Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան և Պակիստանը ստորագրել են համատեղ պաշտպանության մասին համաձայնագիր, ըստ որի, երեք երկրներից որևէ մեկի դեմ զինված հարձակումը կդիտարկվի որպես հարձակում համաձայնագրի բոլոր մասնակիցների դեմ: Այս փաստաթուղթը ստորագրվել է Մեքքայի եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքներով և ստացել է «Մեքքայի համատեղ պաշտպանության համաձայնագիր» անվանումը:
Համաձայնագրի հիմնական նպատակն է զսպման և հավաքական կարողությունների ամրապնդումը, ինչպես նաև հնարավոր ագրեսիային հակազդելը: Թուրքիայի բանակը ՆԱՏՕ-ի երկրորդ խոշոր բանակն է, Սաուդյան Արաբիան Պարսից ծոցի ամենահարուստ պետությունն է, իսկ Պակիստանը միջուկային զենք ունեցող միակ մահմեդական երկիրն է:
Այս երեք երկրները, հաշվի առնելով իրենց սեփական ամբիցիոզ շահերը և տարածաշրջանում աճող հակազդեցությունը, եկել են համատեղ պաշտպանության անհրաժեշտության: Համաձայնագրի ձևակերպումները գրեթե ՆԱՏՕ-ական են, սակայն դրա իրականացման մեխանիզմը դեռևս անհասկանալի է:

Саудовская Аравия, Турция и Пакистан подписали соглашение о совместной обороне
Саудовская Аравия, Турция и Пакистан подписали соглашение о совместной обороне, согласно которому вооруженное нападение на одну из стран будет рассматриваться как нападение на всех участников соглашения. Этот документ был подписан по итогам трехстороннего саммита в Мекке и получил название «Соглашение о совместной обороне в Мекке».
Основная цель соглашения заключается в укреплении сдерживания и коллективных возможностей, а также в противодействии возможной агрессии. Армия Турции является второй по величине в НАТО, Саудовская Аравия - самая богатая страна в Персидском заливе, а Пакистан - единственная мусульманская страна с ядерным оружием.
Эти три страны, учитывая свои амбициозные интересы и растущее противодействие в регионе, пришли к необходимости совместной обороны. Формулировки соглашения почти идентичны НАТО, однако механизмы его реализации пока остаются неясными.