Saudi Aramco-ն մարեց վառվող ռեֆիների հրդեհը, Հութիները պատասխանատվություն են ստանձնել
Հրդեհաշիջողները մարեցին հրդեհը Սաուդյան Արաբիայի Aramco ընկերության ռեֆիներիում Ջազանում: Իրանի աջակցությամբ գործող Հութի ապստամբները, ըստ հաղորդումների, պատասխանատվություն են ստանձնել այս հարձակման համար:
Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարեց, որ "համապատասխան մարմինները ավարտում են անհրաժեշտ ընթացակարգերը"՝ կապված այս միջադեպի հետ, ավելացնելով, որ վիրավորներ չկան:
Հութիները հայտարարել են, որ իրենք իրականացրել են ռեֆիների վրա անօդաչու թռչող սարքի հարձակումը, որը նրանք նկարագրել են որպես ճշգրիտ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին ասել է, որ Իրանը ներկայումս չի վարում բանակցություններ ԱՄՆ-ի հետ, սակայն հաղորդագրություններ են փոխանակվում միջնորդների միջոցով:
Օմանը եղել է կարևոր միջնորդ, հատկապես Հորմուզի նեղուցի հարցում, որը հանդիսանում է աշխարհի էներգիայի մատակարարումների կարևոր անցում:
Իրանի գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մոհամադ Բաղեր Զոլղադրը հայտնել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացման համար ԱՄՆ-ն պետք է վերացնի ծովային շրջափակումը և պատժամիջոցները:

Saudi Aramco потушила пожар на нефтеперерабатывающем заводе, Хути взяли на себя ответственность
Пожарные потушили пожар на нефтеперерабатывающем заводе Saudi Aramco в Джизане. Поддерживаемые Ираном повстанцы Хути в Йемене, по сообщениям, взяли на себя ответственность за атаку на объект.
Министерство энергетики Саудовской Аравии заявило, что "компетентные органы завершают необходимые процедуры" в связи с инцидентом на нефтеперерабатывающем заводе Saudi Aramco в Джизане, добавив, что никто не пострадал.
Хути сообщили, что они провели удар беспилотником по объекту.
Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи заявил, что его страна в настоящее время не ведет переговоры с США, но добавил, что "сообщения обмениваются через посредников".
Оман был ключевым посредником, особенно по вопросу узкого места Хормуз, важного прохода для около пятой части мировых энергетических поставок.
Советник по национальной безопасности Ирана Мохаммад Багер Золгадр заявил, что для открытия узкого места Хормуз Вашингтону необходимо снять морскую блокаду и санкции.