Սաուդյան Արաբիան աջակցում է Թուրքիայի արագ վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը
Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան համագործակցում են 5 ԳՎ վերականգնվող էներգիայի նախագծերի մշակման ուղղությամբ, որոնց առաջին փուլը կազմելու է 2 ԳՎ արևային էներգիա՝ մոտ 2 միլիարդ դոլար ներդրումով: Թուրքիան արագորեն ընդլայնում է իր քամու և արևային էներգիայի արտադրությունը, մինչդեռ ածխը շարունակում է մնալ նրա էլեկտրաէներգիայի արտադրության հիմնական աղբյուրը:
Թուրքիայի բնական ռեսուրսների նախարար Ալպարսլան Բայրաքթարը հայտարարել է, որ երկիրը նախատեսում է ավելացնել 3 ԳՎ նոր վերականգնվող էներգիայի հզորություն, ինչը կբերի ընդհանուր հզորությունը 5 ԳՎ:
Սաուդյան Արաբիան արդեն զգալի ներդրումներ է կատարել Թուրքիայի արևային էներգիայի ոլորտում և մտադիր է խորացնել էներգետիկ գործընկերությունը: Բայրաքթարը նշել է, որ Թուրքիան «քսանամյա աշխատանքի» արդյունք է արձանագրել, և այժմ ունի Եվրոպայի երրորդ ամենամեծ էլեկտրաէներգիայի հզորությունը:
Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են, որ մինչև 2030 թվականը երկրի էլեկտրաէներգիայի 47%-ը կարտադրվի վերականգնվող աղբյուրներից:

News | 2026/08/31 00:00
Saudi Arabia and Turkey are collaborating on 5 GW renewable energy projects, including a first phase of 2 GW solar energy with an investment of around $2 billion. Turkey is rapidly expanding its wind and solar energy production, although coal remains its largest source of electricity generation.
Turkey's Natural Resources Minister Alparslan Bayraktar announced that the countries have signed an agreement to add a further 3 GW of renewable energy capacity, bringing the total planned capacity to 5 GW.
Saudi Arabia has already invested heavily in Turkey's solar power sector and aims to deepen its energy partnership. Bayraktar emphasized that Turkey has achieved “almost a century's worth of work” under President Recep Tayyip Erdogan's leadership.
The Turkish government aims for 47% of its electricity to be produced from renewable energy sources by the end of the decade.