Սերբիան պատրաստվում է միանալ Շենգենյան գոտուն
Սերբիան, մտադիր է մինչև 2027 թվականի վերջը միանալ Շենգենյան գոտուն՝ առանց սպասելու ԵՄ-ին լիարժեք անդամակցությանը։ Այս մասին հայտնում են «Радио Белграда»-ն և «Известия»-ն։ Բելգրադն արդեն ձևավորել է հատուկ աշխատանքային խումբ և հաստատել անհրաժեշտ բարեփոխումների պլանը։
Թեև նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչն ավելի վաղ հերքում էր Ռուսաստանի հետ առանցվիզային ռեժիմի չեղարկումը, խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Դրագան Ստանոևիչը հաստատել է, որ Շենգենին միանալն ավտոմատ կերպով կպահանջի վիզաներ ներդնել ՌԴ քաղաքացիների համար՝ ԵՄ պահանջներին համապատասխան։
Զուգահեռաբար, նմանատիպ քայլի է դիմում նաև Չեռնոգորիան, որը ԵՄ-ին ինտեգրվելու ճանապարհին որոշել է 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ից չեղարկել Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիների համար առանցվիզային ռեժիմը։

Сербия готовится присоединиться к Шенгенской зоне
Сербия намерена присоединиться к Шенгенской зоне до конца 2027 года, не дожидаясь полного членства в ЕС. Об этом сообщают «Радио Белграда» и «Известия». Белград уже сформировал специальную рабочую группу и утвердил план необходимых реформ.
Хотя президент Александр Вучич ранее опровергал отмену безвизового режима с Россией, председатель парламентского комитета Драган Станоевич подтвердил, что присоединение к Шенгену автоматически потребует введения виз для граждан РФ в соответствии с требованиями ЕС.
Параллельно аналогичный шаг предпринимает и Черногория, которая на пути к интеграции в ЕС решила отменить безвизовый режим для граждан России и Беларуси с 1 ноября 2026 года.