международных систем сертификации зданий, развитие института управления и эксплуатации многоквартирных домов.
Подчеркнуто, что в результате реформ ожидается объединение всех участников процесса в единой электронной системе, онлайн-согласование, регистрация работ в реальном времени, онлайн-доступ к информации для контролирующих органов, обеспечение прозрачности и управляемости процессов, улучшение качества строительства.
В этом контексте состоялось обсуждение внедрения системы управления строительными проектами и осуществления технического контроля, масштабируемости, эксплуатации и обслуживания.
Премьер-министр подчеркнул важность процесса обеспечения качества и повышения контроля в строительстве, отметил важность проверки соответствия стандартам на всех этапах и поручил начать необходимые шаги для внедрения системы», - говорится в сообщении.