Սև ծովում հարձակման է ենթարկվել ռուսական նավթով բեռնված հունական տանկեր
Սև ծովում՝ Նովոռոսիյսկի մոտ, անօդաչուներով հարձակման է ենթարկվել ռուսական նավթ տեղափոխող հունական Skiros տանկերը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հարձակումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին։ Դրանից առաջ տանկերը Նովոռոսիյսկի մոտ գտնվող Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի տերմինալում բեռնվել էր ռուսական նավթով։ Նավը կարող է տեղափոխել մինչև մեկ միլիոն բարել նավթ։
Տանկերը կառավարող հունական ընկերությունից Bloomberg-ին հայտնել են, որ հարձակման հետևանքով տուժածներ չկան, նավթի արտահոսք ևս չի եղել։ Ընկերությունը կատարվածի այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի տերմինալով հիմնականում Ղազախստանում արդյունահանված նավթն է արտահանվում։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ այստեղով անցնում է նավթի համաշխարհային մատակարարումների մոտ 2 տոկոսը։ Արտահանվող նավթի 5-10 տոկոսը ռուսական է, մնացածը՝ հիմնականում ղազախական։ Հարձակման պահին Skiros-ը հենց ռուսական նավթ էր տեղափոխում։
Ուկրաինական ուժերը նախկինում ևս հարվածել են Նովոռոսիյսկի մերձակայքում գտնվող նավթային ենթակառուցվածքներին։ Կիևը Skiros-ի վրա վերջին հարձակման վերաբերյալ առայժմ որևէ հայտարարություն չի արել։
Օրեր առաջ Financial Times-ը գրել էր՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հուլիսի վերջին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն խնդրել է չհարվածել Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի ենթակառուցվածքներին և տերմինալ մտնող տանկերներին։ Ըստ պարբերականի՝ Կիևը համաձայնել էր չթիրախավորել կոնսորցիումի ենթակառուցվածքներն ու ոչ ռուսական նավերը, եթե դրանք Ուկրաինայի պատժամիջոցների տակ չեն և ռուսական նավթ կամ այլ բեռ չեն տեղափոխում։

В Черном море подвергся атаке греческий танкер с российской нефтью
В Черном море, недалеко от Новороссийска, подвергся атаке греческий танкер Skiros, перевозивший российскую нефть, сообщает Bloomberg со ссылкой на свои источники.
Атака произошла 16 августа. Перед этим танкер был загружен российской нефтью на терминале Каспийского трубопроводного консорциума, расположенном недалеко от Новороссийска. Судно может перевозить до одного миллиона баррелей нефти.
Греческая компания, управляющая танкером, сообщила Bloomberg, что в результате атаки никто не пострадал, и утечки нефти также не произошло. Компания не предоставила других подробностей о происшествии.
Терминал Каспийского трубопроводного консорциума в основном используется для экспорта нефти, добываемой в Казахстане. По данным Bloomberg, через него проходит около 2% мировых поставок нефти. 5-10% экспортируемой нефти является российской, остальная часть в основном казахская. В момент атаки Skiros перевозил именно российскую нефть.
Украинские силы ранее также атаковали нефтяную инфраструктуру в окрестностях Новороссийска. Киев пока не сделал никаких заявлений о последней атаке на Skiros.
Несколько дней назад Financial Times сообщила, что в конце июля вице-президент США Джей Ди Вэнс попросил президента Украины Владимира Зеленского воздержаться от атак на инфраструктуру Каспийского трубопроводного консорциума и танкеры, входящие в терминал. По данным издания, Киев согласился не нацеливаться на инфраструктуру консорциума и не российские танкеры, если они не подпадают под санкции Украины и не перевозят российскую нефть или другие грузы.