Այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից Ռուսաստանի մայրաքաղաքում և Մոսկվայի մարզում միգրացիոն հաշվառման նոր կարգ կգործի, այն կվերաբերի նաև Հայաստանի քաղաքացիներին։ «Ամինա» ("Амина") բջջային հավելվածը պարտադիր կլինի ոչ միայն աշխատանքի մեկնող օտարերկրացիների, այլև ուսանողների և ԵԱՏՄ երկրներում աշխատողների ընտանիքի անդամների համար։ Հավելվածի միջոցով անձը պետք է միգրացին հաշվառում անցնի՝ ներկայացնի անհրաժեշտ բոլոր տվյալներն ու նույնականացվի:
Միգրացիոն փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանն է այս մասին հիշեցրել ֆեյսբուքյան իր էջում, իսկ ավելի վաղ մանրամասնել էր. - «Որպեսզի ունենա միգրացիոն հաշվառում, պետք է ունենա «Ամինա» ծրագիրը, որը բջջային հավելված է ու աշխատում է ինտերնետով, և պարբերաբար թարմացումներ չանելու պարագայում անձը կարող է հայտնվել «Վերահսկվող անձանց ռեեստրում» և հետագայում կարող է նաև արտաքսվել:
Միգրացիոն և հարկային պահանջները խախտած օտարերկրյա քաղաքացիները հայտնվում են 2025 թվականի փետրվարից գործող «Վերահսկվող անձանց ռեեստրում», նրանց նկատմամբ կիրառվում են տարբեր սահմանափակումներ, այդ թվում՝ բանկային հաշիվների սառեցում:
Ռուսաստանի իշխանությունները նոր թվային համակարգերի ներդրումը բացատրում են միգրացիոն վերահսկողության ուժեղացմամբ։ Պաշտոնական հիմնավորմամբ՝ «Ամինա»-ն, RuID-ն և այլ հարթակներ պետք են օտարերկրացիների տվյալների հաշվառումը պարզեցնելու, նրանց գտնվելու օրինականությունը ստուգելու և անվտանգության ռիսկերը նվազեցնելու համար:
Այս տարվա ապրիլի վերջի տվյալներով՝ շուրջ 20 հազար ՀՀ քաղաքացու համար սահմանվել է Ռուսաստան մուտքի առնվազն հինգ տարվա արգելք։
Տաթևիկ Բեժանյանի խոսքով՝ վերջին երկուսուկես տարում Ռուսաստան աշխատանքի մեկնող ՀՀ քաղաքացիների թիվը նվազել է մոտ 30 տոկոսով՝ 100 հազարից հասնելով շուրջ 70 հազարի։

С 1 сентября в Москве вступают в силу новые обязательные требования для граждан РА
С 1 сентября в столице России и Подмосковье вступает в силу новый порядок миграционного учета, который также будет касаться граждан Армении. Мобильное приложение «Амина» станет обязательным не только для иностранных граждан, выезжающих на работу, но и для студентов и членов семей работников из стран ЕАЭС. Через приложение мигрант должен пройти регистрацию, предоставив все необходимые данные и идентифицировав себя.
Миграционный эксперт Татевик Бежанян напомнила об этом на своей странице в Facebook, ранее уточнив, что для того, чтобы иметь миграционную регистрацию, необходимо иметь приложение «Амина», которое работает через интернет, и в случае отсутствия регулярных обновлений, человек может попасть в «Реестр контролируемых лиц» и в дальнейшем может быть депортирован.
Иностранные граждане, нарушившие миграционные и налоговые требования, попадают в «Реестр контролируемых лиц», действующий с февраля 2025 года, на которых накладываются различные ограничения, включая заморозку банковских счетов.
Российские власти объясняют внедрение новых цифровых систем усилением миграционного контроля. Официально «Амина», RuID и другие платформы необходимы для упрощения учета данных иностранных граждан, проверки законности их пребывания и снижения рисков безопасности.
По состоянию на конец апреля этого года, для около 20 тысяч граждан Армении установлен запрет на въезд в Россию на срок не менее пяти лет.
По словам Татевик Бежанян, за последние два с половиной года количество граждан Армении, выезжающих на работу в Россию, сократилось примерно на 30 процентов, с 100 тысяч до около 70 тысяч.