Սեդրակ Քոչարյանը տեղափոխվել է Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտե
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտե է տեղափոխվել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ավագ որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը։ Այսօր իրավապահ մարմինները ձերբակալել են նաև Ռոբերտ Քոչարյանին և նրա կրտսեր որդուն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Լևոն Քոչարյանին։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցները նաև այցելել են Սեդրակ Քոչարյանի սեփականություն հանդիսացող Toyota ընկերության գրասենյակ։ Բացի այդ, իրավապահները խուզարկություններ են իրականացրել "Orange Fitness" մարզասրահում և "Play City" ժամանցի կենտրոնում, որոնց բաժնետերերն են Քոչարյանի որդին։
Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը հայտարարել է, որ իշխանությունները սկսել են очередную атаку на Քոչարյանի ընտանիքը։

Sedrak Kocharyan, the elder son of Armenia's second president Robert Kocharyan, has been delivered to the Anti-Corruption Committee of Armenia. Earlier today, law enforcement agencies also detained Robert Kocharyan himself and his younger son, Levon Kocharyan, a member of the National Assembly of Armenia.
Anti-Corruption Committee employees have also conducted searches at the office of Toyota, one of the shareholders of which is Sedrak Kocharyan. Additionally, searches are being carried out at the "Orange Fitness" gym and the "Play City" entertainment center, which are also associated with the Kocharyan family.
The head of the office of the second president, Bagrat Mikoyan, stated that the authorities have launched another attack on the Kocharyan family.