Այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից Ռուսաստանի մայրաքաղաքում և Մոսկվայի մարզում միգրացիոն հաշվառման նոր կարգ կգործի, այն կվերաբերի նաև Հայաստանի քաղաքացիներին։ «Ամինա» ("Амина") բջջային հավելվածը պարտադիր կլինի ոչ միայն աշխատանքի մեկնող օտարերկրացիների, այլև ուսանողների և ԵԱՏՄ երկրներում աշխատողների ընտանիքի անդամների համար։ Հավելվածի միջոցով անձը պետք է միգրացին հաշվառում անցնի՝ ներկայացնի անհրաժեշտ բոլոր տվյալներն ու նույնականացվի:
Միգրացիոն փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանն է այս մասին հիշեցրել ֆեյսբուքյան իր էջում, իսկ ավելի վաղ մանրամասնել էր. - «Որպեսզի ունենա միգրացիոն հաշվառում, պետք է ունենա «Ամինա» ծրագիրը, որը բջջային հավելված է ու աշխատում է ինտերնետով, և պարբերաբար թարմացումներ չանելու պարագայում անձը կարող է հայտնվել «Վերահսկվող անձանց ռեեստրում» և հետագայում կարող է նաև արտաքսվել:
Միգրացիոն և հարկային պահանջները խախտած օտարերկրյա քաղաքացիները հայտնվում են 2025 թվականի փետրվարից գործող «Վերահսկվող անձանց ռեեստրում», նրանց նկատմամբ կիրառվում են տարբեր սահմանափակումներ, այդ թվում՝ բանկային հաշիվների սառեցում:
Ռուսաստանի իշխանությունները նոր թվային համակարգերի ներդրումը բացատրում են միգրացիոն վերահսկողության ուժեղացմամբ։ Պաշտոնական հիմնավորմամբ՝ «Ամինա»-ն, RuID-ն և այլ հարթակներ պետք են օտարերկրացիների տվյալների հաշվառումը պարզեցնելու, նրանց գտնվելու օրինականությունը ստուգելու և անվտանգության ռիսկերը նվազեցնելու համար:
Այս տարվա ապրիլի վերջի տվյալներով՝ շուրջ 20 հազար ՀՀ քաղաքացու համար սահմանվել է Ռուսաստան մուտքի առնվազն հինգ տարվա արգելք։
Տաթևիկ Բեժանյանի խոսքով՝ վերջին երկուսուկես տարում Ռուսաստան աշխատանքի մեկնող ՀՀ քաղաքացիների թիվը նվազել է մոտ 30 տոկոսով՝ 100 հազարից հասնելով շուրջ 70 հազարի։

From September 1, a new migration registration procedure will come into force in the capital of Russia and the Moscow region, which will also apply to Armenian citizens. The mobile application "Amina" will be mandatory not only for foreign citizens going to work but also for students and family members of workers from EAEU countries. Through the application, the migrant must register, providing all necessary data and identifying themselves.
Migration expert Tatevik Bezhanyan reminded about this on her Facebook page, previously clarifying that in order to have migration registration, one must have the "Amina" application, which operates via the internet, and if regular updates are not made, the person may end up in the "Registry of Controlled Persons" and may later be deported.
Foreign citizens who violate migration and tax requirements fall into the "Registry of Controlled Persons," which has been in effect since February 2025, and various restrictions are imposed on them, including the freezing of bank accounts.
Russian authorities explain the introduction of new digital systems as a means of strengthening migration control. Officially, "Amina," RuID, and other platforms are necessary to simplify the accounting of foreign citizens' data, verify the legality of their stay, and reduce security risks.
As of the end of April this year, approximately 20,000 Armenian citizens have been banned from entering Russia for at least five years.
According to Tatevik Bezhanyan, the number of Armenian citizens going to work in Russia has decreased by about 30 percent over the past two and a half years, from 100,000 to about 70,000.