Սաուդյան Արաբիան աջակցում է Թուրքիայի արագ վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը
Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան համագործակցում են 5 ԳՎ վերականգնվող էներգիայի նախագծերի մշակման ուղղությամբ, որոնց առաջին փուլը կազմելու է 2 ԳՎ արևային էներգիա՝ մոտ 2 միլիարդ դոլար ներդրումով: Թուրքիան արագորեն ընդլայնում է իր քամու և արևային էներգիայի արտադրությունը, մինչդեռ ածխը շարունակում է մնալ նրա էլեկտրաէներգիայի արտադրության հիմնական աղբյուրը:
Թուրքիայի բնական ռեսուրսների նախարար Ալպարսլան Բայրաքթարը հայտարարել է, որ երկիրը նախատեսում է ավելացնել 3 ԳՎ նոր վերականգնվող էներգիայի հզորություն, ինչը կբերի ընդհանուր հզորությունը 5 ԳՎ:
Սաուդյան Արաբիան արդեն զգալի ներդրումներ է կատարել Թուրքիայի արևային էներգիայի ոլորտում և մտադիր է խորացնել էներգետիկ գործընկերությունը: Բայրաքթարը նշել է, որ Թուրքիան «քսանամյա աշխատանքի» արդյունք է արձանագրել, և այժմ ունի Եվրոպայի երրորդ ամենամեծ էլեկտրաէներգիայի հզորությունը:
Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են, որ մինչև 2030 թվականը երկրի էլեկտրաէներգիայի 47%-ը կարտադրվի վերականգնվող աղբյուրներից:

Саудовская Аравия и Турция работают над проектами возобновляемой энергетики мощностью 5 ГВт, в том числе первым этапом мощностью 2 ГВт с инвестициями около 2 миллиардов долларов. Турция активно развивает ветровую и солнечную энергетику, хотя уголь остается основным источником электроэнергии.
Министр природных ресурсов Турции Альпарслан Байрактара сообщил, что страны подписали соглашение о добавлении еще 3 ГВт возобновляемой энергии, что увеличит общую запланированную мощность до 5 ГВт.
Саудовская Аравия уже сделала значительные инвестиции в солнечную энергетику Турции и намерена углубить энергетическое партнерство. Байрактара отметил, что Турция достигла «почти столетнего прогресса» под руководством президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Правительство Турции планирует, что к 2030 году 47% электроэнергии будет производиться из возобновляемых источников.