Սաուդյան Արաբիայի Արամկոն երկրորդ եռամսյակում $33.385 միլիարդ շահույթ է ստացել, ինչը 33%-ով ավելի է, քան 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված $25.19 միլիարդ շահույթը։ Նավթի գների բարձրացումը և Արամկոյի կարողությունը՝ մեծ մասի նավթային արտահանումը վերափոխելու շնորհիվ, նպաստել են այս աճին։
Արամկոյի միջին նավթի գինը երկրորդ եռամսյակում կազմել է $108.1 մեկ բարել, ինչը զգալիորեն ավելի է, քան նախորդ եռամսյակում գրանցված $76.9-ը։
Արամկոն պահել է $21.9 միլիարդ բազային դիվիդենտը, որը կվճարվի երրորդ եռամսյակում։
Արամկոյի նախագահ և գլխավոր տնօրեն Ամին Նասերը նշել է, որ ընկերությունը կարողացել է պահպանել արտադրությունը և արտահանումը, չնայած տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին, շնորհիվ իր բազմազան ակտիվների և ռազմավարական ենթակառուցվածքների:

Прибыль Saudi Aramco увеличилась на 33% на фоне роста цен на нефть
Saudi Aramco за второй квартал получила прибыль в размере $33,385 миллиарда, что на 33% больше, чем $25,19 миллиарда за аналогичный период 2025 года. Рост цен на нефть и способность компании перенаправить большую часть своих нефтяных экспортов способствовали этому увеличению.
Средняя цена нефти Aramco во втором квартале составила $108,1 за баррель, что значительно выше, чем $76,9 в предыдущем квартале.
Aramco сохранила базовые дивиденды в размере $21,9 миллиарда, которые будут выплачены в третьем квартале.
Президент и генеральный директор Aramco Амин Нассер отметил, что компания смогла сохранить производство и экспорт, несмотря на существующие вызовы в регионе, благодаря разнообразию своих активов и стратегической инфраструктуре.