Saudi Aramco-ն մոտ ժամանակներս նախատեսում է ավելացնել նավթի մատակարարումները՝ չանցնելով Հորմուզի նեղուցով, հաղորդում է Reuters-ը:
Որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ այս ամիս ընկերությունը Չինաստան է առաքել առնվազն 4 մլն բարել հում նավթ։ Նեղուցով անցումների ժամանակ Aramco-ն օգտագործել է անջատված հետևման համակարգերով տանկերներ՝ հարձակումների ռիսկը նվազեցնելու համար:
Ընկերությունն ասիական գնորդներին առաջարկում է Arab Medium և Arab Heavy տեսակի նավթ՝ նավից նավ փոխաբեռնման (STS) միջոցով Ֆուջեյրայի կամ Սոհարի մերձակայքում, որոնք գտնվում են Հորմուզի նեղուցից դուրս:
Երկու սուպերտանկեր արդեն 4 մլն բարել սաուդյան նավթ է տեղափոխում Չինաստան։ Vortexa և Kpler ընկերությունների տվյալներով՝ բեռները նախատեսված են Sinopec-ի համար և պետք է սեպտեմբերին հասնեն Նինբո և Չժանցզյան նավահանգիստներ:
Անցած շաբաթ Aramco-ն նաև առնվազն 4 մլն բարել ծանր նավթ է վաճառել PetroChina-ին և Sinochem-ին՝ Ռաս Թանուրա նավահանգստից մատակարարումների վերսկսումից հետո:

Saudi Aramco увеличит экспорт нефти, обходя Ормузский пролив
Saudi Aramco планирует в ближайшее время увеличить поставки нефти, не проходя через Ормузский пролив, сообщает Reuters.
Это решение было принято после того, как в этом месяце компания отправила в Китай как минимум 4 миллиона баррелей сырой нефти. Во время проходов через пролив Aramco использовала танкеры с отключенными системами отслеживания, чтобы снизить риск нападений.
Компания предлагает азиатским покупателям нефть типов Arab Medium и Arab Heavy через перевалку с судна на судно (STS) в районе Фуджейры или Сохара, которые находятся за пределами Ормузского пролива.
Два супертанкера уже доставляют 4 миллиона баррелей саудовской нефти в Китай. По данным Vortexa и Kpler, грузы предназначены для Sinopec и должны прибыть в порты Нинбо и Чжанчжян в сентябре.
На прошлой неделе Aramco также продала как минимум 4 миллиона баррелей тяжелой нефти PetroChina и Sinochem после возобновления поставок из порта Рас Танура.