Սերբիան պատրաստվում է միանալ Շենգենյան գոտուն
Սերբիան, մտադիր է մինչև 2027 թվականի վերջը միանալ Շենգենյան գոտուն՝ առանց սպասելու ԵՄ-ին լիարժեք անդամակցությանը։ Այս մասին հայտնում են «Радио Белграда»-ն և «Известия»-ն։ Բելգրադն արդեն ձևավորել է հատուկ աշխատանքային խումբ և հաստատել անհրաժեշտ բարեփոխումների պլանը։
Թեև նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչն ավելի վաղ հերքում էր Ռուսաստանի հետ առանցվիզային ռեժիմի չեղարկումը, խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Դրագան Ստանոևիչը հաստատել է, որ Շենգենին միանալն ավտոմատ կերպով կպահանջի վիզաներ ներդնել ՌԴ քաղաքացիների համար՝ ԵՄ պահանջներին համապատասխան։
Զուգահեռաբար, նմանատիպ քայլի է դիմում նաև Չեռնոգորիան, որը ԵՄ-ին ինտեգրվելու ճանապարհին որոշել է 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ից չեղարկել Ռուսաստանի և Բելառուսի քաղաքացիների համար առանցվիզային ռեժիմը։

Serbia Plans to Join the Schengen Zone
Serbia plans to join the Schengen Zone by the end of 2027, without waiting for full EU membership. This was reported by "Radio Belgrade" and "Izvestia". Belgrade has already formed a special working group and approved a plan for necessary reforms.
Although President Aleksandar Vučić previously denied the cancellation of the visa-free regime with Russia, the chairman of the parliamentary committee Dragan Stanojević confirmed that joining Schengen will automatically require the introduction of visas for Russian citizens in accordance with EU requirements.
Similarly, Montenegro is taking a similar step, deciding to cancel the visa-free regime for Russian and Belarusian citizens starting November 1, 2026, on its path to EU integration.