ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հունիսի 19-ին միջնորդագիր էր հասցեագրել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ 2004 թվականի դեկտեմբերի 20-ին կնքված վարձակալության պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության միջնորդագրի հիման վրա՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը և ֆիզիկական անձը համատեղ դիմում են ներկայացրել Կադաստրի կոմիտե՝ վարձակալության պայմանագիրը դադարեցնելու վերաբերյալ:
2026 թվականի օգոստոսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեի կողմից տրամադրված տեղեկանքի համաձայն՝ 3100 քմ մակերեսով հողատարածքի վարձակալության իրավունքը դադարեցվել է:
21 միլիոն 186 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գույքը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը:

Возвращен участок земли у озера Севан в распоряжение Армении
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении 19 июня 2026 года направило запрос в Министерство окружающей среды и в государственное учреждение "Национальный парк Севан" о прекращении договора аренды, заключенного 20 декабря 2004 года.
На основании запроса Генеральной прокуратуры, "Национальный парк Севан" и физическое лицо совместно подали заявление в Комитет кадастра о прекращении договора аренды.
19 августа 2026 года Комитет кадастра выдал справку о том, что право аренды на участок площадью 3100 кв. м прекращено.
Земельный участок, кадастровая стоимость которого составляет около 21 миллиона 186 тысяч драмов, возвращен в распоряжение Республики Армения.