Սև ծովում հարձակման է ենթարկվել ռուսական նավթով բեռնված հունական տանկեր
Սև ծովում՝ Նովոռոսիյսկի մոտ, անօդաչուներով հարձակման է ենթարկվել ռուսական նավթ տեղափոխող հունական Skiros տանկերը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հարձակումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին։ Դրանից առաջ տանկերը Նովոռոսիյսկի մոտ գտնվող Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի տերմինալում բեռնվել էր ռուսական նավթով։ Նավը կարող է տեղափոխել մինչև մեկ միլիոն բարել նավթ։
Տանկերը կառավարող հունական ընկերությունից Bloomberg-ին հայտնել են, որ հարձակման հետևանքով տուժածներ չկան, նավթի արտահոսք ևս չի եղել։ Ընկերությունը կատարվածի այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի տերմինալով հիմնականում Ղազախստանում արդյունահանված նավթն է արտահանվում։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ այստեղով անցնում է նավթի համաշխարհային մատակարարումների մոտ 2 տոկոսը։ Արտահանվող նավթի 5-10 տոկոսը ռուսական է, մնացածը՝ հիմնականում ղազախական։ Հարձակման պահին Skiros-ը հենց ռուսական նավթ էր տեղափոխում։
Ուկրաինական ուժերը նախկինում ևս հարվածել են Նովոռոսիյսկի մերձակայքում գտնվող նավթային ենթակառուցվածքներին։ Կիևը Skiros-ի վրա վերջին հարձակման վերաբերյալ առայժմ որևէ հայտարարություն չի արել։
Օրեր առաջ Financial Times-ը գրել էր՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հուլիսի վերջին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն խնդրել է չհարվածել Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի ենթակառուցվածքներին և տերմինալ մտնող տանկերներին։ Ըստ պարբերականի՝ Կիևը համաձայնել էր չթիրախավորել կոնսորցիումի ենթակառուցվածքներն ու ոչ ռուսական նավերը, եթե դրանք Ուկրաինայի պատժամիջոցների տակ չեն և ռուսական նավթ կամ այլ բեռ չեն տեղափոխում։

A Greek tanker, Skiros, carrying Russian oil was attacked by drones in the Black Sea near Novorossiysk, according to Bloomberg citing its sources.
The attack occurred on August 16. Prior to that, the tanker was loaded with Russian oil at the terminal of the Caspian Pipeline Consortium located near Novorossiysk. The vessel can carry up to one million barrels of oil.
The Greek company managing the tanker informed Bloomberg that there were no casualties from the attack, and there was no oil spill. The company did not provide further details about the incident.
The terminal of the Caspian Pipeline Consortium is primarily used for exporting oil produced in Kazakhstan. According to Bloomberg, about 2% of global oil supplies pass through here. 5-10% of the exported oil is Russian, while the rest is mainly Kazakh. At the time of the attack, Skiros was transporting Russian oil.
Ukrainian forces have previously struck oil infrastructure near Novorossiysk. Kyiv has not yet made any statements regarding the latest attack on Skiros.
Days ago, the Financial Times reported that U.S. Vice President Jay D. Vance asked Ukrainian President Volodymyr Zelensky in late July not to strike the infrastructure of the Caspian Pipeline Consortium and tankers entering the terminal. According to the publication, Kyiv agreed not to target the consortium's infrastructure and non-Russian tankers if they are not under Ukraine's sanctions and do not carry Russian oil or other cargo.