Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան և Պակիստանը ստորագրել են համատեղ պաշտպանության մասին համաձայնագիր, ըստ որի, երեք երկրներից որևէ մեկի դեմ զինված հարձակումը կդիտարկվի որպես հարձակում համաձայնագրի բոլոր մասնակիցների դեմ: Այս փաստաթուղթը ստորագրվել է Մեքքայի եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքներով և ստացել է «Մեքքայի համատեղ պաշտպանության համաձայնագիր» անվանումը:
Համաձայնագրի հիմնական նպատակն է զսպման և հավաքական կարողությունների ամրապնդումը, ինչպես նաև հնարավոր ագրեսիային հակազդելը: Թուրքիայի բանակը ՆԱՏՕ-ի երկրորդ խոշոր բանակն է, Սաուդյան Արաբիան Պարսից ծոցի ամենահարուստ պետությունն է, իսկ Պակիստանը միջուկային զենք ունեցող միակ մահմեդական երկիրն է:
Այս երեք երկրները, հաշվի առնելով իրենց սեփական ամբիցիոզ շահերը և տարածաշրջանում աճող հակազդեցությունը, եկել են համատեղ պաշտպանության անհրաժեշտության: Համաձայնագրի ձևակերպումները գրեթե ՆԱՏՕ-ական են, սակայն դրա իրականացման մեխանիզմը դեռևս անհասկանալի է:

News | 2026/08/08 12:02
Saudi Arabia, Turkey, and Pakistan have signed a joint defense agreement, under which an armed attack against any one of the countries will be considered an attack against all participants of the agreement. This document was signed following the results of a trilateral summit in Mecca and is named the “Mecca Joint Defense Agreement.”
The main objective of the agreement is to strengthen deterrence and collective capabilities, as well as to counter possible aggression. Turkey has the second-largest army in NATO, Saudi Arabia is the richest country in the Persian Gulf, and Pakistan is the only Muslim country with nuclear weapons.
These three countries, considering their ambitious interests and the growing regional counteractions, have come to the necessity of joint defense. The formulations of the agreement are almost NATO-like, but the mechanisms for its implementation remain unclear.