Սերունդ Z-ը փոխում է ներդրումների կանոնները
Սերունդ Z-ը (Gen Z) դառնում է ներդրումային պրոդուկտների ամենախոշոր օգտատերերի խումբը։ Երիտասարդ ներդրողները ոչ միայն ավելի վաղ են մուտք գործում շուկա, այլև ցուցաբերում են ավելի կարգապահ ներդրումային վարքագիծ։ Այս եզրակացությանն են եկել Binance Research-ի վերլուծաբանները՝ նոր սերնդի ներդրողների վարքագծին նվիրված հետազոտության շրջանակում։
Հետազոտության համաձայն՝ Gen Z-ի ներկայացուցիչները զգալիորեն ավելի վաղ են սկսում ներդրումներ կատարել, քան նախորդ սերունդները։ Երիտասարդների 30%-ն առաջին ներդրումն իրականացրել է դեռ համալսարանում սովորելու կամ վաղ հասուն տարիքում։ Համեմատության համար՝ միլենիալների շրջանում այդ ցուցանիշը 15% է, Generation X-ի՝ 9%, իսկ ավագ սերնդի դեպքում՝ ընդամենը 6%։
Ավելի վաղ մեկնարկին զուգահեռ բարձր է նաև ֆինանսական պատրաստվածությունը։ Gen Z-ի 77%-ը նշել է, որ ստացել է պաշտոնական ֆինանսական կրթություն, մինչդեռ միլենիալների դեպքում այդ ցուցանիշը 69% է, իսկ Generation X-ի՝ 58%։ Այսպիսով, այն սերունդը, որը հաճախ համարվում է ամենաիմպուլսիվը, իրականում լավագույնս պատրաստվածն է ներդրումային որոշումներ կայացնելու համար։
Սա արտացոլվում է նաև ներդրումային պրոդուկտների օգտագործման մեջ։ Այսօր Gen Z-ը Binance Direct Stocks և bStocks ծառայությունների օգտատերերի ամենամեծ տարիքային խումբն է՝ կազմելով յուրաքանչյուրի օգտատերերի 44%-ը։ TradFi-Perps սեգմենտում Gen Z-ի բաժինը հասնում է 45%-ի՝ հավասարվելով միլենիալներին, իսկ Binance-ի բոլոր երեք TradFi պրոդուկտներից օգտվողների 48%-ը նույնպես Gen Z-ի ներկայացուցիչներ են։
Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ երիտասարդների հետաքրքրությունը ներդրումների նկատմամբ շարունակում է աճել։ Gen Z-ի մասնաբաժինը Binance-ի TradFi պրոդուկտների նոր օգտատերերի շրջանում 2026 թվականի հունվարի 41%-ից հուլիսին հասել է 47%-ի։
Հետազոտությունը նաև փաստում է, որ, հակառակ տարածված կարծիքի, երիտասարդ ներդրողները չափազանց բարձր ռիսկի չեն դիմում։ Gen Z-ի առևտրային ծավալի միայն 5.9%-ն է բաժին ընկնում լծակային ETF-ներին, ինչը բոլոր տարիքային խմբերի մեջ ամենացածր ցուցանիշն է։ Բացի այդ, նրանք օրական իրականացնում են միջինը 2.6 գործարք, մինչդեռ մյուս օգտատերերի միջին ցուցանիշը 3 գործարք է։
Ակտիվների ընտրությունն էլ վկայում է հավասարակշռված մոտեցման մասին։ Binance Direct Stocks-ի օգտատերերի շրջանում ամենատարածված առաջին ներդրումը NVIDIA-ն է (20%), որին հաջորդում են Micron-ը (8%), ինչպես նաև Tesla, Apple և Nasdaq-100 ինդեքսին հետևող ETF-ները։ Ընդհանուր առմամբ ներդրումային պորտֆելների շուրջ 60%-ը կենտրոնացած է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցական ծառայությունների ոլորտներում, իսկ մոտ 26%-ը՝ կիսահաղորդիչների արտադրողների բաժնետոմսերում։
Չնայած Gen Z-ն ունի ամենափոքրը ներդրումային կապիտալը բոլոր տարիքային խմբերի համեմատ, նրա ներդրումը ներդրումային պրոդուկտների զարգացման մեջ շարունակաբար աճում է։ 2026 թվականի սկզբից այս սերունդն ապահովել է Binance-ի TradFi պրոդուկտների շուրջ 80 մլրդ ԱՄՆ դոլարի առևտրային ծավալ, իսկ ամսական առևտրի ծավալն աճել է միջինը 24%-ով։
Binance Research-ի գնահատմամբ՝ այս տվյալները վկայում են ներդրողների նոր սերնդի ձևավորման մասին, որը ֆինանսական շուկաներ է մուտք գործում ավելի վաղ, ունի ավելի բարձր ֆինանսական պատրաստվածություն և ներդրումները դիտարկում է որպես համաշխարհային տնտեսությանը երկարաժամկետ մասնակցության գործիք։

Поколение Z меняет правила инвестирования
Поколение Z (Gen Z) становится крупнейшей группой пользователей инвестиционных продуктов. Молодые инвесторы не только раньше входят на рынок, но и демонстрируют более дисциплинированное инвестиционное поведение. К такому выводу пришли аналитики Binance Research в рамках исследования поведения нового поколения инвесторов.
Согласно исследованию, представители Gen Z начинают инвестировать значительно раньше, чем предыдущие поколения. 30% молодежи сделали свои первые инвестиции еще во время учебы в университете или в раннем взрослом возрасте. Для сравнения, этот показатель среди миллениалов составляет 15%, среди поколения X - 9%, а среди старшего поколения - всего 6%.
Ранний старт также сопровождается высокой финансовой подготовленностью. 77% представителей Gen Z отметили, что получили официальное финансовое образование, в то время как среди миллениалов этот показатель составляет 69%, а среди поколения X - 58%. Таким образом, поколение, которое часто считается самым импульсивным, на самом деле лучше всего подготовлено для принятия инвестиционных решений.
Это также отражается в использовании инвестиционных продуктов. Сегодня Gen Z является самой крупной возрастной группой пользователей услуг Binance Direct Stocks и bStocks, составляя 44% пользователей каждой из этих услуг. В сегменте TradFi-Perps доля Gen Z достигает 45%, что сопоставимо с миллениалами, а среди пользователей всех трех TradFi продуктов Binance 48% также являются представителями Gen Z.
Исследование показывает, что интерес молодежи к инвестициям продолжает расти. Доля Gen Z среди новых пользователей продуктов Binance TradFi увеличилась с 41% в январе 2026 года до 47% в июле.
Исследование также подтверждает, что, вопреки распространенному мнению, молодые инвесторы не принимают чрезмерно высокие риски. Только 5.9% торгового объема Gen Z приходится на кредитные ETF, что является самым низким показателем среди всех возрастных групп. Кроме того, они совершают в среднем 2.6 сделок в день, в то время как средний показатель среди других пользователей составляет 3 сделки.
Выбор активов также свидетельствует о сбалансированном подходе. Наиболее распространенной первой инвестицией среди пользователей Binance Direct Stocks является NVIDIA (20%), за ней следуют Micron (8%), а также ETF, отслеживающие Tesla, Apple и индекс Nasdaq-100. В целом около 60% инвестиционных портфелей сосредоточено в секторах информационных технологий и коммуникационных услуг, а около 26% - в акциях производителей полупроводников.
Несмотря на то, что Gen Z имеет самый низкий инвестиционный капитал среди всех возрастных групп, их вклад в развитие инвестиционных продуктов продолжает расти. С начала 2026 года это поколение обеспечило торговый объем около 80 миллиардов долларов США в продуктах TradFi Binance, а ежемесячный объем торговли увеличился в среднем на 24%.
По оценкам Binance Research, эти данные свидетельствуют о формировании нового поколения инвесторов, которое раньше входит на финансовые рынки, обладает более высокой финансовой подготовленностью и рассматривает инвестиции как инструмент долгосрочного участия в мировой экономике.