Սեփականության իրավունքը քաղաքական վրեժխնդրության գործիք դարձնելը հարված է ՀՀ ապագային․ Ամստերդամ
Միջազգային իրավապաշտպան, փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը գրել է․ «Սեփականության իրավունքը քաղաքական խաղալիք չէ։ Որպես միջազգային իրավաբան, որն ավելի քան 40 տարի պաշտպանում է նաև քաղաքական հետապնդումների և պետական ճնշումների ենթարկված մարդկանց, մասնավոր ընկերությունների սեփականատերերի, ես բազմիցս տեսել եմ, թե ինչպես է սկսվում տնտեսական աղետը։
Տնտեսական աղետը երբեք չի պայթում հանկարծակի։ Այն սկսվում է լուռ, երբ իշխանությունը «օրենքի» շղարշի տակ քաղաքական հաշվեհարդար է տեսնում և փորձում բացահայտ յուրացնել այն, ինչն իրեն չի պատկանում։ Այսօր Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումները՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի», «Երևանի Արարատ Կոնյակի-Գինու-Օղու Կոմբինատի», «Արարատցեմենտի», «Մուլտի Վելնեսի» շուրջ, ինձ ծանոթ են մինչև վերջին դետալը։ Սա դասական «սողացող բռնագանձում» է (Creeping Expropriation)։
Ի՞նչ է սա նշանակում գործնականում
Երբ իշխանությունը քաղաքական դրդապատճառներով կասկածի տակ է դնում ռազմավարական/մասնավոր ընկերությունների գործունեությունը, քրեական ու հարկային վարույթները վերածում է ճնշման գործիքի, իսկ դատարանների միջոցով մասնավոր ակտիվների կառավարումը հանձնում պետական մարմիններին, դա սեփականության իրավունքի ուղղակի ոտնահարում է։ Իմ պրակտիկայում ես սրան բախվել եմ աշխարհի տարբեր ծայրերում։ Ամենավառ օրինակը «ՅՈՒԿՈՍ»-ի գործն էր Ռուսաստանում, որտեղ պետությունը նույնպես «օրինական ձևակերպումների» տակ խլեց մասնավոր ակտիվները։ Արդյունքը եղավ կապիտալի զանգվածային փախուստ և երկրի վարկանիշի կործանում։
Նույն ողբերգական սցենարը տեղի ունեցավ Վենեսուելայում, երբ էներգետիկ և արդյունաբերական հսկաների պետականացումը հանգեցրեց արտադրական կոլապսի և համատարած տնտեսական ճգնաժամի։ Իսկ Մոլդովայում և Արևելյան Եվրոպայի շատ երկրներում քաղաքական դրդապատճառներով պետական վերահսկողության տակ առնված մասնավոր ակտիվները շատ արագ վերածվեցին անարդյունավետ կառավարման և կոռուպցիոն նոր սխեմաների։
Կարծում եմ, արդեն շատ հեռու գնալ էլ պետք չէ․ հենց այսօրվա քաղաքական քննարկումների ու դիսկուրսի կենտրոնում հայտնված «Հայփոստի» օրինակն արդեն իսկ պետք է անհանգստացնի հայ հասարակությանը։ Անկախ նրանից, թե ինչ պատասխաններ կստանան հնչող կոռուպցիոն ենթադրություններն ու քննարկումները, փաստն այն է, մասնավորից վերցված ու պետական վերահսկողության տակ անցած ընկերությունն այսօր պարզապես վնասներով է աշխատում։
Ի՞նչ է սպասվում այսպիսի Հայաստանին, եթե սա չկանգնեցվի
Միլիարդավոր դոլարների վնաս՝ հարկատուների հաշվին։ Միջազգային արբիտրաժային դատարանները չեն հանդուրժում քաղաքականապես դրդված բռնագանձումները։ Պետությունները, որոնք գնում են այս ճանապարհով, ի վերջո պարտվում են և ստիպված են լինում բյուջեից՝ այսինքն քաղաքացիների գրպանից, հսկայական փոխհատուցումներ վճարել։
Ներդրումների վերջը․ Ոչ մի լուրջ միջազգային ներդրող մեկ դոլար անգամ չի դնի մի երկրում, որտեղ խաղի կանոնները փոխվում են քաղաքական նկատառումներով, իսկ մասնավոր սեփականությունը կարող է խլվել ցանկացած պահի։
ՀԷՑ-ը և մյուս խոշոր ընկերությունները պարզապես ակտիվներ չեն։ Դրանք երկրի տնտեսական ողնաշարն են։ Սեփականության իրավունքը քաղաքական վրեժխնդրության գործիք դարձնելը հարված է ուղղված ոչ թե առանձին գործարարների, այլ Հայաստանի ապագային ու անվտանգությանը»։

Международный правозащитник, адвокат Роберт Амстердам написал: «Право собственности не является политической игрушкой. Как международный юрист, который более 40 лет защищает людей, подвергшихся политическим преследованиям и государственному давлению, владельцев частных компаний, я неоднократно наблюдал, как начинается экономическая катастрофа.
Экономическая катастрофа никогда не происходит внезапно. Она начинается тихо, когда власть под прикрытием «закона» начинает политическую расправу и пытается открыто присвоить то, что ей не принадлежит. Сегодняшние события в Армении вокруг «Электрических сетей Армении», «Ереванского коньячного завода», «Араратцемента», «Мульти Велнеса» мне знакомы до последней детали. Это классическая «ползучая экспроприация».
Что это значит на практике
Когда власть по политическим мотивам ставит под сомнение деятельность стратегических/частных компаний, уголовные и налоговые разбирательства превращаются в инструмент давления, а управление частными активами передается государственным органам через суды, это прямое нарушение права собственности. В своей практике я сталкивался с этим в разных уголках мира. Яркий пример — дело «ЮКОСа» в России, где государство также под «законными формальностями» отобрало частные активы. Результатом стало массовое бегство капитала и разрушение рейтинга страны.
Тот же трагический сценарий произошел в Венесуэле, когда национализация энергетических и промышленных гигантов привела к производственному коллапсу и повсеместному экономическому кризису. А в Молдове и многих странах Восточной Европы частные активы, находящиеся под государственным контролем по политическим мотивам, быстро превращались в неэффективное управление и коррупционные схемы.
Я думаю, что не нужно далеко ходить. Пример «Хайпоста», который сегодня находится в центре политических обсуждений и дискурса, уже должен беспокоить армянское общество. Независимо от того, какие ответы будут даны на выдвинутые коррупционные предположения и обсуждения, факт остается фактом: компания, которая была изъята у частного лица и перешла под государственный контроль, сегодня просто работает с убытками.
Что ждет такую Армению, если это не остановить
Миллиарды долларов убытков за счет налогоплательщиков. Международные арбитражные суды (ICSID, UNCITRAL) не терпят политически мотивированных экспроприаций. Государства, которые идут по этому пути, в конечном итоге проигрывают и вынуждены выплачивать огромные компенсации из бюджета, то есть из карманов граждан.
Конец инвестиций. Ни один серьезный международный инвестор не вложит ни одного доллара в страну, где правила игры меняются по политическим соображениям, а частная собственность может быть отобрана в любой момент.
Электрические сети Армении и другие крупные компании — это не просто активы. Это экономический позвоночник страны. Использование права собственности как инструмента политической мести — это удар не только по отдельным бизнесменам, но и по будущему и безопасности Армении».